Bivši ministar

Linić misli da Vlada mora tražiti odštetu od MOL-a i reviziju ugovora: ‘Prilika je da se sad promijene odnosi’

Hina

Slavko Linić / Foto: Davor Puklavec/PIXSELL

Slavko Linić / Foto: Davor Puklavec/PIXSELL

Hrvatska sad mora dokazati da MOL nije nikakav strateški partner, da je prekršio ugovor i da se odnosi u upravljanju Inom sad moraju zauvijek promijeniti na korist Hrvatske, kaže Linić



ZAGREB – Hrvatska Vlada kao dioničar Ine mora podnijeti odštetni zahtjev prema MOL-u i tražiti naknadu štete od milijardu kuna od MOL-a zbog narušavanja ugleda jer su se mađarski članovi uprave i Nadzornog odbora Ine, koji imaju potpunu premoć u odlučivanju, ponašali neodgovorno prema hrvatskoj nacionalnoj kompaniji. Oni godinama svojim lošim upravljanjem čine štetu Hrvatskoj i Ini, i Vlada bi morala tražiti naknadu štete.


A hrvatski članovi uprave i Nadzornog odbora, bilo ovi sadašnji, bilo neki novi koje Vlada uskoro imenuje, moraju svaki dan, neprekidno zahtijevati od mađarske strane u Ini zasjedanja uprave i NO-a na kojima će iz dana u dan tražiti na stol sve ugovore deset godina unatrag, ne samo za plin, nego i naftu i sve ostalo čime se Ina bavila u tih deset godina. Pa kad se vidi čega je sve tamo bilo pod lošim mađarskim upravljanjem – ravno s tim na DORH! Mađari nisu čisti u ovoj priči – kaže za naš list bivši ministar financija i nekadašnji predsjednik NO-a Ine Slavko Linić, stari »Inaš« koji dobro razumije zbivanja u toj kompaniji te se i sam godinama borio protiv Mađara u upravi Ine.


Ključno jedinstvo


On misli kako je ključ rješenja za Hrvatsku ako se Ivu Sanadera zbog sklapanja štetnog ugovora o prepuštanju Ine Mađarima, odnosno MOL-u, na višim sudskim instancama, odnosno arbitražama proglasi krivim, te se ugovor o strateškom partnerstvu s MOL-om poništi. No, dotad, i ako se to ne dogodi, po Liniću je ključno jedinstvo cijele Hrvatske, ne samo Vlade nego i oporbe i cijele javnosti, da se izvrši zajednički, jedinstveni pritisak Hrvatske na Mađarsku i MOL u ovom slučaju.




– Kad se podnese odštetni zahtjev i kad se na stol i pred oči javnosti stave svi ugovori o plinu i nafti u zadnjem desetljeću, vidjet ćete kako će Mađari biti spremni razgovarati o promjeni načina upravljanja Inom. Hrvatska sad mora MOL pribiti na stup srama pred cijelom Europom i dokazati da su uveli štetan način upravljanja koji je naštetio i Ini i Hrvatskoj. Mađari su potpisom strateškog partnerstva preuzeli obaveze obnove rafinerija i niz drugih ulaganja, ali ni sada, 15 godina nakon toga, nisu učinili ništa, dapače sad vidimo kako su upravljali Inom. Fućkaš ti takvog strateškog partnera! Hrvatska sad mora dokazati da MOL nije nikakav strateški partner, da je prekršio ugovor i da se odnosi u upravljanju Inom sad moraju zauvijek promijeniti na korist Hrvatske, kaže Linić, dodajući kako su hrvatski članovi uprave i NO-a faktički razvlašteni, nemaju nikakve ovlasti, a Mađari samostalno odlučuju o svemu. Zato je njihova i odgovornost za ove ugovore koje su sklapali Škugor i Šurjak jasna, kaže.


Ističe kako je dobro da je blokiran novac stečen ovom nezakonitom preprodajom plina, ali baš taj iznos – milijardu kuna, Hrvatska sad treba tražiti od MOL-a na ime štete nanesene ugledu tvrtke. On je uvjeren da će Mađari biti itekako prisiljeni promijeniti ugovor i način upravljanja nakon takvog pritiska iz Hrvatske, ali preduvjet je jedinstvo cijele javnosti. »Oporba me razočarava. Oni znaju samo kritizirati, umjesto da sad podrže Vladu nasuprot MOL-u i Mađarima«, govori.


Po njemu, mogućnost da Hrvatska sada ponovo razmisli o tome da otkupi Inu sada ne postoji – prevelike su socijalne potrebe u ovoj krizi, i to nije realno, smatra. Osim ako se ne nađe novi strateški partner, koji će isplatiti Mađare i ući u Inu.


Na pitanje o tome je li bivši predsjednik NO-a Damir Vanđelić u pravu kad kritizira Vladu jer tvrdi da ih je upozoravao na probleme, Linić kaže kako se Vlada i ministri ne mogu izravno miješati u poslovanje trgovačkog društva, čak i ako je suvlasnik tvrtke. »Vanđelić se trebao obratiti Upravi ako je nešto primijetio, i od njih tražiti reakciju. To ne rješava ministar, nego uprava«, upozorava Linić.


Koruptivni ugovor


Po njemu, hrvatski članovi Upravnog odbora Ine nisu imali presudnog utjecaja na imenovanje Damira Škugora na mjesto direktora za prirodni plin. Imenovao ga je mađarski predsjednik Inine uprave. On je osmislio sustav kontrola u Ini i donio odluku da Škugor i slični direktori mogu samostalno potpisivati ugovore velike vrijednosti. Naime, cijelo vrijeme, od 2009. na snazi je koruptivni ugovor o upravljanju Inom koji je Sanaderova vlada potpisala s MOL-om, a koji je mađarskim članovima uprave Ine dao ogromne ovlasti.


– Iako u našem pravnom sustavu odluke o upravljanju kompanijom donosi upravni odbor, Mađari su izmislili model upravljanja u kojem odluke donosi direktor, dakle sve je jasno, kaže Linić, dodajući kako je, dok je bio ministar financija, uvijek s dva ista člana uprave Ine »vodio rat«, i taj isti ugovor Hrvatska treba i danas rušiti, kaže Linić kojeg je tadašnji premijer Zoran Milanović smijenio s ministarske dužnosti u svibnju 2014., godinu i pol prije isteka mandata. Linić kaže kao je Milanovićeva vlada, nakon što je 2014. presuda Sanaderu za Inu-MOL postala pravomoćna, a prije nego je Ustavni sud ukinuo, propustila izvršiti pritisak na Mađare i tražiti promjenu koruptivnog ugovora o upravljanju Inom. »Ali dosta mi je već govoriti o Zoranu«, kaže.


Podsjetimo, hrvatska Vlada predvođena tadašnjim premijerom Ivom Sanaderom je 2009. s mađarskim MOL-om potpisala Ugovor o upravljanju Inom kojim je mađarskom predsjedniku uprave te kompanije zajamčen dvostruki glas, tj. mogućnost da u okolnostima kad se troje hrvatskih članova Inine uprave ne mogu usuglasiti s troje mađarskih članova, preglasa hrvatske članove uprave.


Sanader je 2014. pravomoćno osuđen jer je potpisao za hrvatske interese štetan ugovor o upravljanju Inom, u zamjenu za 10 milijuna eura mita. Ustavni je sud, međutim, u ljeto 2015. tu presudu ukinuo i suđenje je ponovljeno. Na ponovljenom suđenju okončanom u studenom prošle godine, Sanader je za slučaj Ina – MOL ponovo osuđen na 6 godina zatvora. Ponovo je uložio ustavnu tužbu, ali mu je Ustavni sud u srpnju ove godine ustavnu tužbu odbio.


Rušenje ugovora traje godinama

Posao rušenja ugovora o upravljanju Inom koji hrvatska smatra štetnim, međutim, traje godinama – taj je ugovor Hrvatska pokušala srušiti na arbitražnom sudu UN-a u Švicarskoj, ali je taj sud u prosincu 2016. odbio hrvatski prijedlog za poništenjem ugovora, a 2017. Vrhovni sud Švicarske je odbio i hrvatsku žalbu na odluku Arbitražnog suda. Nakon što je u studenom prošle godine presuda Sanaderu za Ina – MOL postala pravomoćna, Vlada je, pozivajući se na sudski dokazane činjenice da je Ugovor u upravljanju Inom iz 2009. plod korupcije, ponovo zatražila preispitivanje presude Arbitražnog suda UN-a u Švicarskoj, a odluka švicarskog Vrhovnog suda o tom zahtjevu još nije donesena.