Najpropisivaniji lijekovi

Anksiozna nacija. U Hrvatskoj se godišnje izda više kutija lijekova za smirenje nego što imamo stanovnika

Ljerka Bratonja Martinović

Robert Anic/PIXSELL

Robert Anic/PIXSELL

Ovakvo stanje prisutno je dulje vrijeme, očito pod pritiskom pandemije i krize, jer je i u 2021. godini situacija bila slična lanjskoj



Požeško-slavonska županija jedina je u Hrvatskoj koja ne pati od anksioznosti. U svim ostalim županijama, uključujući i Primorsko-goransku, lijekovi protiv anksioznosti uvjerljivo su najpropisivaniji lijekovi na recept u ambulantama obiteljske medicine, s čak 4,5 milijuna izdanih recepata u 2022. godini.


Prema novom izvješću HZJZ-a o zdravstvenoj zaštiti u djelatnosti obiteljske medicine točno 8,6 posto svih izdanih recepata odnosi se na recepte za anksiolitike, odnosno lijekove za smirenje. Ako se uzme u obzir broj izdanih recepata, odnosno kutija lijeka koje su građani podigli u ljekarni, ispada da je broj izdanih kutija lijekova za smirenje veći od ukupnog broja stanovnika u Hrvatskoj!


Rast potrošnje sredstava koja pomažu kod rastućih mentalnih problema stanovništva, uključujući tjeskobu, depresiju i druge teškoće, vidljiv je na popisu 10 najizdavanijih lijekova na recept u prošloj godini. Dok su anksiolitici na prvom mjestu liste, na 10. su mjestu antidepresivi, dok sredinu popunjavaju lijekovi za tlak, masnoće u krvi, želučane tegobe i povišeni šećer u krvi. Upravo su lijekovi za visok tlak najizdavaniji u Požeško-slavonskoj županiji, jedinoj gdje tjeskobnost stanovništva nije glavni medicinski problem.




U Gradu Zagrebu izdano je 896.000 recepata za anksiolitike, a u Primorsko-goranskoj županiji oko 345.000 takvih recepata.


Treba naglasiti da je ovakvo stanje prisutno dulje vrijeme, očito pod pritiskom pandemije i krize, jer je i u 2021. godini situacija bila slična lanjskoj. Te je godine izdano oko 4,7 milijuna recepata za anksiolitike, odnosno još 200.000 recepata za lijekove za anksioznost više u odnosu na 2022.


Tada je u Zagrebu izdano 924.000 recepata za lijekove za smirenje, a u Primorsko-goranskoj 348.000, što govori da se mentalno stanje nacije iz godine u godinu pogoršava.