Digitalizacija

Riječki Ekonomski fakultet organizira važnu konferenciju o digitalnoj transformaciji, otvorena je u Opatiji

Aneli Dragojević Mijatović

Foto Sergej Drechsler

Foto Sergej Drechsler

Cilj ovogodišnje konferencije, istaknuto je, je prikazati rezultate istraživanja eminentnih inozemnih i domaćih istraživača s naglaskom na prilike kao i probleme do kojih dolazi zbog naglog razvoja digitalnih tehnologija



Tradicionalna međunarodna znanstvena konferencija Economics of Digital Transformation (EDT) 2021 “Economics and Business of the post COVID-19 World” u organizaciji Ekonomskog fakulteta u Rijeci počela je jučer u Opatiji. Konferenciju,


koja se održava u hibridnom obliku, otvorili su Alen Host, dekan riječkog Ekonomskog fakulteta u Rijeci, Saša Drezgić, predsjednik programskog odbora Konferencije, Ana Grdović Gnip, izaslanica predsjednika Republike Hrvatske Zorana Milanovića, te Fernandno Kirigin, gradonačelnik Grada Opatije.


Cilj ovogodišnje konferencije, istaknuto je, je prikazati rezultate istraživanja eminentnih inozemnih i domaćih istraživača s naglaskom na prilike kao i probleme do kojih dolazi zbog naglog razvoja digitalnih tehnologija te sve većeg upliva digitalizacije u ekonomske procese.




U sklopu konferencije održava se niz izlaganja i panel diskusija o učincima pandemije na monetarni i fiskalni sustav, te lokalni ekonomski razvoj, kao i šire na društveno-ekonomske procese.



Host je između ostalog kazao da svi imamo odgovornost stvoriti temelje za digitalnu Europu i digitalnu Hrvatsku, dok je Drezgić predstavio program konferencije koji između ostalog obuhvaća razne aspekte poslovanja i života u post-Covid svijetu, tematiku pametnih gradova, budućnost rada i drugo što znači da uključuje i ekonomiju, ali i političke znanosti, te političku ekonomiju, što, istaknuo je, posebno pridonosi zanimljivosti konferencije i za širu javnost.


Kirigin je sve pozdravio u ime Grada Opatije, te okupljenim znanstvenicima i sudionicima zaželio dobrodošlicu.


– Posebno mi je drago da su, nakon pandemije, ovo počeci prvih konferencija na kojima se okupljamo, no i sama pandemija dala je neka nova rješenja, nove tehnologije, koje pokazuju da se može funkcionirati i na drukčiji način, odnosno da možemo biti udaljeni, a ipak na okupu.


Ovakve će konferencije iznjedriti neka nova saznanja za našu privredu i učiniti je konkurentnom, poručio je Kirigin, te Fakultetu i djelatnicima čestitao 60 godina uspješnog djelovanja. Nakon uvodnog dijela, predavanje je održao Brad DeLong sa Sveučilišta u Berkeleyu, predstavnik nove keynesijanske ekonomske doktrine.


Osim svoje akademske karijere profesor DeLong je u vrijeme administracije predsjednika Clintona obavljao funkciju zamjenika američke Državne riznice (US Department of the Treasury.).


DeLong je govorio o tome kako je sve veći naglasak na ekonomiji pažnje, pri čemu informacija postaje sve važniji resurs. U tom je smislu za Hrvatsku važno ulaganje u obrazovanje te infrastrukturu, posebno prometnu.


Predavanja se nastavljaju, a na današnjoj panel diskusiji govorit će i Boris Vujčić, guverner HNB-a, te Ante Žigman, predsjednik Upravnog vijeća Hanfe.