
Photo: Ivo Cagalj/PIXSELL
Vatra je zahvatila dvije kuće, prema državnoj televiziji ERT-u, dok su stanovnike obližnjeg sela Krionerija vlasti uputile da krenu prema Ateni
povezane vijesti
DROSOPIGI – Grčki vatrogasci bore se u subotu s požarima u blizini Atene i drugim područjima dok tu mediteransku zemlju pogađa treći toplinski val ovog ljeta, a neka su naselja i evakuirana.
Došlo je do eksplozija i ogromnih oblaka dima ponad sela Drosopigija smještenog 25 km sjeverno od Atene, gdje se nalaze tvornice sa zapaljivim materijalom. Helikopteri su područje zalijevali vodom dok se 65 vatrogasaca borilo se s plamenom uz pomoć 26 vozila i dva zrakoplova.
Vatra je zahvatila dvije kuće, prema državnoj televiziji ERT-u, dok su stanovnike obližnjeg sela Krionerija vlasti uputile da krenu prema Ateni.
Grčka meteorološka služba priopćila je da će temperature u Grčkoj u subotu doseći 44 stupnja Celzija.
Na otoku Eviji 115 vatrogasaca i 24 vozila raspoređeno je u gašenju požara, uz pomoć šest zrakoplova i sedam helikoptera, čije napore ometaju jaki vjetrovi. Nekim je stanovnicima otoka poručeno je da budu spremni za slučaj da moraju napustiti mjesto.
Požar na Eviji posljednji je u nizu šumskih požara koje su ovog mjeseca potaknuli jaki vjetrovi i suhi vremenski uvjeti.
Na otoku Kiteri vlasti su evakuirale sela Aroniadiku, Pitsinades i Arioj. U području Mesinije, zapadno od Atene, stanovnicima sela Krionerija i Selasa također je naređeno da napuste područje.
Ta su mjesta bila na popisu grčkih područja koja su stavljena u stanje visoke pripravnosti zbog rekordnih temperatura i jakih vjetrova.
Turizam je ključni izvor prihoda u Grčkoj, a požari bukte od početka glavne ljetne sezone početkom srpnja.
Grčka i druge mediteranske zemlje nalaze se u području koje su znanstvenici nazvali “žarištem šumskih požara”, gdje su požari uobičajeni tijekom vrućih i suhih ljeta. Posljednjih godina postali su razorniji zbog klime koja se brzo mijenja, što je potaknulo pozive za novi pristup.