DRUGA PRAVILA

Hrvatska sprema zakon o uklanjanju terorističkog sadržaja s interneta. Rakar kaže da će ga biti gotovo nemoguće provesti

Jagoda Marić

SNIMIO SERGEJ DRECHSLER

SNIMIO SERGEJ DRECHSLER

Tvrtke koje će nekome tek osiguravaju prostor u viralnom svijetu biti dužne ukloniti sadržaj, a ako to ne učine prijete im i visoke kazne do maksimalno milijun kuna.



Za malo više od mjesec dana na cijelom području Europske unije trebala bi na snagu stupiti pravila koja će tehnološke tvrtke obvezati na uklanjanje terorističkog sadržaja s interneta, pa bi tako i Hrvatska dotad trebala imati zakon kojim za provedbu tog plana. Zato je Ministarstvo pravosuđa i uprave u javno savjetovanje, koje će trajati do polovice lipnja uputilo prijedlog zakona i od Sabora, obzirom na rokove traži da ga usvoji po hitnom postupku. Zakon se uglavnom svodi na obvezu pružatelja usluga na poslužitelju, odnosno tvrtki koje “udomljavaju” web stranice, da nakon naredbe o uklanjanju sadržaja to i učione u roku od najviše sat vremena.


Tako će tvrtke koje nekome tek osiguravaju prostor u viralnom svijetu biti dužne ukloniti sadržaj, a ako to ne učine prijete im i visoke kazne do maksimalno milijun kuna. U slučaju da sustavno ili kontinuirano ne poštuju obvezu uklanjanja terorističkog sadržaja tim tvrtkama prijeti novčana kazna od jedan do četiri posto prihoda kojeg su ostvarili u cijelom svijetu u prethodnoj godini. Zanimljivo je i to da su u prijedlogu zakona istaknute kazne u kunama, ali su pridodani i članici koji će vrijediti od 1. siječnja sljedeće godine i u kojima su kazne u eurima, jer Vlada vjeruje da će Hrvatska od sljedeće godine postati članica eurozone.


Zakon je pripisao i to da je Ministarstvo unutarnjih poslova tijelo nadležno za izdavanje naloga za uklanjanje terorističkog sadržaja, a prethodno može zatražiti mišljenje Agencije za elektroničke medije u slučaju procjene prirode i vrste materijala koji pružatelj sadržaja pruža koja treba pomoći u procjeni predstavlja li materijal teroristički sadržaj. navodi se da će se pri tome primjenjivati temeljna načela koja se odnose na slobodu izražavanja i informiranja, uključujući slobodu i pluralizam medija. Istu pomoć MUP će zatražiti i kad dobije prekogranični nalog o uklanjanja određenog sadržaja na internetu, jer se onaj tko objavljuje određenim sadržaja može nalaziti u jednoj državi, a tvrtka koja udomljava stranicu u drugoj.




Odluku o izloženosti terorističkom sadržaju donosi Hrvatska regulatorna agencija Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti, kojoj MUP dostavlja podatke.


Imaju pružatelji usluga pravo podnijeti prigovor na odluke o uklanjanju terorističkog sadržaja ili onemogućavanju pristupa takvom sadržaju, ali njihovi prigovori ne odgađaju žalbe. Za cijelu je Hrvatsku kao prvostupanjski sud nadležan je Općinski prekršajni sud u Zagrebu, dok se žalbe šalju na Viski prekršajni sud.


IT stručnjak Marko Rakar kaže da će se zakon kojeg je Vlada poslala u javno savjetovanje teško provesti, da je to bilo jasno i kad se na razini EU raspravljalo o tom pitanju, te da problem nigdje nije riješen.


– Tako je to kad pošiljate pravnike da rješavaju poslove inženjera, ali isto bi pravilo vrijedilo i da inženjeri rješavaju pravne probleme, napominje Rakar.


On kaže da u Hrvatskoj postoji nekoliko tvrtki koje se bave “udomljavanjem”, primjerice web stranica, ali da one sigurno nemaju ljude koje bi mogli kontrolirati sadržaj, a da se neka velika kontrola neće ni postići jer su glavni poslužitelji u SAD-u.


– Nema šanse da će netko u SAD-u ukloniti sadržaja samo na osnovu nekog naloga iz Hrvatske ili bilo koje druge države. Njihovi su standardi po tom pitanju puno veći nego naši, i ono što je nama možda radikalizam, njima je sloboda govora. Da bi ste postigli uklanjanje sadržaja morat ćete ima pravomoćnu sudsku odluku i to pravomoćnu odluku u SAD-u, upozorava Rakar.