AFERA USRED SEZONE

Koncesija ukinuta, devastacija obale – trajna. Komplicira se situacija oko slučaja plaže Alberi u Savudriji

Edi Prodan

Foto Milivoj Mijošek

Foto Milivoj Mijošek

Radi se o trenutno najvećoj devastaciji hrvatske obale koja se događa na području Savudrije



Situacija s donekle iznenađujućim događanjima povezanim s ukidanjem koncesije na plažu Alberi nedaleko Savudrije koju je trebao koristiti Petram, jedan od najvećih hrvatskih resorta, poprilično se komplicira.


Kako je poznato, Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture učinilo je upravni nadzor nad davanjem koncesije na pomorskom dobru u svrhu gospodarskog korištenja pomorskog dobra na lokaciji Alberi u Savudriji. Upravnim nadzorom nad radom Grada Umaga potvrđene su brojne nezakonitosti što je zaustavilo sve radove, kako na uređenju plaže tako i po pitanju šetnice koja je trebala povezivati taj resort i hotel Kempinski, također od istog vlasnika.


Sa strane Vilija Bassanesea, gradonačelnika Umaga, u četvrtom uzastopnom mandatu, kao i samih vlasnika tog impresivnog turističkog kompleksa, MK Grupe iz Srbije, bilo kakve informacije vrlo su šture ili ih, u slučaju investitora uopće nema. Iz Grada Umaga stigla nam je informacija vezana uz naš upit o razlozima ukinuća koncesije, kao i na čuđenje kako je, iako je problematika već dugo poznata, tek sada, neposredno nakon početka rada resorta i svečanosti koja je prethodila, k tome i u samom srcu turističke godine donosi – zabrana.




»Grad Umag je na službeni zahtjev nadležnog Ministarstva o upravnom nadzoru proslijedio potrebnu dokumentaciju. Do danas nismo dobili nikakav službeni odgovor o zaključcima nadležnog Ministarstva. Po primitku službenog zapisnika, pravovremeno ćemo obavijestiti javnost. Do navedenog trenutka nismo u mogućnosti dati odgovor ili komentirati bilo čije političke špekulacije.« – odgovor je koji smo dobili. Drugim riječima, što je u hrvatskoj političkoj praksi itekako poznata mogućnost, gradonačelnk Bassanese prebacuje čitav problem na – politički plan. Možda i na činjenicu da za godinu dana kreće set od nekoliko izbora u kojima će se itekao redefinirati istarska politička pozornica.


Kršenje Ustava


S druge strane čelnici IDS-a Umag sazvali su konferenciju za novinare. Mjesto susreta bio je u samom središtu grada, ispred Gradske vijećnice u Umagu, a i »timing« je bio znakovit – točno u podne. Iako je bila najavljena velika ekipa željnih iznijeti svoja iskustva ili saznanja po pitanju plaže Alberi, pojavile su se samo predsjednica IDS-a Umag, Anja Žužić kao i saborska zastupnica IDS-a Katarina Nemet. Iako najavljeni, nisu došli nezavisni vijećnik Gradskog vijeća Umaga Marino Pareti, aktivistica Građanske inicijative Umaga i Savudrije Monika Bonazza i predstavnici Udruge Gente nostra. I od novinara samo još kolega iz Istre24, glavni urednik Dražen Majić.


Žestoka u iznošenju svojih iskustava s gradonačelnikom Bassaneseom, poprilično autokratski nastrojenom, kako se dalo zaključiti, bila je Anja Žužić.


– Postupak dodjele koncesije je na samom početku krenuo nezakonito. Mi smo upozoravali, tražili pojašnjenja, no gradonačelnik Bassanese je umjesto odgovora širio laži, omalovažavanje pa širio i određene prijetnje. Kad smo ga doveli, strogo pravnim metodama do opovrgavanja njegovih tvrdnji, podigao je svoju manipulaciju na još višu razinu – počeo se koristiti službenim stranicama Grada Umaga, dakle ne portalom SDP-a, na kojima je objavio proglas u kojemu se navodi da su sve nadležne inspekcije potvrdile zakonito i transparentno postupanje Grada Umaga vezano uz koncesiju, optuživši oporbu da manipulira građanima, da ih navodi na krive zaključke, naglasila je Žužić.


Vrlo je sličnog razmišljanja bila i IDS-ova saborska zastupnica Katarina Nemet.


– Odluka o davanju koncesije za plažu Alberi donesena je bez propisanih kriterija, bez studije gospodarske opravdanosti i na području pomorskog dobra, s obzirom na to da isti nikad nije definiran, niti je predviđena gradnja na istom u prostornim planovima Grada Umaga čime se prekršio Zakon i Ustav. Postupak dodjele koncesije pokrenuo je sam gradonačelnik Vili Bassanese, iako je dobro znao da za to nema zakonskih ovlasti, uz to što nikad nije pokrenuo sve zakonski određene pripremne radnje vezane uz davanje te koncesije, poručila je Nemet.


Prozvano je i Gradsko vijeće Umaga koje je dalo bezrezervnu podršku Bassaneseu, kao i pojedine stručne službe koje su ovjeravale »gradonačelnikove želje«, dakako po pitanju izdavanja pojedinih dozvola.


U povodu istog događaja priopćenje je izdao i Možemo! Pula.


»Drago nam je da je i našim malim doprinosom izgrađen slučaj na temelju kojeg će biti poništeno rješenje Grada Umaga o davanju koncesije tvrtki Čista voda projekt, odnosno Petram Resortu. O nevjerojatnom slučaju prepunom nezakonitosti i pogodovanja umaške gradske vlasti vlasniku Petram Resorta govorile su i naša Dušica Radojčić i Urša Raukar-Gamulin u Saboru. Budući da su utvrđene nepravilnosti u pripremi odluke o davanju koncesija, koje je umjesto Gradskog vijeća donio gradonačelnik Vili Bassanese, naloženo je ukidanje koncesije u roku od 30 dana. Nadamo se da će potvrđenim nezakonitostima uslijediti i kažnjavanje odgovornih. Očekujemo i da će se nadzor nastaviti i na slučaju izdavanja građevinske dozvole za šetnicu plaćenu novcima građana Umaga u iznosu od 1,2 milijuna eura, mimo urbanističkih planova na snazi. Mada bi se spomenuta šetnica prema prostornom planu UPU-a Alberi trebala nalaziti 100 metara od obalne linije, u naravi se gradi na samoj obali, točnije na pomorskom dobru koje povezuje Resort Petram i Hotel Kempinski.


Radi se o trenutno najvećoj devastaciji hrvatske obale koja se događa na području Savudrije. Koncesija je ukinuta, ali uništavanje pomorskog dobra je trajno. Zaslužena kazna neće popraviti uništenu obalu, ali će biti važan signal gradskim vlastima koje pogoduju i pohlepnim investitorima, ističu u pulskom Možemo!.


Kolateralne žrtve


Iako je u Umagu trenutno najvažniji sportski događaj godine, ATP turnir čijem je početku nazočio i sam gradonačelnik, čini se da slijede ni najmanje ugodni dani, nikako ne oni koje bismo mogli definirati kao »sport i glazbu«. Nažalost, do zaključenja ovog teksta nisu nam se javili komunikatori iz MK Grupe koji su, kako se čini, kolatelarne žrtve. Mada kako smo vidjeli neki i ne misle da su »usputne« žrtve čitavog ovog turbulentnog procesa. Investicija od 110 milijuna eura koja je u konačnici ostala bez – izlaza na more. Može djelovati apsurdno da se takve stvari događaju »na riječ«, kako danas sve zajedno djeluje, mada ipak, u duhu pravne države, treba poštovati i zaštitnički stav prema svom gradonačelniku Grada Umaga: »do primitka službenog odgovora o zaključcima nadležnog Ministarstva, nismo u mogućnosti dati odgovor ili komentirati bilo čije političke špekulacije«.