Razgovor

Mario Bratulić, načelnik općine koja je HDZ-ov “otok” u Istri: “Još ćemo rasti nakon izbora”

Edi Prodan

Mario Bratulić / Foto Vedran Karuza

Mario Bratulić / Foto Vedran Karuza

Kada je HDZ na vlasti u Istri, Rijeci i Primorju događaju se nove ceste, luke, marine, mostovi, a sutra i moderna željeznička mreža prema Europi i glavnom gradu Zagrebu, poručuje Mario Bratulić



Iako površinom, prostire se na svega 15 četvornih kilometara, i brojem stanovnika nevelika, istarska općina Sveti Petar u Šumi ide u red intrigantnijih i svakako zanimljivijih jedinica lokalne samouprave na socijalnom i političkom nebu Poluotoka.


Čisto politički gledano Sveti Petar je uporni »otok« HDZ-a, najčešće i jedini s tim predznakom u Istri. No, na tu se činjenicu javnost uvelike navikla. Na kraju krajeva dr. Mario Bratulić načelnik je te općine dulje od četvrt stoljeća, pojedine je mandate osvajao bez protukandidata, a znao je uzeti i više od 80 posto glasova što je također nemali raritet.


Ostavimo li politiku po strani, koliko je to u Hrvatsku zapravo nemoguća misija jer politizira se, nerijetko i besramno, kad treba i kad to baš i nije pristojno činiti, Sveti Petar se ističe s iznimnim društvenim standardom, razvojem gospodarskih djelatnosti povezanih s tradicijom, ali i velikim rastom turističke infrastrukture.




O aktualnom trenutku gospodarski uspješne i društveno apsolutno primjerene općine, koliko se god u drugim istarskim sredinama bježalo od glasnijeg izgovaranja tih činjenica jer joj je na vlasti »mrski HDZ«, razgovarali smo s načelnikom Mariom Bratulićem.


Demografske mjere


Niste brojni, ali činjenica je da je vaša općina istinski raritet jer bilježi – porast broja stanovnika. Sjećamo se da ste bili jedan od prvih koji ste uvodili stimulativne demografske mjere, »porodiljne naknade«, no činili su to i drugi, pa ništa. Kakav je vaš recept, zbog čega Sveti Petar ne gubi stanovništvo?


– Sv. Petar u Šumi je među najboljim sredinama u Hrvatskoj po broju i učinkovitosti demografskih mjera, pri čemu izdvajamo značajna proračunska sredstva koja se kreću oko 40 posto poreznih prihoda. Svake godine uvodimo nove mjere, a redovito financiramo rad dječjeg vrtića, rad dadilje, produženi boravak u školi, nabavu školskih i radnih bilježnica, studentske stipendije, tromjesečni trošak angažmana logopeda za predškolsku i školsku djecu, a od 2005. godine porođajnu naknadu za novorođenu djecu.


Tijekom cijele godine sufinanciramo razne programe za predškolce i školarce, a u tijeku je uređenje i opremanje prostora za jasličku skupinu u sklopu našega dječjeg vrtića koji smo uredili i opremili 2007. godine.


Među rijetkim smo sredinama u kojima još uvijek odlično funkcionira generacijska solidarnost kao izraz posebne tradicionalne vrijednosti koje su i danas vrlo bitne za opstanak društva. Nadalje, kroz kontinuitet naše vlasti koja je okrenuta potrebama mještana stvorili smo odlične uvjete za život s davno zacrtanom misijom da želimo postati najbolje mjesto za život i zato je lijepo biti stanovnik kao i dijete u Sv. Petru u Šumi.


Koja vam je dobna struktura?


– Tijekom 2022. rođeno je 16 beba na naših 1.051 stanovnika čime smo među 10 najboljih mjesta u Hrvatskoj, a uvidom u službenu statistiku zadnjih godina ostvarujemo odlične rezultate u broju rođene djece na tisuću stanovnika i pozitivan odnos između rođenih i umrlih na isti taj broj stanovnika.


U zadnjih pet godina rođene su 64 bebe, a umrlo je 57 žitelja naše Općine. Ove školske godine 13 prvašića započelo je svoje školovanje u osmogodišnjoj supetarskoj školi koja ima više od 100 polaznika.


Danas živimo u posebnim vremenima kada bi trebalo na nivou države, županija i jedinica lokalne samouprave kroz promišljeni skup raznih malih mjera djelovati na pozitivne demografske tijekove. Vrtić i jaslice za sve, porođajne naknade, plaćeni porodiljni dopust za sve rodilje s prihvatljivim naknadama, produženi boravak u školama, cjelodnevni vrtićki i školski programi, a naša Vlada je na dobrom putu da sve i ostvari.


Središte kobasičarstva


Zamjetan je i razvoj gospodarstva u vašoj općini. Niz je poznatih brendova unutar iznimno kvalitetne, možemo je nazvati i »boutique«, mesoprerađivačke proizvodnje što nosi pečat »made in Sveti Petar u Šumi«. Štoviše riječ je i o pomalo avangardnim, hrabrim proizvođačima – Histris je primjerice skoro u cijelosti izbacio »kemiju« iz svojih proizvoda?


– Važno je znati da duga tradicija proizvodnje suhomesnatih proizvoda i kobasica u Svetom Petru u Šumi seže daleko u 17. stoljeće kada su u našem pavlinskom samostanu redovnici proizvodili kobasice i salame.


Za supetarsku kobasičarsku tradiciju važna je i tvrtka Puris, osnovana 1965. godine kao PPK Pazin, koja je proizvodila diljem bivše države poznate pureće hrenovke, roštiljske i pučke kobasice, a 2006. godine Puris je lansirao i prve trajne kobasice od purećeg mesa u formi čajne kobasice, zimske salame i salame s tartufima.


Sveti Petar u Šumi, općina s tek nešto više od tisuću stanovnika, danas ima šest registriranih proizvođača kobasica i drugih mesnih proizvoda: tvrtke Valipile, Histris i Budak produkt, pršutana Jelenić, OPG Franjul i OPG Turčinović, a u tijeku je opremanje sedmog po redu pogona koji će biti otvoren do proljeća sljedeće godine.


Uz ovaj proizvodni potencijal, te uz veliki proljetni sajam »S klobasicom u Europu«, Ljetni noćni sajam i moderni interpretacijski centar Kuća hrvatskih kobasica, Sveti Petar u Šumi od drevnog zavičaja kobasica izrasta u suvremeno regionalno i međunarodno središte kobasičarstva i okupljalište ljubitelja svih vrsta kobasica.


Koliko je svemu pomogao sajam kobasica, pokret definiran nazivom »S klobasicom u Europu«?


– Sajam »S klobasicom u EU 2023.« održan je ove godine deveti put. U više dana na njemu su sudjelovali izlagači iz cijele Hrvatske te partneri sajma iz Slovenije, BiH, Mađarske i Srbije. U sklopu sajma organiziran je gastro i gurmet večera, Dani hrvatskih kobasica i salama u sklopu kojega je organizirano senzorno ocjenjivanje kobasica i salama u 11 kategorija s gotovo 200 uzorka kobasica i salama.


U sklopu sajma organiziraju se razni programi, prezentacije partnera, šampiona i vitezova od kobasica, dječji program i svjetsko prvenstvo u nadivanju klobasica na beku. Ove godine je u sklopu sajma izrađena najduža istarska kobasica na svijetu ukupne dužine 333 metra.


Izrastanju naše općine u centar tradicionalne kobasičarske proizvodnje pomogao je sajam koji na poseban način kroz razne programe tijekom godine promovira proizvodnju i prodaju tradicionalnih hrvatskih kobasičarskih proizvoda.


Sajam svake godine podupiru Vlada sa svojim ministarstvima, Hrvatski sabor, gospodarske i obrtničke komore, turističke zajednice te Istarska županija sa svojim institucijama i srodnim udrugama.


Projekt je do sada uspostavio suradnju s ukupno petnaest nacionalnih i međunarodnih partnera iz više država u okruženju. Naša želja je da u budućim vremenima potaknemo na veću potrošnju i uživanje u tradicionalnim hrvatskim proizvodima, a s ciljem da Sv. Petar u Šumi kao zavičaj kobasica sa šest i više odobrenih objekata za proizvodnju postane stalno mjesto okupljanja ljubitelja suhomesnatih proizvoda iz zemlje i inozemstva. Međunarodni sajam »S Klobasicom u EU 2023.« ove godine je posjetilo gotovo deset tisuća ljubitelja tradicionalnih suhomesnatih proizvoda iz Hrvatske, Italije i Slovenije.


Stječe se utisak kako je jedna od vaših najvažnijih misija, uostalom doktorirali ste upravo na nekim od tih procesa, poticaj redefiniranju tradicije, njezino tehnološko osuvremenjivanje kako bi se na karti Europe pokazalo da i središnji prostor Istre ima svoju – posebitost?


– Središnja Istra i Sv. Petar u Šumi danas prednjače u proizvodnji i promociji tradicionalnih suhomesnatih proizvoda, a naša Prva hrvatska Kuća od kobasica je muzejsko-galerijski prostor i supetarski dom u kojem se multimedijski predstavlja popularan tradicijski proizvod, istarske kobasice, hrana naših starih, kojoj je upravo Sveti Petar u Šumi vratio staru slavu.


Hiža od klobasica kroz priču o kobasicama, načinima izrade, alatima, raznim začinima i drugim zanimljivim detaljima i to ne samo o ovom, već i ostalim tradicijskim proizvodima, vodi vas knjiga – muzejski paneli – kroz četiri poglavlja: Dobrodošli u svijet kobasica, Kobasica u istarskoj tradiciji, Kobasice u Hrvatskoj i S kobasicom po svijetu.


»Hiža od klobasic« supetarska je ljepotica koja se uz čuvanje vrijedne baštine može pohvaliti i modernom kuhinjom te senzornim laboratorijem. Tijekom cijele godine ona je mjesto na kojem će se prezentirati i brandirati Sv. Petar u Šumi i cijela središnja Istra uz potporu i naše TZ središnje Istre. U sklopu raznih projekata ovdje će se moći kušati proizvodi domaćih proizvođača kobasica i ostalih tradicionalnih proizvoda. Kuća od kobasica kao čuvarica gastronomske baštine od 2021. godine svojim sadržajima posjetiteljima nudi uistinu jedinstven doživljaj.


Poduzetnički inkubator


Je li tu riječ i o nečem što se zbog prekida kontinuiteta, devastacije sela čemu smo svjedočili sredinom prošlog stoljeća, može nazvati – vraćanjem samopouzdanja, spoznaje o vlastitoj kvaliteti? Iako su pozitivni procesi silno pozitivno odmakli – Istra se ponosi globalnim hvalospjevima svom maslinovom ulju, solidno su pozicionirana i vina, pa gastronomske posebitosti – ipak nerijetko imamo utisak kako dio ljudi još uvijek misli da domaće – nije dovoljno dobro?


– Istra je top destinacija u Hrvatskoj i Europi u proizvodnji maslinovog ulja i vina. Imamo pet zaštićenih proizvoda na nivou EU-a, a u tijeku su pripreme i za zaštitu novih tradicionalnih proizvoda. U pravcu brandiranja domaćih tradicionalnih proizvoda mi upravo pripremamo jedinstven projekt, a to je promocija i proizvodnja prvog JLS branda u Hrvatskoj.


Preko naše općinske tvrtke Petrus park i Općine tijekom siječnja promovirat ćemo brand St. Petrus kao prvi takav brand u Istri i Hrvatskoj. Svi naši proizvođači suhomesnatih proizvoda te vinari, sirari, destileri i proizvođači maslinovog ulja će biti uključeni u projekt, ali o projektu više prilikom predstavljanja branda.


Nadalje u sklopu ITU mehanizma – Urbanog područja Pazin u Sv. Petru u Šumi će se nekadašnja stara peradarska farma kraj sportskog centra pretvoriti u poduzetnički inkubator koji će biti centar održive poljoprivrede i zdrave hrane kao jedinstven projekt u Istri i Hrvatskoj o čemu ćemo više govoriti u vremenima koja dolaze, a projekt će biti značajan za nove oblike razvoja održive poljoprivrede i proizvodnje.


Mogli bismo još o brojnim kvalitativnim pomacima vašeg prostora, brojnim sportskim uspjesima, iskoracima u kulturi, uostalom Josip Bratulić, jedan od najznačajnijih živućih hrvatskih akademika je Supetarac, ali ipak moramo priznati da nas je svojedobno skoro »šokirao« vaš – turistički rast. U mnogim se kategorijama Sveti Petar isticao, ali najviše su to ipak bili poljoprivreda i – Puris. Turizam? U Svetom Petru? Ali da, u Jopima se primjerice može pronaći neke od najraskošnijih istarskih turističkih vila.


– Sv. Petar u Šumi je primjer održivog turizma o kakvome se počelo govoriti u posljednje vrijeme. Mi smo na svim lokacijama na kojima su izgrađene lijepe vile ili rekonstruirane starije kuće stvorili kvalitetnu infrastrukturu po EU standardima.


U ovom trenutku imamo 71 smještajnu jedinicu, 351 krevet, a ove godine smo do danas ostvarili 3001 dolazak gostiju i 27.717 noćenja. Važno je naglasiti da već nekoliko godina imamo brojne dolaske hodočasnika iz zemlje i inozemstva koji posjećuju pavlinski samostan, crkvu sv. Petra i Pavla s slikom čudotvorne Supetarske Gospe i križni put oca Danijela Hekića.


Novootvoreni sportski centar mamac je za turiste koji dolaze u Sv. Petar u Šumi i jedan je od najuspješnijih i najboljih projekata koje smo uspjeli odraditi od formiranja Općine. Sportski centar je svakodnevno pun djece i mladih ljudi, a tijekom ljetnih mjeseci posjećuju ga i brojni turisti koji imaju na raspolaganju malonogometno igralište s umjetnom travom, dječji park, skate park, centar pljočkanja, vanjski i unutarnji fitnes, padel igralište, naš sportski centar nije samo građevina nego mjesto ispunjeno životom od ranog jutra do večeri.


Postignuća Vlade


Vratimo li se politici, HDZ je na prošlim lokalnim izborima za županijsku skupštinu skoro udvostručio broj glasova. Aktualna Vlada vrlo uspješno skida »prokletstvo« koje si je HDZ priskrbio u Istri na samom početku demokratskih promjena, a počinje novi set izbora. Kakve promjene na tom planu očekujete u Istri?


– Ulazimo u super izbornu godinu s tri izbora. Za nas su najznačajniji parlamentarni izbori, ali i zadnji lokalni izbori pokazali su porast podrške HDZ-u u Istri. No važno je naglasiti da žitelji naše županije sve više uvažavaju i cijene strateška postignuća Vlade i smjer kojim HDZ vodi državu što pokazuje izravne koristi i za Istru kao najrazvijeniju regiju.


Hrvatska Vlada na čelu s premijerom Andrejom Plenkovićem pokrenula je i realizirala strateške projekte za Istarsku županiju poput dovršetka Istarskog ipsilona, druge cijevi tunela Učke, ulaganja u opću bolnicu Pula, podršku ostanku i novim ulaganjima BAT-a u Kanfanaru, marine, sustave navodnjavanja, kao i niz drugih projekata i aktivnosti koje provodi Vlada.


Svima je vidljivo da je postignut dijalog i suradnja državne i lokalne razine kakva nikad dosad nije bila. Od uvođenja Schengena i eura najviše dobrih efekata vidi se upravo u Istri kroz odličnu turističku sezonu, rast BDP-a, razvoj turizma i povezanih gospodarskih grana.


Od 2016. do danas više milijardi eura stiglo je iz Vlade RH u našu županiju, a samo za podsjetiti, jer se nalazimo u županiji koja je u europskim okvirima prepoznata po vinu i maslinovom ulju, da je kroz potpore i dodijeljena sredstva Ministarstva poljoprivrede i programe ruralnog razvoja došlo 227 milijuna eura.


U pogledu očekivanih rezultata na izborima, očekujemo ostvarenje najmanje istog broja mandata kao i 2020., ali kako sada stojimo i zbog napora koje poduzimamo, siguran sam i u izbor većeg broja zastupnika s liste HDZ-a u našoj izbornoj jedinici. Zašto?


Svakodnevno nam dolazi podrška u našoj i Primorsko-goranskoj županiji nakon niza uspješnih i povijesnih projekata samo od strane ministarstva kojim upravlja potpredsjednik Vlade Oleg Butković, koji će sigurno predvoditi pobjedničku ekipu HDZ-a u osmoj izbornoj jedinici. Nakon sljedećih parlamentarnih izbora zapuhat će još jači i bolji HDZ vjetrovi na našim prostorima, a mi ćemo nastaviti s razvojem naših županija i Hrvatske.


Hoće li, koliko god to i dalje nestvarno zvučalo, HDZ presudno krojiti koalicijsku sliku postizborne Istre, hoće li buduća istarska županica ili župan to postati zahvaljujući upravo podršci HDZ-a?


– Mi smo sada u pripremama za parlamentarne izbore kao najznačajnije izbore u super izbornoj godini i vjerujem da će odlični rezultati naše stranke biti i pozitivni okidač za EU izbore, predsjedničke i posebno lokalne izbore, ali o njima je za sada još rano govoriti. Kada je HDZ na vlasti u Istri, Rijeci i Primorju događaju se nove ceste, luke, marine, mostovi, a sutra i moderna željeznička mreža prema Europi i glavnom gradu Zagrebu.


Sažemo se, ali – nije li vrijeme za iskorake? Nije li naprosto šteta da uspjehe koje ste postigli na mikro planu, na vaših 15 »kvadratnih« kilometara, ne preslikate i na 2.813 četvornih kilometara Istre? Bi li, da završimo razgovor, dr. Mario Bratulić, ugledan u svim dijelovima Istre, mogao na tragu milanovićevskog istarskog narodnjaštva, bez obzira što je »hadezeovac«, postati – istarskim županom?


– Već neko vrijeme uz posao načelnika obavljam i pro bono mjesto posebnog savjetnika ministrice poljoprivrede Marije Vučković. Još jednom naglašavam da su u ovom trenutku najznačajniji parlamentarni izbori na kojima će HDZ ostvariti vrhunske rezultate u našoj izbornoj jedinici i pobijediti na nivou države.


Nadalje svi moramo dati svoj doprinos ostvarenju tih željenih rezultata, a s druge strane treba i u svojim sredinama, našoj Općini nastaviti s realizacijom zacrtanih projekata kojih je zaista mnogo. Krenuli smo s pripremama za jubilarni, 10. sajam »S klobasicom u EU« koji će druge godine na još višemu nivou promovirati istarsku kobasicu i ostale suhomesnate proizvode, nastavljamo s pripremama za početak realizacije poduzetničkog inkubatora – centra održive poljoprivrede i zdrave hrane, POS stanogradnje, o mogućem novom resortu u našoj Općini razgovaramo s investitorima i brojnim drugim projektima od značaja za središnju Istru i cijelo područje. Vjerujem da svi koji pohode našu Općinu prepoznaju što se sve čini za boljitak, ali u ovome trenutku razmišljati više i dalje od toga za sada – nema smisla.


Poticanje mladih obitelji kroz poticajnu stanogradnju


Hrvatska je silno birokratizirana država što je i generator korupcije. Imali smo prigodu razgovarati s nekim od investitora koji su kod vas izgradili vile namijenjene turizmu, a da to bude upravo kod vas jedan od razlog bila je ekspeditivnost vaše birokracije. Oduševilo ih je što se kod vas na dozvole ne čeka i što je općina iznimno susretljiva u rješavanju »papira«?


– Legalist sam i to ističem od kada sam postao načelnik, a naša Uprava je na raspolaganju domaćim ljudima i investitorima gotovo cjelodnevno, od jutra do večeri. Za mene ne postoji radno vrijeme, a sve što je u našoj ingerenciji rješava se brzo i učinkovito, a komunalna davanja su u našoj Općini uvijek bila korektna i prihvatljiva.


U novoj poreznoj reformi zadržali smo najmanje iznose poreza na dohodak za naše građane. U narednom vremenu kroz neke nove odluke i programe poticat ćemo mlade obitelji kroz POS stanove i poticajnu stanogradnju i još bolje promotivne naknade za komunalni doprinos za mlade obitelji.