Inflacija popušta

Svjetske burze porasle, Crobexi na novim najvišim razinama od 2010.

Hina

REUTERS

REUTERS



Na svjetskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna porasle jer inflacijski pritisci u zapadnim zemljama postupno popuštaju i jer je niz kompanija i banaka objavilo bolje od očekivanja kvartalne poslovne rezultate.


Na Wall Streetu je Dow Jones prošloga tjedna porastao 2,1 posto, na 35.227 bodova, dok je S&P 500 ojačao 0,7 posto, na 4.536 bodova. Nasdaq indeks oslabio je, pak, 0,6 posto, na 14.032 boda.


U fokusu ulagača bili su prošloga tjedna poslovni rezultati kompanija i banaka. Morgan Stanley, Bank of America, Goldman Sachs, US Bancorp i niz drugih banaka objavile su bolje kvartalne poslovne rezultate nego što se očekivalo.




Stoga je S&P 500 indeks bankarskog sektora snažno porastao i dosegnuo najvišu razinu od početka ožujka, kada je taj sektor uzdrmala propast nekoliko banaka.


Okruženje s povišenim kamatnim stopama, stabilnim tržištem rada i rastom gospodarstva pogoduje poslovanju banaka.


„Sve banke, koje su dosad objavile rezultate, ostvarile su veću dobit i veće prihode nego što se očekivalo. Analitičari su smanjili procjene, pa su banke uspjele pozitivno iznenaditi”, objašnjava Tim Ghriskey, strateg u tvrtki Ingalls & Snyder.


S druge strane, Nasdaq indeks prošloga je tjedna pao jer su ulagače razočarali poslovni rezultati nekoliko tehnoloških divova, kao što su Netflix i Tesla.


„Vijesti iz Netflixa i Tesle nisu kraj svijeta, no dale su ulagačima razlog za pitanje je li trebalo kupovati te dionice po tako visokim cijenama. Stoga je dio ulagača odlučio povući novac iz tih dionica”, kaže Ken Polcari, partner u tvrtki Kace Capital Advisors.


Dosad je više od 80 kompanija iz sastava S&P 500 indeksa objavilo poslovne rezultate, a većina ih je po zaradi nadmašila procjene analitičara. U anketi Reutersa analitičari procjenjuju da su zarade kompanija iz sastava S&P 500 indeksa u drugom tromjesečju pale oko 8 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje. Na početku mjeseca očekivao se pad zarada od 5,7 posto.


Podršku tržištu pruža i nada ulagača da se bliži kraj ciklusu podizanja kamata, s obzirom da inflacijski pritisci već mjesecima popuštaju. Na sjednici u lipnju čelnici Feda ostavili su kamate nepromijenjene dok se ne vidi kako će dosadašnje zaoštravanje monetarne politike utjecati na gospodarstvo i inflaciju.


Analitičari smatraju da će Fed na sjednici idućega tjedna dodatno povećati kamate za 0,25 postotnih bodova. Možda će to biti posljednje povećanje u ovom ciklusu.


I na europskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna porasle. Londonski FTSE skočio je 3,1 posto, na 7.663 boda, dok je frankfurtski DAX ojačao 0,4 posto, na 16.177 bodova, a pariški CAC 0,8 posto, na 7.432 boda.


Crobexi na novim najvišim razinama od 2010. uoči objave poslovnih rezultata


Crobex indeksi Zagrebačke burze protekloga su tjedna snažno porasli, a i promet je gotovo udvostručen u odnosu na tjedan ranije, uoči intenziviranja sezone objave financijskih izvješća kompanija za prvo polugodište.


Crobex indeks porastao je protekloga tjedna 1,93 posto, na 2.418 bodova, čime je ostvario dobitak drugi tjedan zaredom. Crobex10 ojačao je, pak, za 2,45 posto, na 1.415 bodova, ostvarivši dobitak treći tjedan zaredom. Oba indeksa na novim su najvišim su razinama od 2010. godine, od kada su dostupni podaci na web stranici ZSE.


Među sektorskim indeksima najviše je prošlog tjedna porasla Crobexindustrija, za 4,21 posto, dok je najviše pao Crobextransport, za 2,59 posto.


Redovni promet dionicama iznosio je 6,4 milijuna eura, što je za otprilike 2,9 milijuna više nego tjedan ranije. Ostvareno je i 385 tisuća eura blok prometa u trgovanju dionicom Istarske kreditne banke Umag po cijeni od 350 eura za dionicu.


Najveći promet imala je dionica Hrvatske poštanske banke, nešto više od milijun eura. Cijena joj je pritom skočila 8,24 posto, na 184 eura, novu najvišu razinu od listopada 2013. godine.


Slijedi dionica Spana, sa 681 tisućom eura prometa i rastom cijene za 2,9 posto, na novu rekrodnu razinu od 71 euro.


Povlaštenom dionicom Adrisa ostvareno je 656 tisuća eura prometa, uz pad njezine cijene za 1,41 posto na 70 eura.


U fokusu investitora bila je i dionica Podravke. Uz promet od 655,4 tisuće eura, cijena joj je porasla 0,85 posto, na 118 eura.


Ta prehrambena kompanija izvijestila da je da u prvom polugodištu na razini grupe ostvarila neto dobit od 45,2 milijuna eura, što je rast od 72 posto ili 18,9 milijuna eura u odnosu na isto razdoblje lani, zahvaljujući jednokratnom utjecaju poreznih olakšica. Kada se isključe učinci njezine primjene, normalizirana neto dobit Grupe u prvih šest mjeseci iznosila je 26 milijuna eura i viša je za 0,4 posto u odnosu na isto razdoblje 2022. Istodobno, prihodi su joj porasli 8 posto, na 346,3 milijuna eura.


Najveće dobitnice među likvidnijma bile su dionice Končara, a skokom cijene za 14,65 posto, na 180 eura te Končar D&ST-a – pri čemu je redovna pokupjela 13,7 posto, na 705 eura, a povlaštena 11,9 posto, također na 705 eura.


Najveća gubitnica bila je dionica Hotela Haludovo, s padom cijene za 56,4 posto, na 34 centa.


Na ZSE se protekloga tjedna trgovalo s ukupno 55 dionica, pri čemu je cijena njih 29 porasla, 22 pala, a četiri stagnirala.