Revitalizacija

Tvrtka bi mogla nastaviti rad: Stigle četiri ponude za preuzimanje Cedra, je li ovo kraj kalvarije?

Aneli Dragojević Mijatović

Foto Vedran Karuza

Foto Vedran Karuza

Stečajna upraviteljica Dubravka Stašić izvijestila je da su ponude koje su stigle, odnosno osobe koje stoje iza njih, tražile tajnost podataka, stoga njihov identitet za sada nije mogla otkriti



Većina vjerovnika u postupku stečaja nad tvrtkom Cedar d.o.o., pa i poslovne banke na koje otpada najveći dio potraživanja, na jučerašnjem se stečajnom ročištu tog dužnika izjasnila da žele da dužnik nastavi obavljati svoju djelatnost, odnosno da se ide k revitalizaciji.


No, odlučeno je i da će se naknadno donijeti odluka o izradi stečajnog plana, a nakon što stečajna upraviteljica obavi razgovore s, kako je istaknuto na ročištu, četiri osobe koje su iskazale interes da bi na neki način sudjelovale u namirenju dužnikovih obveza i preuzele poslovanje.


Tender za iskaz takvog interesa raspisale su, otkriveno je jučer, same banke kao najveći razlučni vjerovnici, i to Erste, HPB i HBOR. Stečajna upraviteljica Dubravka Stašić izvijestila je da su ponude koje su stigle, odnosno osobe koje stoje iza njih, tražile tajnost podataka, stoga njihov identitet za sada nije mogla otkriti.


Što je dogovoreno?




Dogovoreno je potom da će se kroz otprilike mjesec dana sazvati novo ročište, a da će unutar tog roka stečajna upraviteljica obaviti razgovore sa spomenutim ponuđačima. Oni su de facto i potencijalni investitori koji bi možda omogućili nastavak poslovanja, odnosno sudjelovali u toj revitalizaciji, ali i povećali šanse za namirenje vjerovnika.


Povela se rasprava i o mogućoj prodaji potraživanja od strane banaka, s obzirom da je to inače njihova česta praksa.


Nakon što je to pitanje povukla sutkinja Trgovačkog suda u Rijeci Liljana Ugrin koja je vodila raspravu, nitko se nije izjasnio da je trenutno u postupku eventualne prodaje potraživanja.


Inače, prema ranijem izvješću stečajne upraviteljice Cedra, tijekom proteklih mjeseci svoje tražbine prijavilo je sedamdesetak vjerovnika, a ukupna potraživanja penju se na iznos od gotovo 400 milijuna kuna.


Najveći dio tih potraživanja odnosi se, dakle, na kredite više poslovnih banaka i HBOR-a. Sve nekretnine opterećene su hipotekama banaka, ali i dio pokretnina.


Banke tako, kao razlučni vjerovnici, u najvećoj mjeri odlučuju o daljnjoj sudbini Cedra i njegovih pogona.


Budući da je gotovo sva imovina dužnika opterećena pravom namirenja razlučnih vjerovnika, a Odbor vjerovnika bi mogao donositi odluke o načinu i uvjetima prodaje samo one imovine koja nije opterećena razlučnim pravima, onda ovdje ništa naročito ne bi ni mogao sugerirati ni zaključiti, pa je većina vjerovnika bila protiv osnivanja tog odbora.


Godinu dana kalvarije


Podsjetimo, sredinom svibnja prošle godine Fina je po službenoj dužnosti, zbog neprekidne blokade dulje od 120 dana, dala prijedlog za otvaranje stečaja nad Cedrom. Trgovački sud u Rijeci potom otvara prethodni stečajni postupak.


Prvo ročište održano je u srpnju, drugo u rujnu prošle godine, no nije bilo pomaka pa je sud početkom prosinca prošle godine otvorio stečaj. Po otvaranju stečaja, povjerenstvo za popis imovine koje je imenovala stečajna upraviteljica, napravilo je popis iz kojega se može utvrditi koja imovina jest, a koja nije opterećena razlučnim pravom.