Nagađanja o Fortenovi

DP: Umjesto rasprodaje zemlje jačati vlastite proizvodne kapacitete

Hina

Mario Radić / Foto Patrik Macek/PIXSELL

Mario Radić / Foto Patrik Macek/PIXSELL

Domovinski pokret je komentirao nagađanja da bi Fortenovin poljoprivredni biznis mogao biti prodan strancima. Ističu kako su u pitanju ogromne poljoprivredne površine, ali i tvrtke od strateškog nacionalnog interesa



Umjesto rasprodaje hrvatske zemlje, Hrvatskoj je potrebna gospodarska resuverenizacija i jačanje vlastitih proizvodnih kapaciteta, poručili su u četvrtak iz Domovinskog pokreta, komentirajući nagađanja da bi Fortenovin poljoprivredni biznis mogao biti prodan strancima.


Ističu kako su u pitanju ogromne poljoprivredne površine, ali i tvrtke od strateškog nacionalnog interesa. “Sada vidimo kuda su nas dovele politike HDZ-a i Mosta koji su oformili grupu Borg i tako omogućili prodaju Agrokora strancima. Izručili su Hrvatsku ruskom kapitalu, američkom kamatarenju, arapskim tužbama i teritorijalnim aspiracijama Srbije i Mađarske”, poručili su iz DP-a


“Gubitkom zemlje država gubi svoj gospodarski suverenitet. Hrvatska već danas ima najnižu samodostatnost u poljoprivrednoj proizvodnji u cijeloj Europskoj uniji, a vladajući ne poduzimaju ništa da se to promijeni”, navodi DP u priopćenju.




Umjesto nastavka pogubne prakse “rasprodaje državnog srebra”, DP se zalaže za jačanje samodostatnosti u proizvodnji hrane, ali i na drugim područjima kao što je energetika.


Navode kako su hrvatske vlasti od 2000. godine do danas rasprodale veliki brojnih javnih dobara i tvrtki koje su ključne za trajni gospodarski i svekoliki razvoj države, a novac dobiven prodajama nije se koristio za ulaganja, već za “financiranje klijentelističko-koruptivne mreže vladajućih struktura”.


Upozoravaju na opasnost od rasprodaje prirodnih javnih dobara kao što su vode, šume i zemlja s obzirom na to da je prošle godine istekao moratorij na prodaju zemljišta u Hrvatskoj strancima, ali i na nisku cijenu poljoprivrednog zemljišta u Hrvatskoj.


“Opći je trend da transnacionalne korporacije, u vlasništvu globalističkih moćnika, otkupljuju milijune i milijune hektara zemlja, ali i izvora pitke vode, posebno u nerazvijenijim zemljama”.


Ti poremećaji se “posebno opasno” reflektiraju na države koje imaju niske stope samodostatnosti, što i Hrvatsku navodi na pomno razmatranje vlastitoga gospodarskog položaja.


Mnoge države EU-a, među kojima susjedne Slovenija i Mađarska, pronašle su zakonske načine kako zaštititi poljoprivredna zemljišta od rasprodaje strancima te su propisale restriktivne uvjete za kupovinu tih zemljišta, pri čemu se na kupnju stimuliraju domaći poljoprivrednici.