ZA POČETAK UDRUGA

Hoće li buduću socijaldemokratsku stranku preuzeti netko od SDP-ovih kapitalaca? Spominje se čak i – Komadina

Tihana Tomičić

Photo: Matija Habljak/PIXSELL

Photo: Matija Habljak/PIXSELL

Predsjednik Udruge socijaldemokrata je Davorko Vidović, no to nužno ne znači da bi on bio i predsjednik nove stranke. Čeka se da se vidi tko bi od aktualnih SDP-ovih kapitalaca, poput Zlatka Komadine, Željka Kolara ili možda Romane Jerković, bio spreman pridružiti se ovom projektu.ZAGREB -Klub socijaldemokrata u Saboru, kojega čini 18 bivših zastupnika SDP-a, pokrenuo je postupak registracije svoje udruge, s kojom se planiraju na izborima pojaviti prvom sljedećom prilikom, a koja bi do kraja godine trebala imati podružnice u svih 20 županija i svim velikim gradovima.


Naziv je Udruga socijaldemokrata, i u nju su se zasad uključili svi zastupnici ovoga kluba, osim Rajka Ostojića i Zvane Brumnića, koji čekaju da se udruga u skoro vrijeme preformulira u klasičnu političku stranku. Predsjednik Udruge socijaldemokrata je Davorko Vidović, no to nužno ne znači da bi on bio i predsjednik nove stranke. Čeka se da se vidi tko bi od aktualnih SDP-ovih kapitalaca, poput Zlatka Komadine, Željka Kolara ili možda eurozastupnice i članice SDP-ovog Predsjedništva Romane Jerković, bio spreman pridružiti se ovom projektu. Nitko od njih zasad nije spreman govoriti o tome, a Jerković je čak zadnjih dana i demantirala medijske napise da bi upravo ona bila predsjednica te nove stranke.


Velik posao


Po svom profilu, kao sveučilišna profesorica i eurozastupnica, to bi svakako mogla biti, no i sama je ovih dana izjavila da zasad o tome nije bilo razgovora, ali i da je jasno da takvo što ne bi bilo moguće sve dok je zastupnica u Bruxellesu. Jedan takav slučaj, Tonina Picule koji se bio natjecao na mjesto šefa SDP-a kao eurozastupnik, u startu je propao jer su svi ocijenili da se tako velika stranka ne može voditi izvan Hrvatske. Dakle, Jerković bi morala birati, Bruxelles ili socijaldemokrati, pa je tim više jasno zašto je u dvojbi da prihvati takvu ponudu.
Predsjednik svakako ne može biti Davor Bernardić, čiji je politički kapital u tom smislu potrošen, a drugi mogući lideri još nisu profilirani, stoga je pred Udrugom socijaldemokrata još velik posao. Sam Davorko Vidović u izjavama za javnost govori da postoje i drugi modeli osim osnivanja klasične stranke.
– Ni platforma Možemo! nije klasična stranka, pa se natjecala na izborima i pobijedila, govori Vidović. No, prostor svakako postoji, kaže, jer je SDP ispražnjen od sadržaja i bavi se trivijalnostima poput izbornog inženjeringa i formiranja novih izbornih jedinica, umjesto pravim problemima građana. Zato će socijaldemokrati u Saboru izaći s prijedlogom o zamrzavanju cijena uslijed rasta inflacije, kako je prije nekoliko dana najavio Davor Bernardić.


Distancirani


On je proteklih dana oštro kritizirao predsjednika SDP-a Peđu Grbina, rekavši da ovaj može postati premijer »kad na vrbi rodi grožđe« i da »na njega ne bi stavio niti lipu«. Njihova međusobna retorika postaje sve žešća. Grbin mu na ovu konkretnu izjavu nije odgovarao, ali je činjenica da bi do kraja ove godine SDP mogao ostati bez još barem jednog dijela svojih članova, a moguće i nekih vrlo istaknutih, nakon što Udruga socijaldemokrata bude i formalno dovršila registraciju.


– Mi, naravno, očekujemo da naši članovi udruge u velikoj mjeri postanu upravo ljudi koji su ili već izbačeni iz SDP-a, potjerani, ili oni koji su još u SDP-u, a čekaju osnivanje naše udruge, odnosno stranke, ili platforme, kako god hoćete. Jasno je da će ih SDP izbaciti čim se priključe našoj udruzi, i oni su svjesni toga. Ne žele više sudjelovati u radu ovakvog SDP-a, i ta frustracija datira i davno prije ere Peđe Grbina. Naravno, odluka je na svakom pojedincu, a cilj nam je da nam se pridruže i ljudi koji dosad nisu bili u politici, posebno mladi i stručni ljudi. Hrvatsko društvo je u rezignaciji, a mi želimo voditi »društvotvornu« politiku, rekao je Davorko Vidović za N1.


S druge strane, činjenica da se nisu svi od 18 zastupnika u Saboru uključili u rad udruge, govori o tome da nema potpunog konsenzusa o tome kako se otisnuti u političku arenu. Rajko Ostojić je bivši potpredsjednik SDP-a i niz godina siva eminencija ove grupacije, a Zvane Brumnić je bio glavni tajnik SDP-a i godinama glavni operativac stranke u Zagrebu, te poznaje osobno većinu članova na terenu. Stoga njihovo distanciranje od projekta, barem zasad, ukazuje na to da, barem dok se ne osnuje klasična stranka, ovaj projekt može bolovati od »dječjih bolesti« barem još neko vrijeme.