Stanje na burzama

Ulagači čekaju odluku američke središnje banke, hrvatsko tržiše slabo likvidno

Hina

REUTERS

REUTERS



Unatoč jačanju geopolitičkih tenzija između Kine i SAD-a, na većini svjetskih burzi i na početku kolovoza indeksi su nastavili rasti, doduše znatno skromnije nego u tjednu ranije, jer s novim makroekonomskim objavama ponovno su porasla očekivanja da će Fed nastaviti s agresivnim dizanjem kamatnih stopa.


I dok je na Wall Streetu Dow Jones prošloga tjedna blago oslabio, 0,13 posto,na 32,803 boda, S&P 500 nastavio je uspon treći tjedan zaredom, porastavši 0,36 posto, na 4.145 bodova. Nasdaq indeks je ojačao 2,15 posto, na 13.657 bodova.


U tjednu ranije ti su indeksi porasli oko 4 posto, zahvaljujući čemu su ostvarili znatne dobitke i u mjesecu srpnju. Ono što i dalje podupire dioničko tržište su bolje od očekivanja zarade američkih kompanija. Naime, otprilike 77,5 posto kompanija čije su dionice sadržane u S&P 500 indeksu premašilo je očekivanja ostvarenim zaradama.




To daje snažan poticaj rastu cijena dionica, unatoč povremenim zabrinjavajućim vijestima, poput početkom tjedna posjeta predsjednice donjeg doma američkog Kongresa Nancy Pelosi Tajvanu unatoč snažnom protivljenju Kine, što je uzrokovalo rast geopolitičkih napetosti između Kine i SAD-a.


Pred kraj tjedna investitore je zabrinulo i izvješće o snažnom tržištu rada u SAD-u, jer ono ide u prilog tomu da Fed nastavi u rujnu s agresivnim podizanjem kamatnih stopa u nastojanju da suzbije inflaciju.


Službeno izvješće pokazalo je da je u srpnju u SAD-u bilo zaposleno 528 tisuća novih radnika, što je premašilo očekivanja, a to je i 19. mjesec zaredom kako zaposlenost u najvećem svjetskom gospodarstvu raste. Stopa nezaposlenosti, pak, spustila se s 3,6 posto na predpandemijsku razinu od 3,5 posto.


To je srezalo nade investitora da bi Fed mogao usporiti sa zaoštravanjem monetarne politike, kako bi s duge strane, što više izbjegao usporavanje gospodarske aktivnosti.


Nakon najnovijeg izvješča o zapošljavanju, tržišni sudionici procjenjuju da su sada šanse 69 posto da će Fed i u rujnu agresivno dignuti kamatne stope za 75 baznih bodova, kao i u prošla dva navrata, dok su prije objave tog izvješća očekivanja bila na 41 posto.


“Sve je vrti oko Feda. Snažno zapošljavanje pritisnut će Fed da kroz duže razdoblje zaoštrava monetarnu politiku, a tržište se pribojava i da će Fed to činiti agresivno. A ako to bude radio predugo i preoštro, izazvat će ‘teško prizemljenje’, odnosno duboku recesiju”, ističe Adam Sarhan, izvršni direktor u društvu 50 Park Investments.


I na europskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna nastavile rasti. Londonski FTSE indeks ojačao je 0,22 posto, na 7.439 bodova, dok je frankfurtski DAX porastao 0,66 posto, na 13.573 boda, a pariški CAC 0,37 posto, na 6.472 boda.


Na Tokijskoj je burzi, pak, Nikkei indeks skočio 1,35 posto, na 28.175 bodova.


Crobexi protekloga tjedna bez jasnog smjera, tržiše slabo likvidno


U prvom tjednu kolovoza na Zagrebačkoj burzi Crobex indeksi su stagnirali uz različite predznake i vrlo skromnu likvidnost, jer je većina tržišnih sudionika bila odsutna zbog sezone godišnjih odmora, a i radni tjedan je bio skraćen zbog praznika u petak.


Crobex indeks spustio se protekli tjedan 0,39 posto, na 1.961 bod, prekinuvši 2-tjedni uspon. Istodobno, Crobex10 ojačao je blagih 0,11 posto, na 1.170 bodova, nastavivši rast treći tjedan uzastopno.


Nakon završetka sezone objave poslovnh rezultata za prvo polugodište, protekloga tjedna investitori nisu imali smjernica, budući nije bilo važnijih poslovnih objava.


Među sektorskim indeksima, najviše je pala Crobexindustrija, za 2,04 posto, dok je jedino porastao Crobextransprot i to za 0,53 posto.


Redovni promet dionicama dosegnuo je svega 14,3 milijuna kuna, što je za otprilike 12 milijuna manje nego prethodnoga tjedna.


Najveći promet imala je dionica Ericssona Nikole Tesle, u visini od 2,57 milijuna kuna. Cijena joj je pritom pala 2,96 posto, na 1.475 kuna.


Slijedi dionica Valamar Riviere, s prometom od 1,8 milijuna kuna. Cijena joj je porasla 2,22 posto, na 32,3 kune. Ta kompanija najavila je za ponedjeljak održavanje sjednica Uprave i Nadzornog odbora na kojima će utvrditi prijedlog isplate dividende.


Dionicom Atlantske plovidbe protrgovano je 1,2 milijuna kuna, a cijena jo je pala 4,73 posto, na 423 kune.


Još veći pad, za 4,94 posto, zabilježila je dionica AD Plastika, završivši tjedan na 84,6 kuna uz promet od 1,15 milijuna kuna, te je tako među likvidnijima bila najveća gubitnica.


Nasuprot tome, najveća dobitnica bila je dionica Dalekovoda, s rastom cijene za 9,09 posto, na 18 kuna.


Milijunski promet imala je još samo dionica Arena Hospitality grupe, a cijena jo je pala 2,46 posto, na 238 kuna.


Na domaćem tržištu kapitala proteklog se tjedna trgovalo s ukupno 51 dionicom, pri čemu je cijena njih 125 porasla, 27 pala, a 12 stagnirala.