Pismo zahvale

Dragan Čović zahvalio Andreju Plenkoviću na potpori Hrvatima u BiH

Hina

Reuters

Reuters

„Upućujemo iskrenu zahvalu za dobronamjerne i prijateljske aktivnosti i sve ono nesebično učinjeno za Bosnu i Hercegovinu, osobito za čvrst stav prema političkoj ravnopravnosti Hrvata kao jednog od tri konstitutivna naroda u BiH te na zagovoru i napretka BiH na putu prema članstvu u EU i NATO“, stoji u Čovićevu pismu zahvale



 Predsjednik Hrvatskog narodnog sabora BiH Dragan Čović zahvalio je u utorak hrvatskome premijeru Andreju Plenkoviću na ustrajnoj potpori i zauzimanju za ostvarenje jednakopravnosti tamošnjih Hrvata i izmjenama Izbornog zakona te napredovanju BiH prema EU i NATO savezu.


U pismu koje je Čović uputio nakon što je danas u Zagrebu održana konferencija u povodu 25. godišnjice Daytonsko-pariškog mirovnog sporazuma, na kojoj se uvodno i obratio, ističe se važna uloga premijera Plenkovića.


„Upućujemo iskrenu zahvalu za dobronamjerne i prijateljske aktivnosti i sve ono nesebično učinjeno za Bosnu i Hercegovinu, osobito za čvrst stav prema političkoj ravnopravnosti Hrvata kao jednog od tri konstitutivna naroda u BiH te na zagovoru i napretka BiH na putu prema članstvu u EU i NATO“, stoji u Čovićevu pismu zahvale.




Hrvatski premijer je ocijenjen ‘prepoznatim saveznikom’ Hrvata u BiH i države BiH, te je Čović posebno istaknuo važnost izmjena Izbornog zakona u BiH kako bi se onemogućilo preglasavanje Hrvata kao najmalobrojnijeg konstitutivnog naroda.


„Izmjene Izbornog zakona, kao što i sami držite, ključne su za buduće normalno funkcioniranje Bosne i Hercegovine. Hrvatski narod u BiH ostvarit će svoju potpunu konstitutivnost kada ostvari svoje pravo na slobodan i samostalan izbor svojih političkih predstavnika u onim tijelima vlasti namijenjenim legitimnom zastupanju konstitutivnih naroda“, navodi se u pismu.


U Zagrebu je u utorak u organizaciji HAZU i ministarstva vanjskih i europskih poslova organizirana konferencija “Nasljeđe mira – 25 godina Daytonsko-pariškog mirovnog sporazuma” na kojoj su brojni izlagači govorili o zaustavljanju rata u toj zemlji te potrebi provođenja reformi kako bi BiH bila funkcionalna i održiva država.