Predsjednik Uprave

Stjepan Adanić: Prihodi Jadranskog naftovoda u prvom kvartalu rasli su gotovo 40 posto, to je najava dobre godine

Marinko Glavan

Stjepan Adanić / Foto JANAF

Stjepan Adanić / Foto JANAF

Kada to usporedimo s istim razdobljem prošle godine, bruto i neto dobit veći su za gotovo 70 posto



U prvom poslovnom kvartalu ove godine tvrtka Jadranski naftovod (JANAF) bilježi rast prihoda od gotovo 40 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine.


Bruto i neto dobit tvrtke veći su za gotovo 70 posto. Sve to najavljuje još jednu dobru poslovnu godinu i pretpostavka je planiranih ulaganja, kaže Stjepan Adanić, predsjednik Uprave JANAF-a, s kojim smo tim povodom razgovarali o poslovnim rezultatima i planovima ove tvrtke koja upravlja međunarodnim sustavom transporta nafte od Terminala Omišalj do domaćih i inozemnih rafinerija u Jugoistočnoj i Srednjoj Europi.


Proces diverzifikacije


– Iznimno smo zadovoljni nastavkom uspješnog trenda poslovanja i u ovoj godini, što pokazuje i upravo objavljen financijski izvještaj za prva tri mjeseca ove godine.




Prvi poslovni kvartal ove godine bilježi snažan rast prihoda koji su rasli gotovo 40 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine.


Ostvarili smo ukupne prihode od 35,8 milijuna eura, bruto dobit je 18,5 milijuna eura, a neto dobit više od 15 milijuna eura. Kada to usporedimo s istim razdobljem prošle godine, bruto i neto dobit veći su za gotovo 70 posto.


Imamo rast prihoda i od temeljne djelatnosti Društva, oni iznose gotovo 35 milijuna eura, što je povećanje od 38 posto. Ovi rezultati najavljuju još jednu dobru poslovnu godinu te daju financijsku stabilnost i snagu za ulaganja u projekte kojima ćemo diverzificirati poslovanje prema obnovljivim izvorima energije, komentira najnovije podatke o poslovanju čelni čovjek JANAF-a.


Što točno JANAF kao jedan od ključnih dionika u gospodarstvu Republike Hrvatske poduzima u procesu zelene tranzicije i transformacije poslovanja?


– Uprava JANAF-a pokrenula je proces diverzifikacije Društva k zelenoj ekonomiji i niskougljičnoj energetskoj tranziciji. Ključni dokument u tom procesu, Strategiju tranzicije i razvoja Društva s vizijom do 2050. godine, Nadzorni odbor je potvrdio početkom prošle godine.


Sama strategija je usklađena sa Zelenim planom Europske unije, kao i smjernicama energetske strategije Vlade Republike Hrvatske.


S obzirom na to da je globalno gospodarstvo u procesu preorijentiranja na obnovljive izvore energije, Jadranski naftovod bit će jedan od predvodnika tog procesa u Republici Hrvatskoj i spremno prihvaćamo tu ulogu.


Iako smo pretežito naftna kompanija koja se bavi transportom i skladištenjem nafte i naftnih derivata, ovom smo strategijom napravili značajan iskorak prema obnovljivim izvorima energije.


Već smo realizirali projekte dviju sunčanih elektrana – jedne na Terminalu Sisak, a druge na Terminalu Žitnjak, dok je trenutno u pripremi i projektna dokumentacija za treću fotonaponsku elektranu na našim Terminalima Omišalj i Slavonski Brod.


Za očekivati je da će za desetak godina značajan dio naših prihoda donositi upravo obnovljivi izvori energije jer isti predstavljaju budućnost Jadranskog naftovoda.


Sukladno našoj strategiji već smo ostvarili kontakte s potencijalnim partnerima, kao što su Ina i HEP, s kojima želimo raditi na novim projektima.


Spremni smo i za samostalnu realizaciju tih projekata. Naša je strateška odluka ulagati u geotermalne izvore, sunčane elektrane, vjetroparkove, ali i druge obnovljive izvore energije.


Cjelokupno gospodarstvo u procesu je tranzicije na obnovljive izvore energije, a zahvaljujući potencijalu, financijskim sredstvima, strategiji te vrhunskim stručnjacima vjerujem da će JANAF biti jedan od ključnih predvodnika transformacije u Republici Hrvatskoj.


JANAF u svom još uvijek najvažnijem segmentu poslovanja, transportu i skladištenju nafte i derivata, već niz godina surađuje s istim partnerima, ali sklapa i nove ugovore. Koji su ugovori postignuti u posljednje vrijeme te koji je njihov značaj za poslovanje društva i popunjenost kapaciteta?


– Povjerenje partnera ključ je uspjeha Jadranskog naftovoda i nit vodilja u našem dugogodišnjem uspješnom poslovanju. Zadovoljstvo naših partnera od krucijalne je važnosti, a temelji se upravo na kvalitetnoj, sigurnoj i stabilnoj suradnji.


Početkom 2023. godine JANAF je sklopio niz ugovora o transportu i skladištenju zahvaljujući kojima možemo očekivati još jednu uspješnu poslovnu godinu.


Spremno prihvaćamo stratešku ulogu jedne od najvažnijih sastavnica energetske stabilnosti Republike Hrvatske, ali i cjelokupne Europske unije.


Naš apsolutni imperativ u ovim izazovnim vremenima jest sigurnost opskrbe te neprekidnog i neometanog poslovanja naših partnera.


Od ugovora koje valja spomenuti svakako se ističe onaj sklopljen s Inom, vezan za transport nafte, koji se odnosi na razdoblje do 31. prosinca 2023., kao i onaj vezan za skladištenje sirove nafte do kraja 2025. godine.


Osim spomenutog, JANAF je za predstojeće razdoblje sklopio i ugovore o transportu s NIS-om i MOL-om te ugovore o skladištenju s Agencijom za ugljikovodike, MOL-om i Litascom.


Više od polovine prihoda Društva još se uvijek ostvaruje u poslovanju s inozemnim kupcima, koji su mahom ključni akteri regionalnog i globalnog naftnog tržišta, kao i velikim naftnim kompanijama te vodećim traderima na tržištu.


Dobrosusjedski odnosi


Kad smo kod ugovora s MOL-om, što on donosi kompaniji te koliko je važan za odnos ne samo dviju kompanija nego i država – Hrvatske i Mađarske?


– JANAF je spremno dočekao novi ugovor s MOL-om, kojim je osiguran transport i skladištenje na temelju kojeg će biti osigurana opskrba dviju zemalja – Mađarske i Slovačke.


MOL je već dugi niz godina jedan od ključnih partnera Društva, s kojim njegujemo uspješnu suradnju i kvalitetan partnerski odnos. Ovaj ugovor predstavlja važan doprinos JANAF-a energetskoj stabilnosti, ali i korak k postizanju i održavanju energetske neovisnosti Europske unije.


JANAF već sada može u potpunosti zadovoljiti potrebe Republike Mađarske za sirovom naftom, odnosno osigurati transport milijun tona sirove nafte mjesečno od našeg terminala u Omišlju pa sve do mađarske granice. Nadamo se daljnjem razvoju poslovnih i dobrosusjedskih odnosa.


U kojoj mjeri je u krizi i embargu na uvoz nafte iz Rusije iskorištena pozicija i mogućnosti JANAF-a kao jednog od ključnih aktera energetskog sektora i opskrbi ne samo Hrvatske nego i okolnih zemalja? Je li se JANAF našao u sličnoj poziciji poput LNG terminala, kojemu su zakupljeni svi kapaciteti, a Vlada ih planira udvostručiti?


– JANAF kao društvo proaktivno djeluje u kontinuitetu kako bismo bili spremni odgovoriti na sve potencijalne energetske izazove i krize uzrokovane vanjskim globalnim faktorima, kao što je prošle godine to bilo izbijanje rata u Ukrajini.


Nesigurnost koja je proizišla iz te situacije, a odnosi se i na opskrbu sirovom naftom ostatka Europe, zahtijevala je adekvatna rješenja bez odgode, koja je JANAF spremno ponudio.


Nove geopolitičke prilike osim izazova, donijele su nam i veliku priliku na koju smo ponudili spremno rješenje postojećim i novim partnerima te ćemo i nadalje biti na dispoziciji ponuditi svoje usluge na području cijele Europske unije.


Predanost naših zaposlenika i stručnog kadra, kao i potpora vlasnika i Uprave te uspješno i proaktivno strateško promišljanje pozicionirale su JANAF u sam vrh europskog energetskog sektora.


Uložit ćemo maksimalne napore kako bismo se ondje i nadalje zadržali te proširili našu suradnju na preostale europske zemlje i energetske kompanije s kojima još nemamo sklopljena partnerstva.


Prošle godine ostvarili ste rekordne prihode, je li i to posljedica geopolitičke situacije u Europi?


– Tijekom protekle poslovne godine Jadranski naftovod ostvario je najuspješnije poslovne rezultate, dapače rekordne, ostvarivši ukupne prihode u iznosu od 119 milijuna eura.


Porast prihoda od 13 posto u odnosu na one ostvarene godinu ranije u najvećoj je mjeri rezultat rasta prihoda od temeljne djelatnosti kompanije – transporta nafte i skladištenja nafte i naftnih derivata.


Naime, samo prihodi od naše temeljne djelatnosti iznose rekordnih 115 milijuna eura. Najveći udio u ostvarenim prihodima, čak 68 posto, zauzima JANAF-ovo poslovanje s inozemnim kupcima.


Također, ne smijemo zaboraviti istaknuti niti ostvarenu neto dobit, koja je u promatranom poslovnom razdoblju 2022. godine viša za 15 posto od one ostvarene 2021., a dosegla je 41 milijun eura.


Rekordni rezultati rezultat su proaktivnog pristupa vlasnika, Uprave i menadžmenta te kvalitetne suradnje s našim partnerima i klijentima.


Stjepan Adanić / Foto JANAF


Kako ćete iskoristiti prošlogodišnju zaradu?


– Ostvareni rekordni poslovni rezultati koji su zaokružili najuspješniju poslovnu godinu od osnutka Jadranskog naftovoda zasigurno označavaju ispunjenje potencijala Društva, koje nastavlja nadalje rasti i razvijati se.


Ostvareni prihodi olakšat će unapređenje infrastrukture energetskog sustava Republike Hrvatske, ulaganje u nove projekte JANAF-a i njegovih partnera, kao i transformaciju cjelokupnog poslovanja Društva u energetsku kompaniju.


U ovom trenutku društvo raspolaže značajnom akumulacijom financijskih sredstava koja će pomoći ostvarenju investicijskih planova u predstojećem razdoblju.


Sklapanje novih ugovora te zadržavanje postojećih klijenata i partnera dovelo je do visoke iskorištenosti skladišno-transportnih kapaciteta.


Postignuti rezultati pokazuju kontinuiranu jaku izvoznu orijentiranost JANAF-a, s obzirom na to da dio prihoda od skladištenja ostvarujemo na mediteranskom spot tržištu.


Nadalje, Jadranski naftovod je zahvaljujući proaktivnom pristupu i promišljenim odlukama Uprave tijekom protekle dvije i pol godine postigao stabilno poslovanje i siguran novčani tijek.


Vizija Društva


U prošloj godini, osim dobrih rezultata, zacrtali ste i put k transformaciji JANAF-a u energetsku kompaniju?


– Tijekom protekle poslovne godine ostvareni su iznimni poslovni rezultati te je usvojen i ključni dokument na putu izgradnje kompanije usklađene sa Zelenom politikom Europske unije i pratećim politikama Vlade Republike Hrvatske.


Zajednički je cilj vlasnika, Uprave te svih djelatnika Jadranskog naftovoda transformirati Društvo u energetsku kompaniju, što će se naposljetku i realizirati sukladno usvojenoj Strategiji tranzicije i razvoja JANAF-a za razdoblje od 2022. do 2030. s vizijom do 2050. godine.


Upravo zahvaljujući usvojenoj Strategiji u tijeku su sve potrebne radnje koje za krajnji cilj imaju srednjoročnu transformaciju Jadranskog naftovoda u prvenstveno energetsku kompaniju, što je vizija kojoj stremimo kao Društvo.


Također, izdvojio bih i stratešku važnost JANAF-a za Europsku uniju, što je službeno potvrđeno od najviših tijela Europske unije u sklopu plana REPowerEU.


Najviša tijela Europske unije prepoznala su nas kao strateški dio europske energetske infrastrukture i jamca energetske sigurnosti te time JANAF-ova infrastruktura pridonosi da Republika Hrvatska bude energetsko čvorište srednje Europe.


Što to zači za budućnost JANAF-a? Koji su planovi i što namjeravate realizirati u nadolazećem periodu?


– Jadranski naftovod danas je pozicioniran kao ključan element strateške energetske infrastrukture Republike Hrvatske i Europske unije.


Namjera je jačati i dalje naša poslovna partnerstava, nastaviti raditi na diverzifikaciji poslovanja, ulagati u infrastrukturu naftovodno-skladišnog sustava prema potrebama naših korisnika usluga, a sve to uz podršku hrvatske Vlade i Europske komisije te u okviru ukupne energetske politike naše Vlade.


Naši se ciljevi kontinuirano ostvaruju jer se naši partneri s povjerenjem oslanjaju na JANAF, a ugled Društva je stabilan, odnosno može se reći da je u kontinuiranom rastu.


Zorni prikaz uspjeha Jadranskog naftovoda prikazuju upravo brojke, a niz obnovljenih te novosklopljenih ugovora i partnerstava samo potvrđuje ugled koji društvo uživa u javnosti. U poziciji smo promišljati o širenju poslovanja, kao i transformaciji.


Težimo k stvaranju uspješne, održive energetske kompanije uz punu klimatsku neutralnost zahvaljujući kojima će društvo u budućnosti spremno dočekati razdoblje dekarbonizacije i prelaska na obnovljive izvore energije. Sve ovo radimo kako bismo osigurali dugoročnu profitabilnost i rast kompanije.


Spremni smo pružiti sigurnu opskrbu svojim partnerima u svim okolnostima


Kako je aktualna geopolitička situacija u Europi i energetska kriza utjecala na poslovanje JANAF-a, jesu li ovom krizom otvorene i nove mogućnosti na tržištu, slično kao što se dogodilo u, primjerice, logistici i transportu i lučkom poslovanju?


– Neizvjesna geopolitička situacija na europskom kontinentu dovela je brojne kompanije u nezavidnu poziciju. Pandemija, ali i rat na istoku Europe potvrdili su nam da je gotovo nemoguće donositi realne procjene o tome što će se događati i mijenjati u energetskom sektoru i na tržištu energenata, pogotovo kada je u pitanju stabilnost opskrbe, ali i cijene energenata. No unatoč tome, JANAF je spreman u svim okolnostima na tržištu pružiti svojim partnerima sigurnu opskrbu.