IZAZOV

Građevinski radovi na koking postrojenju u riječkoj Rafineriji gotovi iduće godine. Projekt je “težak” čak četiri milijarde

Marinko Glavan

U tijeku su radovi na montaži čelične konstrukcije za hidrokreking postrojenje

U tijeku su radovi na montaži čelične konstrukcije za hidrokreking postrojenje

Postrojenje će omogućiti preradu teških ostataka nafte, odnosno mazuta, u tzv. svijetle rafinerijske proizvode, u prvom redu dizel i benzin te petrol koks



Građevinski radovi na izgradnji postrojenja za obradu teških ostataka nafte u Ininoj Rafineriji nafte Rijeka, najvećeg industrijskog projekta u Hrvatskoj, vrijednog gotovo četiri milijarde kuna, zajedno s pratećim postrojenjima i infrastrukturom, u idućoj bi godini trebali biti privedeni kraju, nakon čega slijede strojarski radovi na ugradnji dijelova budućeg postrojenja, objavljeno je iz Ine.


Projekt izgradnje takozvanog kokinga, postrojenja koje će omogućiti preradu teških ostataka nafte, odnosno mazuta u takozvane svijetle rafinerijske proizvode, u prvom redu dizel i benzin te petrol koks, usmjeren je na osiguravanje dugoročno stabilnog poslovanja riječke rafinerije, jedinog preostalog postrojenja za preradu sirove nafte u Hrvatskoj, uz značajno povećanje kapaciteta prerade na predviđenih četiri i pol milijuna tona sirove nafte godišnje.


Iz riječke rafinerije će se, po završetku radova i puštanju kokinga u pogon, opskrbljivati maloprodajna mjesta u Hrvatskoj i dijelu BiH, kao i benzinske crpke u Sloveniji, njih oko 170, koliko ih zajedno u susjednoj državi imaju MOL i Ina.


Četiri modula




Iz Ine poručuju kako su u trećem kvartalu intenzivirani građevinski radovi na mjestu budućeg postrojenja. Aktivnosti se, dodaju, odvijaju i na sve više ostalih lokacija unutar rafinerije, a u njih je uključen sve veći broj stručnjaka iz raznih područja.


Građevinski radovi, pogotovo oni na armiranobetonskoj strukturi za nove komore, uznapredovali su, dok se istovremeno radi i na sastavljanju četiri modula čelične konstrukcije za koksne komore, najvažnijeg dijela postrojenja, čija je proizvodnja započela u Španjolskoj još prije godinu dana.


Prema podacima iz Ine, traju radovi na montaži čelične konstrukcije za hidrokreking postrojenje, a u tijeku su i isporuke veće količine opreme i materijala, uključujući isporuku kolona, zračnih hladnjaka i spremnika koji dolaze iz Južne Koreje.


– Približavamo se kraju izazovne i nepredvidive godine, kako za cijeli svijet, tako i za naš projekt. Projektni tim se profesionalno nosio sa svim zadacima i savladao izazove koje je pretežno prouzročila pandemija koronavirusa.


Iz tog razloga, ponosni smo što će inženjering projekta biti više od 90 posto završen, kao i što će se gotovo sve narudžbe izdati do kraja godine, čime će većina nabavnih aktivnosti biti odrađena, nakon čega slijedi praćenje isporuke materijala i opreme.


Izgradnja projekta je u početnoj fazi te ulažemo znatne napore kako bi glavnom izvoditelju i podizvoditeljima pomogli premostiti izazove koje donosi izmijenjeno globalno okruženje.


Veselimo se 2022. godini u kojoj očekujemo ostvarenje značajnih koraka projekta, od kojih su najvažniji završetak velikog dijela građevinskih radova, dostava glavne opreme te nastavak strojarskih radova.


Uz svu kompleksnost, i dalje nam je u primarnom fokusu očuvanje zdravlja naših radnika, kao i svih vanjskih radnika na projektu, kazala je Vedrana Janjić, direktorica projekta nadogradnje Rafinerije nafte Rijeka.


Prekid proizvodnje


Ina je ugovor za gradnju koking postrojenja potpisala s talijanskom tvrtkom Kinetics Technology (KT). Gradnja samog postrojenja vrijedna je 3,3 milijarde kuna, dok se vrijednost čitavog projekta procjenjuje na gotovo četiri milijarde kuna, s pratećim pogonima poput skladišta za petrol koks, luke za ukrcaj koksa i transportnog sustava za prekrcaj koksa na brodove.


Iz Ine poručuju kako su u tijeku i drugi radovi koje je moguće obavljati isključivo dok traje prekid proizvodnje.


– U koordinaciji s radovima redovne zamjene katalizatora izvode se radovi na modifikaciji reaktora za hidrodesulfurizaciju na hidrokreking postrojenju. Intenzivno se radi i na izradi spojeva na procesnim cjevovodima po cijeloj rafineriji. U tijeku je montaža i ispitivanje rasklopne opreme na 110 kilovoltnom priključku električne energije.