Ulaganje

FOTO Za KB Dubrava nabavljena nova dijagnostička oprema vrijedna 13.000.000€

Tihana Tomičić

Foto Davor Kovačević

Foto Davor Kovačević

Svjedočimo eksploziji ulaganja u zdravstvo, poručio je ministar Vili Beroš



Ministar zdravstva Vili Beroš obišao je danas i razgledao novu opremu u Kliničkoj bolnici Dubrava – od hibridne sale do MR 3T. Radi se o vrhunskoj opremi, za koju je osigurano preko 13,3 milijuna eura, i to najvećim dijelom iz europskih izvora, odnosno kao dio Nacionalnog programa oporavka i otpornosti, i koja je sada već u funkciji.ž


Foto galerija: Beroš u obilasku KB Dubrava Foto: Davor Kovačević


Radi se o četiri različita projekta – prvi je digitalna slikovna dijagnostika u području angiologije, riječ je uređajima magnetske rezonancije snage 3 tesle, za što je osigurano ukupno 6,6 milijuna eura, od čega oko milijun iz nacionalnog proračuna.


Potom tu je nova oprema za dijagnostiku u liječenju epilepsije, za što je osigurano 796.000 eura, od čega 160.000 iz državnog proračuna.





Da bi nova tehnologija imala osigurano napajanje, ojačana je i trafo stanica bolnice Dubrava, te je kapacitet opskrbe električnom energijom povećan za čak 60 posto, i ta je investicija vrijedna 1,6 milijuna eura. Na kraju, iz europskog Fonda solidarnosti za postpotresnu obnovu bolnice osigurano je 4,3 milijuna eura.


Eksplozija ulaganja


– Svjedočimo eksploziji ulaganja u hrvatsko zdravstvo. Ovo danas vrijedno je oko 13,3 milijuna eura, a investicija ima još. Želimo pružiti najvišu kvalitetu dijagnostičke obrade za naše pacijente, pa se i ova ulaganja uklapaju u ukupnu reformu hrvatskog zdravstvenog sustava, gdje je pacijent u fokusu.


Zdravlje je preduvjet uspješnog života, i zdravlje je za ovu Vladu na prvom mjestu, jednako kao što je na prvom mjestu zaposlenima u KB Dubrava, ali i svim bolesnicima koji dolaze u ovu bolnicu, a ona rješava najkompleksnija stanja, rekao je ministar Beroš.



Osvrnuo se i na bolnu točku sustava, a to su liste čekanja, rekavši kako je i nabava ove opreme dio napora da se te liste smanje, i pretrage ubrzaju.


Najavio je i nove projekte smanjivanja listi čekanja primarno za one kojima je brzina obrade najvažnija, a to su onkološki bolesnici.


Plan je ministarstva, naime, da onkološki bolesnici budu tretirani već kod obiteljskih liječnika, u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, putem tzv. onkološke uputnice.



Prosjek čekanja za suspektne ili dijagnosticirane bolesnike je po istraživanju koje je provedeno u KBC-u Rijeka od 1. srpnja do 5. rujna ove godine u sklopu jednog od pilot-projekata, oko 25 dana, čime ministar nije zadovoljan, ali je donekle prihvatljivo.


Može se i mora se


No, oni koji su bili tretirani već kod svojih obiteljskih liječnika imali su u tom razdoblju vrijeme čekanja do pregleda tek 3,86 dana.


– Znači, može se, i mora se. To je pomak, i to je cilj na kojem ćemo raditi. Za taj projekt podrazumijeva se suradnja bolnica sa primarnom zdravstvenom zaštitom, i učinit ćemo sve da naši najvulnerabilniji bolesnici imaju najbržu i najkvalitetniju obradu, rekao je ministar Beroš.



Upitan o proglašavanju dijela privatnih projekata u zdravstvu strateškima od strane države, Beroš tvrdi kako to ne znači bilo kakvu obvezu prema Ministarstvu ili HZZO-u.


– Nema pogodovanja nikome, niti će biti dok smo mi dio ove administracije. Mi želimo da javni sustav zdravstva bude jak, ali također nemamo ništa protiv da i privatni sustav bude jak, dapače.


Foto Davor Kovačević


Ako netko želi graditi privatnu najsuvremeniju bolnicu, neka gradi. Ali mora funkcionirati na tržištu. Dakle, svatko treba imati šansu, no mi imamo i jedan uvjet i molbu za podršku tim privatnim inicijativama, a to je da razvijaju vlastiti specijalistički kadar, jer zaista nije u redu ako javni sustav radi na kadrovima, a onda oni odu privatnicima, upozorava ministar Beroš.


KB Dubrava podnijela je u cijeme COVID-a najveći teret od svih bolnica u Hrvatskoj, a bila je oštećena i u potresu, pa je među prioritetima za ulaganja u sektoru javnog zdravstva.