Damir Bajs: Novo kazneno djelo udar na demokraciju i medije

Hina

Snimio Davor KOVAČEVIĆ

Snimio Davor KOVAČEVIĆ

"Naravno, idilu kvare neki novinari i neke afere - od Agrokora do gospođe Rimac ili bivše ministrice Žalac. S obzirom da Vlada smatra da se ta idila ne smije kvariti, uvođenjem ovog novog kaznenog djela imat ćemo novu Hrvatsku", rekao je Bajs



Saborski zastupnik Fokusa Damir Bajs u četvrtak je najavio da njegova stranka neće podržati uvođenje novog kaznenog djela odavanja dokaznih radnji jer to smatra udarom na demokraciju i medije te da nije točno da se ne odnosi i na novinare.


„Uvođenjem novog kaznenog djela imat ćemo dvije Hrvatske. Jednu prije i jednu nakon uvođenja tog kaznenog djela”, rekao je Bajs.


Ako ne znate, nastavio je, mi živimo u zemlji koja je među 15 najrazvijenijih zemalja svijeta, u kojoj ovog trenutka cijene padaju, a plaće rastu, u kojoj je obnova Banije i područja pogođena potresom završila super.




“Ali, naravno, tu idilu kvare neki novinari i neke afere – od Agrokora do gospođe Rimac ili bivše ministrice Žalac. S obzirom da Vlada smatra da se ta idila ne smije kvariti, uvođenjem ovog novog kaznenog djela imat ćemo novu Hrvatsku. Pričat ćemo samo o dobrim stvarima i neće se moći kvariti raspoloženje Vlade i premijera ili bilo koga na vlasti”, ironično je rekao Bajs.


Ministar Malenica je rekao, dodaje, kako uvođenjem tog novog kaznenog djela, koje se, inače, ne uvodi po nikakvoj EU proceduri i nitko nam to nije naložio, novinari neće imati nikakvog problema, da se to ne odnosi na njih, no, struka drugačije razmišlja.


“Da se ovaj Zakon može primijeniti retroaktivno, onda bi se novinar Andrej Dimitrijević, koji je sve ono što je u istražnom postupku nađeno kod Žalac poslao OLAF-u, ili bilo koji drugi novinar mogao naći pod istragom jer je ovo predviđeno da bude kao djelo koje se vodi po službenoj dužnosti”, upozorio je Bajs.


Zapitajmo se, istaknuo je, na koji način će se doći do onoga tko je novinaru odao činjenice iz istrage – to znači da, prvo, saslušaju novinara, prođu kroz sve što novinar ima u svom telefonu, komunikacijske kanale, da se otkrije tko mu je dao informacije.


Usto, napominje, ministar Malenica kaže da novinar ne može biti sudionik u ovom kaznenom djelu, međutim, to nije točno.


Ako novinar pita nekoga tko ima podatke da mu ih da, onda potiče na činjenje kaznenog djela koje je kazneno djelo samo po sebi. I samim time, to se odnosi i na novinare. Prema tome, vi možete ono što ste dobili objaviti, ali ne smijete nikoga ništa pitati, ustvrdio je


„Postavlja se samo jedno pitanje – u kojoj Hrvatskoj želimo živjeti? U zemlji u kojoj Vlada može pričati što želi, ali se o njima ne može objaviti ništa ili u zemlji u kojoj su ponekad i ovi crni oblaci nadvijeni nad tu romantičnu priču o Hrvatskoj, koju je napustilo preko pola milijuna ljudi upravo za vrijeme Plenkovićeve vladavine”, kazao je, najavivši da će Klub Fokusa i Reformista biti protiv tog Zakona.