Novi podaci

Kako se trgovina zacementirala kao najveći poslodavac u PGŽ-u. A nekad smo se hvalili industrijom…

Jagoda Marić

Foto SERGEJ DRECHSLER

Foto SERGEJ DRECHSLER

U trgovini je u Primorsko-goranskoj županiji krajem ožujka ove godine radilo više od 17 tisuća ljudi



Nisu posljednje tri godine bile lagane ni za hrvatske radnike, ni za poduzetnike, ni za državu, ali unatoč pandemiji i energetskoj krizi koju je donio rat u Ukrajini i visokoj inflaciji, broj zaposlenih u Hrvatskoj je porastao, a isto se dogodilo i u Primorsko-goranskoj županiji.


No, razdoblje kriza koje su samo smjenjivale jedna drugu, od proljeća 2020. godine, kad je i hrvatsko gospodarstvo nakratko bilo zaustavljeno, različito je utjecalo na strukturu zaposlenih u različitim hrvatskim regijama.


Iako polako gubi broj zaposlenih, prerađivačka industrija na razini Hrvatske i dalje ima najveći broj zaposlenih, no u PGŽ-u se u tom razdoblju, pokazuju to podaci Državnog zavoda za statistiku o zaposlenosti po županijama, trgovina zacementirala kao sektor koji u domove Primoraca i Gorana donosi najviše plaća.


Izmjenjivanje kriza




Padao je broj zaposlenih, pa rastao, kao na traci su se izmjenjivale krize, ali u trgovini u PGŽ-u krajem ožujka ove godine radilo je više od 17 tisuća ljudi.


Ta je djelatnost zapošljavala 15 posto od ukupnog broja svih zaposlenih u PGŽ-u, što znači da je gotovo svaki šesti radnik bio zaposlen u trgovini.


Sektor trgovine u PGŽ-u zapošljava tri i pol tisuće, odnosno 25 posto radnika više nego prerađivačka industrija i teško da će se u tom smislu dogoditi neki značajni zaokret u županiji koja se nekada mogla pohvaliti svojom industrijom.


Propast brodogradnje i kriza u drvno-prerađivačkoj industriji nepovratno su promijenili strukturu zaposlenih u PGŽ-u. U odnosu na pretpandemijsko vrijeme u prerađivačkoj industriji broj zaposlenih pao je za tristotinjak i taj pad se događao postupno posljednje tri godine i u ovoj godini, kad se broj zaposlenih povećao u gotovo svim granama, to se u prerađivačkoj industriji nije dogodilo.



U odnosu na razdoblje prije pandemije u PGŽ-u se broj zaposlenih povećao za oko 1.300, što je povećanje od jedan posto, a uglavnom se to dogodilo zbog rasta broja zaposlenih u graditeljstvu.


Ta je grana donijela u PGŽ-u glavninu povećanja broja zaposlenih u posljednje tri godine, pa je tako u graditeljstvu krajem ožujka bilo zaposleno 9.003 ljudi, što je povećanje za 1.200, ili gotovo 15 posto u odnosu na ožujak 2020. godine.


U djelatnosti smještaja te pripreme i usluživanja hrane u PGŽ-u je krajem ožujka ove godine broj zaposlenih bio otprilike isti kao i u ožujku 2020. godine i gotovo je jednak broju zaposlenih u graditeljstvu.


Turistička županija


Iako je Istarsku županiju po pitanju brodogradnje zadesila ista sudbina kao i PGŽ, a ta županija slovi i kao prva turistička županija u Hrvatskoj, Istra i dalje najveći broj zaposlenih ima u prerađivačkoj industriji.


Broj zaposlenih u toj grani u Istri je jednak kao i u PGŽ-u i u industriji te županije radi gotovo tisuću ljudi više nego u trgovini. Istra u trgovini ima gotovo pet tisuća zaposlenih manje nego PGŽ, odnosno u toj grani radi 12 i pol tisuća ljudi, koliko ih je zaposleno i u turizmu.


Podaci Državnog zavoda za statistiku pokazuju nezanemarivu vezu između broja zaposlenih u prerađivačkoj industriji i registrirane nezaposlenosti, županije koje imaju najveći broj zaposlenih u prerađivačkoj industriji imaju i najnižu stopu registrirane nezaposlenosti.


Tako je stopa registrirane nezaposlenosti najniža u Varaždinskoj županiji i u ožujku je bila 2,9 posto, a ujedno ta županija ima više od trećine zaposlenih u industriji.


U tom je smislu dobar pokazatelj i usporedba PGŽ-a i Istarske županije. Stopa nezaposlenosti u PGŽ-u u ožujku je bila 5,4 posto, dok je u Istri, gdje je najjača grana još uvijek prerađivačka industrija, bila 3,4 posto.


Ipak, stopa registrirane nezaposlenosti u PGŽ-u je u ožujku ove godine manja nego lani u istom mjesecu, kad je bila 6,1 posto.


Što turistička zarada i gašenje industrije donose u pojedine regije prikazuje primjer Splitsko-dalmatinske županije, koja možda bilježi turističke rekorde i možda će tako biti i ove godine, ali u toj je županiji u ožujku stopa registrirane nezaposlenosti bila čak 11,2 posto.


Unatoč tome, ta županija ima nedostatak radne snage i veliku potrebu za uvozom stranih radnika. Što bi se dogodilo da se Hrvatskoj dogodi još koja godina kakva je bila 2020. godina i kako bi to pogodilo županije gdje pada broj zaposlenih u industriji, nije teško pogoditi.