Ministri vanjskih poslova članica EU-a su u Bruxellesu razgovarali o mogućoj suspenziji sporazuma o pridruživanju između EU-a i Izraela zbog kršenja ljudskih prava u Gazi.


“Hrvatska se protiv suspenziji članka 2 sporazuma o pridruživanju između EU-a i Izraela i zalaže se da se ne zatvori prostor za dijalog bez kojeg nije moguće naći rješenje”, rekao je Grlić Radman novinarima nakon sastanka




Taj članak regulira trgovinske odnose između Izraela i EU-a i propisuje da se odnosi između stranaka temelje na poštivanju ljudskih prava i demokratskih vrijednosti.


Europska služba za vanjsko djelovanje je ustvrdila da postoje indicije da Izrael svojim ponašanjem u Gazi krši taj članak ugovora.


Više zemalja članica zatražilo je da se poduzmu mjere protiv Izraela, uključujući i to da se potpuno ili djelomično suspendira sporazum o pridruživanju. Hrvatska je u skupini od desetak zemalja koja se tome protivi.


Grlić Radman je rekao da će se o tom pitanju ponovno razgovarati za mjesec i pol dana na neformalnom sastanku ministara vanjskih poslova u Danskoj.


Visoka predstavnica za vanjsku i sigurnosnu politiku Kaja Kallas predstavila je ministrima pet opcija kao mogući odgovor na izraelsko kršenje sporazuma o pridruživanju s EU-om u pojasu Gaze.


One uključuju potpunu ili djelomičnu suspenziju sporazuma, sankcije protiv pojedinih članova izraelske vlade ili vojnih snaga, trgovačke mjere, embargo na oružje i suspenziju suradnje u istraživačkim programima EU-a.


“Razgovarali smo o tome i na državama članicama je da o tome odluče. Držat ćemo ove opcije na stolu i biti spremni djelovati, ako Izrael ne ispuni svoja obećanja.


Nije cilj kazniti Izrael, nego poboljšati situaciju u Gazi”, rekla je Kallas na konferenciji za novinare nakon sastanka.


Prošli tjedan EU je uspio postići dogovor s Izraelom o deblokadi humanitarne pomoći Gaze. Kallas kaže da se vide pozitivni signali, da više kamiona s pomoći stiže u Gazu, ali da Izrael mora poduzeti konkretnije mjere za poboljšanje situacije na terenu.