Vlada

Bačić: Obnovljena su 11.604 objekta s ukupno 42.525 stambenih jedinica

Portal Novi list, Hina

Foto Davor Kovačević

Foto Davor Kovačević

Na Vladi je prihvaćeno izvješće o obnovi od potresa za prošlu godinu



U provedbi obnove od potresa u prošloj godini zabilježen je značajan napredak, sukus je Izvješća o učincima provedbe zakona o obnovi zgrada oštećenih potresom, koje je Vlada usvojila na sjednici u četvrtak i uputila u Hrvatski sabor.


Izvješće je dostavilo Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine, a potpredsjednik Vlade i resorni ministar Branko Bačić naveo je da je s današnjim danom na području petrinjskog i zagrebačkog potresa obnovljeno 11.604 objekta, od toga 11.002 privatne imovine, s ukupno 42.525 stambenih jedinica. U prestala 602 projekta, istaknuo je, konstrukcijska obnova financirana je iz Fonda solidarnosti.


Trenutno je na području zagrebačkog i petrinjskog potresa ukupno 1627 otvorenih gradilišta, naveo je Bačić, a samo izvješće, rekao je, pokazuje da je uspostavom novog zakonodavnog okvira postignut značajan napredak u svim segmentima obnove.




Financijski pokazatelji koje smo prošle godine realizirali na obnovi najbolje govore o ubrzanoj dinamici obnove, rekao je, jer je primjerice za konstrukcijsku obnovu višestambenih zgrada, za koju se poslovi smatraju najkomopliciranijima, utrošeno 21 puta više nego do tada.


Posebno je istaknuo i model samoobnove “koji je očito prepoznat od sugrađana kao sjajan model za ubrzanje obnove”. “Od kada je Zakon donesen pa do 31. prosinca 2023. podneseno je 547 zahtjeva za samoobnovu i isplaćeno je 41 milijun eura sugrađanima koji su u tome modelu prepoznali način kako ubrzati obnovu”, naveo je, među inim, Bačić.


U ovoj godini predviđen prijam 1280 osoba u Hrvatsku vojsku


Vlada je na sjednici usvojila i Plan prijma osoblja u Hrvatsku vojsku u ovoj godini, kojim je predviđen prijam 1280 osoba – s tržišta rada njih ukupno 1160 od čega 900 vojnika/mornara na temelju javnog natječaja, te još 120 kadeta polaznika sveučilišnih studijskih programa.


Vlada je poduprla i uspostavu Središta za obuku pilota borbenih zrakoplova (Fighter Pilot Training Center, FPTC) u Republici Hrvatskoj u kojem će se provoditi obuku pilota višenamjenskih borbenih aviona/borbenih zrakoplova savezničkih i partnerskih država.


Predviđeno je da ono s radom počne 2026. godine, rekao je državni tajnik u MORH-u Zdravko Jakop, a njime bi se dodatno osnažilo hrvatsko-francusko strateško partnerstvo i uoči dolaska borbenih aviona Rafale osigurala sposobnost daljnje obuke pilota te povećala vidljivost u NATO-u i EU s mogućnošću doprinosa u zajedničkim projektima visoke vidljivosti.


Donesena je i odluka kojom su određene mjere za održavanje i nastavak znanstvenoistraživačkog rada Mediteranskog instituta (MedILS) koji će se pripojiti splitskom sveučilištu, te će za to Vlada osigurati i 700.000 eura iz proračuna.


Ministar znanosti i obrazovanja Radovan Fuchs istaknuo je da je MedILS ostvario suradnju s vodećim znanstveno-istraživačkim institucijama s područja prirodnih znanosti te do sada održao više od 300 događanja.


“Sveučilište u Splitu i MedILS potpisali su 2020. godine sporazum o suradnji, a kao nastavak te suradnje sada su izrazili namjeru za provedbu postupka pripojenja MedILS-a Sveučilištu u Splitu radi povećanja znanstvene produktinosti, interdisciplinarnosti i međunarodne prepoznatljivosti”, objasnio je ministar.


Vlada je donijela i odluku o jednokratnoj robnoj pomoći u prehrambenim i higijenskim proizvodima Hrvatskom Caritasu ukupno vrijednu 781.041,71 eura.