
Foto Reuters
Cosco je prošle godine dostavio ponudu za preuzimanje 35 posto udjela u jednom od tri terminala u najvećoj njemačkoj luci, Hamburgu
povezane vijesti
- Šefica diplomacije EU: “Izrael krši međunarodno pravo”. Ljevica joj spustila: “Šutjeli ste 18 mjeseci, imate genocid”
- Kallas: “Rusija je izravna prijetnja EU…lani je izdvojila za vojsku više nego cijela Unija…”
- Iran stanovnicima Haife i Tel Aviva: Evakuirajte se. Merz: Izrael obavlja “prljavi posao” za sve nas
Europska komisija upozorila je u proljeće njemačku vladu na moguće štetne posljedice ulaganja kineske brodarske kompanije COSCO u luku Hamburg, izvijestio je u petak njemački poslovni list Handelsblatt.
Cosco je prošle godine dostavio ponudu za preuzimanje 35 posto udjela u jednom od tri terminala u najvećoj njemačkoj luci.
Ponuda je izazvala podjelu u vladajućoj koaliciji u Berlinu, kažu vladini izvori, budući da se neki ministri zalažu za zeleno svjetlo a neki pak traže blokadu. Peking Berlinu poručuje da ne politizira ponudu, a lučke vlasti upozoravaju na moguće negativne posljedice po gospodarstvo.
Prema Handelsblattu, EU je upozorio Berlin da bi zeleno svjetlo moglo Kini osigurati pristup osjetljivim informacijama o poslovanju.
Njemačka vlada još nije donijela odluku i odbila je komentirati Handelsblattovo izvješće. Glasnogovornik Olafa Scholza rekao je da se kancelar još nije usuglasio s nadležim ministrima kakvu odluku donijeti.
Iz Europske komisije poručili su da ne komentiraju pojedinačna ulaganja.
Čelnici Europske unije trebali bi danas, među ostalim temama, raspravljati i o smanjenju gospodarske ovisnosti EU-a o Kini, podsjeća Reuters.