Povijest europskog ujedinjenja

“Cijena piva na Oktoberfestu slika je EU-a. Unija ide prema dole, birokratska kasta misli samo na jedno”

Vladimir Mrvoš

Foto: A. KRIŽANEC

Foto: A. KRIŽANEC

Predstavljena nova knjiga Damira Grubiše



RIJEKA – Na kraju promocije svoje knjige »Povijest europskog ujedinjenja«, održane u gradskoj vijećnici, autor Damir Grubiša opisao je u vidu anegdote kako danas funkcionira EU na temelju cijene pive na Oktoberfestu u Münchenu.


Gost je došao kupiti pivo, a pivničar je izrekao cijenu 20 eura. Kako 20 eura, prošli put je bila 3 eura, čudio se gost. Pa ovako, objašnjava pivničar. Tri eura je pivo, ostatak ide za naoružanje za Ukrajinu, dio za pomoć onima koji u EU-u imaju skupi plin i naftu, dio za drveni ogrjev za Balkan, a dio za pomoć zemljama koje daju oružje za Ukrajinu. OK, pomiri se gost s cijenom i pruži 20 eura. Pivničar uzme 20 eura i vrati mu 3 eura. Čudi se gost zašto mu vraća 3 eura. Nema pive, odgovori mu pivničar.





– Ovu debelu knjigu pisao sam kritički o EU-u, koji je doživio svoj vrhunac i sada ide prema dolje. Stvorile su se birokratske EU kaste s ogromnim plaćama i do 27.000 eura, kojima je cilj samo rotacija i plan kako ostati u vrhu EU politike, rekao je na promociji Grubiša, napomenuvši da je vrlo duga povijest europskih integracija.


U knjizi je Grubiša na temelju opsežne svjetske literature i relevantne povijesne dokumentacije rekonstruirao povijest političke misli o europskom ujedinjenju, od antičkog mita o Europi, preko poistovjećivanja Europe kao kršćanske civitas terrenae, idejnih i izvedbenih planova o organizaciji ujedinjene Europe u doba renesanse, novovjekovnog racionalizma, njemačke klasične filozofije, socijalističkog utopizma sve do prvih koraka europske integracije nakon Drugog svjetskog rata. Njegova političko-povijesna naracija završava trenutkom kada je Europska unija doživjela svoju dosad najveću ekspanziju, primanjem Hrvatske u članstvo 2013. godine.



Riječanin Damir Grubiša, kao profesor Fakulteta političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu, uveo je europske studije u redovni kurikulum politologije i osnovao Centar za europske studije, a danas je pridruženi profesor na Američkom sveučilištu u Rimu. Bio je i hrvatski veleposlanik u Italiji, Malti i pri Organizaciji za prehranu i poljoprivredu Ujedinjenih naroda (FAO).