PROMJENA STAVA

HDZ-ovci su 1992. bili puno oštriji prema HOS-u nego danas. Preslušali smo stenogram davne saborske rasprave

Dražen Ciglenečki

Sanjin Strukic/PIXSELL

Sanjin Strukic/PIXSELL

Policija je 26. i 27. rujna 1992. godine pretraživala sjedište HSP-a. Pokrenut je postupak protiv Parage, Đapića, Dedakovića i Prkačina



Današnji čelnici HDZ-a imaju daleko više razumijevanja za Hrvatske obrambene snage (HOS) nego njihovi prethodnici početkom devedesetih godina. Za Andreja Plenkovića, Gordana Jandrokovića i druge aktualne dužnosnike HDZ-a, ta je postrojba, osnovana u ljeto 1991. od strane HSP-a, imala vrlo važnu ulogu u Domovinskom ratu i stoga njezinim veteranima treba dopustiti da se koriste pozdravom »Za dom spremni«, koji su oni preuzeli od ustaša.


Predsjednik Zoran Milanović prisjetio se u petak da je Franji Tuđmanu HOS »izazivao želučanu kiselinu«, a identično je bilo i kod velike većine ostalih članova vodstva HDZ-a u to doba.


Rušenje poretka


Potvrđuje to i stenogram dvodnevne saborske rasprave sredinom listopada 1992., kada je Državno odvjetništvo, odnosno kako se tada još zvalo Javno tužilaštvo, zatražilo skidanje zastupničkog imuniteta trojici HSP-ovaca, Dobroslavu Paragi, Anti Đapiću i Anti Prkačinu. Predsjednik HSP-a Paraga bio je već, zajedno s Milom Dedakovićem, predmet istrage i u studenom 1991., proveo je mjesec dana u pritvoru zbog sumnje da je pripremao rušenje ustavnog poretka, ali je Vrhovni sud odbacio optužbe protiv njega.




Ovih dana HDZ-ovci i njihovi kolege iz Domovinskog pokreta tvrde da je priča o HOS-u završila u proljeće 1992., kada je on integriran u Hrvatsku vojsku, ali povijesne činjenice bitno odudaraju od tog narativa. Naime, policija je 26. i 27. rujna 1992. pretraživala sjedište HSP-a na zagrebačkom Trgu Ante Starčevića i sve što je tamo prikupila poslužilo je za pokretanje kaznenog postupka protiv Parage, Đapića, Prkačina i Dedakovića, a prethodno je prvoj trojici bilo potrebno skinuti zastupnički imunitet, koji su stekli na parlamentarnim izborima dva mjeseca ranije.


U Sabor je 1. listopada stigao zahtjev javnog tužitelja Stjepana Hercega u kojem se, između ostalog, navodilo da su Paraga i Đapić od polovice 1991. do 26. rujna 1992., »u namjeri ugrožavanja Ustavom utvrđenog državnog ustrojstva i sigurnosti Republike Hrvatske, a protivno Ustavu, u sklopu HSP-a, pozivanjem pučanstva na mobilizaciju i na druge načine, osnivali i na vojnom principu ustrojavali, opremali i naoružali paravojnu skupinu, odnosno postrojbu pod nazivom Hrvatske obrambene snage (HOS), čije jedinice su osumnjičeni Paraga, Džapić, Prkačin i Dedaković poticali i usmjeravali da svojim djelovanjem u obrambenom ratu osporavaju legitimitet organa državne vlasti i Vrhovnog zapovjedništva Hrvatske vojske te na nasilnu promjenu međunarodno priznatih granica Republike Hrvatske«.


Uz taj Hercegov zahtjev priložena je kaznena prijava policiji u kojoj se detaljno nabraja eksploziv i oružje pronađeni u sjedištu HSP-a.


Mandatno-imunitetna komisija, preteča MIP-a, odobrila je skidanje zastupničkog imuniteta pravašima, a emocionalna rasprava o njezinom izvješću održana je na plenarnoj sjednici 16. i 17. listopada 1992. Evo što su tijekom ta dva burna dana na Markovom trgu govorili HDZ-ovi zastupnici.


Oslobođeni


– Ne može nitko uzeti na sebe nadležnost predsjednika Republike i vrhovnog komandanta vojske. Ne može nitko graditi paralelni sustav, koji ne izvire iz Ustava i koji nije volja ovog visokog doma. Ako su u pitanju krivična djela, za njih se mora odgovarati, a posebno ako su to djela protiv ustavnog poretka Hrvatske, za koji smo trpjeli, za koji smo se borili, za koji smo krv lili. Demokracija nije kaos, nije anarhija, demokracije je red i poredak, rekao je Perica Jurić.


– HOS je puškama izbacio četiri kulturne institucije iz njihovih zgrada. Te zgrade nisu denacionalizirane, nisu Paragino vlasništvo i ne može se nikoga iz njih puškama izbacivati, riječi su Antuna Vrdoljaka.


– Kao premijer sam u studenom, pa u prosincu, uputio poziv da HOS uđe u HV, dosta je učinjeno, ali nikad do kraja. Niti jedna druga stranka nije osnovala svoju vojsku, ni HSLS ni SDP ni HNS, rekao je Franjo Gregurić. Stjepan Mesić je rekao: »HSP mora donijeti odluku o ukidanju HOS-a. Odlukom je formiran, odlukom ga se mora i rasformirati. I odluku o ukidanju svog ratnog stožera. Mi ovdje slušamo da nema više HOS-a, nema stožera, a u novinama čitamo imenovan ovaj general, imenovan onaj general«.


– Paraga je u Nedjeljnoj Dalmaciji 4. studenog 1991. dao intervju pod naslovom »Sprječavamo libanonizaciju«. Citiram, HSP je pred sebe postavio nekoliko točaka, od povratka Starčevićevog doma, proglašenja NDH tijekom ove godine (1991.), do dizanja općeg ustanka hrvatskog naroda i oslobađanja NDH. Ne očekujemo od ove vlasti da nas podrži. Mi tražimo da ova vlast ode i da mi preuzmemo vlast. Ako ona to ne shvaća, pozvat ćemo hrvatski narod, bilo na izbore, bilo na nešto izvanredno. Doći će do sukoba s politikom hrvatske izdaje i kapitulacije i tako dalje i tako dalje, govorio je Neven Jurica.


Sabor je s 60 glasova za, 28 protiv i tri suzdržana odlučio skinuti zastupnički imunitet Paragi, Đapiću i Prkačinu. Protiv su bile tada najjače oporbene stranke HSLS i HNS, obje su danas HDZ-ovi partneri, čiji su zastupnici izražavali bojazan da je riječ o početku gušenja demokracije u Hrvatskoj totalitarnim metodama. Pravašima i Dedakoviću je sudio Vojni sud i sva su četvorica oslobođena.


Opasniji od Miloševića


– HSP je prije godinu dana sazvao konferenciju za novinare i rekao da namjerava organizirati lovačke jedinice, sportske jedinice, iz čega je nastao HOS. Nezgodno je to tada bilo u jeku onih optužbi koje smo svi trpjeli, nezgodno zato što je i Hitler organizirao baš sportske i lovačke jedinice iz kojih je nastao SA, stranačka vojska.


Postoji državna politika, osiguravaju je vojska i policija i sada jedna druga politika, koja nije dobila izbore, osniva svoje vojne jedinice da provodi svoju politiku. To su stvari koje su nedopustive u zajedničkom cilju stvaranja hrvatske države. Bila je to jako opasna situacija. Mogu opisati jedan slučaj iz vlastitog iskustva.


Paraga s tri kola, sa šmajserima, dolazi u Hinu i tjera novinarku da se nešto objavi. Niti jedna druga stranka nije šmajserima dolazila da se nešto objavi. Nije Milošević opasan za nas ako budemo jedinstveni, ali HOS jeste opasan. HSP je htio inaugurirati nejedinstvo, rekao je 1992. Milovan Šibl.