
Dario Hrebak/ Foto Robert Anic/PIXSELL
povezane vijesti
HSLS se oglasio o incidentu u Benkovcu, gdj je zbog prosvjeda skupine branitelja otkazana predstava koja se trebala održati u sklopu Festivala Nosi se, čija je organizatorica pritom verbalno napadnuta.
“Nasilje u javnom prostoru i sprečavanje sloboda govora nije domoljublje. Slijedom jučerašnjeg prekida otvorenja programa i festivala “Nosi se” u Benkovcu koji je pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i Zadarske županije, HSLS izražava duboku zabrinutost ponašanjima kojima se direktno gaze ustavne vrednote demokratske i slobodne Republike Hrvatske koje su izborene i za što su izgubljeni životi mnogih iskrenih domoljuba.
Nasilje u javnom prostoru jer nekoga smeta nečiji stav ili uvjerenje, sprječavanje slobodnog izražavanja, dijametralno su suprotni onome što je danas Hrvatska, slobodna i demokratska, neovisna država.
Isto tako, uzimanje zakona u svoje ruke i proizvoljno određivanje tko što smije, ponašanja su koja i kao stranka i kao građani Republike Hrvatske oštro osuđujemo.
Kao stožerna liberalna stranka, ističemo da svojatanje javnog prostora koji pripada svim građanima Republike Hrvatske, ne samo da je protuzakonito, nego i dugoročno stvara atmosferu u društvu koja posljedično dovodi do porasta nasilja i mržnje.
Upravo je i situacija od sinoć pokazala da su pojedinci odlučili prisvojiti javni prostor samo za sebe, proglasivši sebe samima jedinim mjerodavnim da i o tome odluče po proizvoljnim kriterijima, a time su ne samo izvršili nasilje prema ljudima koji su došli na kulturni festival, nego i prema hrvatskoj državi utemeljenoj na demokratskim principima, Ustavu i zakonima.
Odgovornost je na institucijama da spriječe nasilje, odnosno da policija na temelju Zakona pruži zaštitu temeljnih ustavnih prava i sloboda kao i zaštitu drugih, Ustavom Republike Hrvatske zaštićenih vrijednosti.
Zaštita države kao okvira u kojem svaki pojedinac ima pravo na slobodu izražavanja i organiziranja nije kategorija za bilo kakav kompromis i ne može biti isprika za spomenuta ponašanja bilo kojeg pojedinca ili grupe pojedinaca.
Takva postupanja nasilno nameću atmosferu straha i nameću hrvatskim građanima kako trebaju živjeti i misliti, a kao liberali stojimo uz Ustav RH koji je suprotnost svim prethodnim režimima i fašističkom i komunističkom, a kojima je upravo to bio cilj.
U Hrvatskoj svatko ima pravo biti svoj i slobodno živjeti, misliti i govoriti, to je ono što nam Ustav garantira i dužnost je države da te vrednote i zaštiti”, poručuju iz HSLS-a.