Pogoršana očekivanja

Rat srušio optimizam oko gospodarskog oporavka

Aneli Dragojević Mijatović

Photo: Zeljko Lukunic/PIXSELL

Photo: Zeljko Lukunic/PIXSELL

Uz ranije prisutnu neizvjesnost i strahove oko pojačanih inflatornih pritisaka, oprez i zabrinutost potrošača sada su potaknuti ratom u Ukrajini



RIJEKA – Indeksi pouzdanja i raspoloženja potrošača u ožujku su zabilježili daljnje pogoršanje, dok je indeks očekivanja potrošača zadržan na gotovo istoj razini kao u veljači, objavili su analitičari Raiffeisen banka. Kažu da uz od ranije prisutnu neizvjesnost i strahove oko pojačanih inflatornih pritisaka, posebice izraženih kod cijena hrane i energije, generator rasta opreza i zabrinutosti potrošača sada dolazi od recentnih geopolitičkih događanja, odnosno rata u Ukrajini. Na godišnjoj razini, u odnosu na ožujak 2021., također je, navode, zabilježeno izraženo pogoršanje kod sva tri indeksa.


– Optimizam oko gospodarskog oporavka koji je bio prisutan prethodnih mjeseci je iščeznuo, a pokazatelji povjerenja potrošača vratili se na razine najsnažnijeg ekonomskog zaključavanja, tzv. lockdowna, zbog pandemije, navode RBA analitičari.


Indeks pouzdanja potrošača (IPP) u ožujku je bio na razini od minus 23 boda, što je minus 1.1 bod u odnosu na veljaču. Od područja koje pokriva ovaj indeks, poboljšanje u odnosu na veljaču zabilježeno je kod pitanja o financijskoj situaciji u kućanstvu tijekom proteklih 12 mjeseci, te kod pitanja vezanih za očekivanja o promjeni ukupne ekonomske situacije u Hrvatskoj tijekom sljedećih 12 mjeseci. No, pogoršanje je zabilježeno kod očekivanja kako će se tijekom sljedećih 12 mjeseci promijeniti kupnja trajnih dobara (u odnosu na proteklih 12 mjeseci), te kod očekivanja kako će se tijekom sljedećih 12 mjeseci promijeniti financijska situacija u kućanstvu. U odnosu na ožujak 2021. pogoršanje je zabilježeno u svim područjima koja pitanja iz ankete pokrivaju, opisuje se u analizi.




– U mjesecima pred nama pojačani strahovi koji proizlaze iz neizvjesnosti ishoda situacije u Ukrajini, a posebice visoka razina zabrinutosti i neizvjesnosti zbog rastućih inflatornih pritisaka (posebice na cijene energenata i hrane), odražavat će se na kretanje pokazatelja potrošačkog optimizma. U takvom okruženju možemo očekivati suzdržavanje od potrošnje, prije svega će to biti vidljivo kod luksuznih dobara. Uz očekivanu povećanju potražnju za osnovnim živežnim namirnicama, sva tri kompozitna pokazatelja potrošačkog optimizma zadržavat će se na niskim, i nižim razinama, zaključuju RBA analitičari.


Inače, anketa pouzdanja potrošača provodi se na mjesečnoj razini i ispituje mišljenja potrošača, vezano uz trenutačno stanje ekonomskih pojava s kojima se svakodnevno susreću, kao i očekivanja vezana uz buduća ekonomska kretanja u njihovom kućanstvu i Hrvatskoj.