Popularni promotor

Paul Bradbury, veliki ljubitelj Hrvatske: Vaša zemlja nudi puno više od obale i turističkih centara

Anđelo Dagostin

Paul Bradbury / Foto Anđelo Dagostin

Paul Bradbury / Foto Anđelo Dagostin

Napravio sam video »How Croatia really works« u kojem sam pokušao objasniti kako Hrvatska funkcionira. Mnogi su se Hrvati iznenadili kazavši mi da sam dobro sve razumio i odlično objasnio



Simpatični i duhoviti novinar, ujedno popularni promotor Hrvatske, rodom iz Manchestera, Paul Bradbury, posjetio je nedavno središnju Istru gdje ga je, kao i drugih devet digitalnih nomada iz cijelog svijeta, ugostila Turistička zajednica središnje Istre.


– U Istri sam bio mnogo puta, ali u Pazinu samo jednom, tako da ne poznajem predobro središnju Istru, zato se veselim njenom istraživanju, kazao nam je kada smo ga susreli u pazinskom Kaštelu. Postao je slavan po svojim Youtube videima, po blogu koji je otvorio 2011. godine, kao i po web stranici Total Croatia News, a ima i Tik-tok kanal.


Sačuvane vrijednosti


U Hrvatsku ga je privukla reklama »Hrvatska – Mediteran kakav je nekad bio« koju je vidio na televiziji. Stigao je 2002. godine iz Somalilanda gdje je radio kao humanitarni radnik, a doselio se u Jelsu na otoku Hvaru gdje je odmah po dolasku kupio kuću, prethodno prodavši svoju kuću u Velikoj Britaniji.




– Bila je Vela Gospa i svuda je vrvjelo od ljudi, a kada sam došao u rujnu, pitao sam se gdje su svi ljudi, što sam napravio, naime, završila je ljetna sezona, kaže Bradbury koji se ovdje oženio i ima dvoje djece.


– Hrvatska je divno mjesto, gdje se nisu izgubile vrijednosti kao na Zapadu, postoji život čitave zajednice, životni stil, zatim sezonska svježa hrana, a otok Hvar je najsigurnije mjesto gdje sam ikad živio. Postoje i apsurdi, tako da sam Hrvatsku opisao kao Apsurdistan s najboljim životnim stilom u Europi i s malčice balkanskog ludila na vrhu. Postao sam ovisan o Hrvatskoj, dodaje.


U početku je na Hvaru primijetio da nema dovoljno informacija o samom otoku, samo o plažama i noćnom životu. Odlučio je pisati prave priče s terena o otoku, čak šest na dan, a potom je proširio područje djelovanja kroz web site, a zatim i kroz Youtube.


Pozitivan pogled


U Jelsi je živio 13 godina, zatim pet godina u Varaždinu, i sada tri godine u Zagrebu. Kaže da se priobalna i kontinentalna Hrvatska dosta razlikuju po mentalitetu.


– Kada su me pitali zašto sam se preselio u unutrašnjost, odgovorio sam da postoje samo tri razloga. Nema Dalmatinaca, nema Dalmatinaca i nema Dalmatinaca, u šali kaže Bradbury, dodavši da zapravo voli Dalmatince i Dalmaciju, ali smatra da ih je turizam promijenio.


U Varaždinu je pak doživio austrougarski mentalitet vrijednih radnika. Na pitanje da opiše razliku između Istrana i Dalmatinaca, odgovorio je da su Istrani zadovoljniji onim što imaju, nešto manje se žale, imaju dobru radnu etiku i sve je bolje koordinirano.


Primijetio je da u Istri praktički nema visokih zgrada, što mu se sviđa, kao i da je manje prisutna bespravna gradnja. Za nedavnog posjeta Istri je objavio Youtube video »25 reasons you should never visit Istria«, a tada je upoznao i magične ljepote unutrašnje Istre koja je uspjela učiniti veliki turistički skok u posljednja dva-tri desetljeća. Za ovog se slavnog novinara može kazati da je popularnost stekao iskrenošću i pozitivnim pogledom na život.


Dobra ideja


– Cilj mi je prikazati Hrvatsku izvan obale i glavnih turističkih centara, jer Hrvatska nudi toliko mnogo više od toga. Želim ljudima prikazati kakav je realan život ovdje, i ono dobro, i ono loše. Napravio sam video »How Croatia really works« u kojem sam pokušao objasniti kako Hrvatska funkcionira. Mnogi su se Hrvati iznenadili kazavši mi da sam dobro sve razumio i odlično objasnio, kazao je.


– Uglavnom sam usredotočen na to da budem pozitivan, tako da ću i ovdje pokušati pronaći sakrivene dragulje i istražiti Istru u studenom izvan sezone, pojašnjava, dodajući kako smatra da je turistički slogan za središnju Istru – izvorna Istra, vrlo pogođen. Ima i ideju kako upotpuniti ponudu izvan sezone.


– Prije tri tjedna bio sam u Postirama na Braču gdje već šest godina održavaju nevjerojatno četverodnevno svjetsko prvenstvo u branju maslina u koje je uključena čitava zajednica. Sudjeluju ekipe od četiri člana, dvije žene i dva muškarca, i to ne samo domaće, nego iz čitavog svijeta.


Odlična manifestacija na kraju listopada, kada gosti upoznaju život izvan turističke sezone. S obzirom na to da ondje već postoji svjetsko prvenstvo u branju maslina, sjetio sam se da bi se u Istri moglo organizirati svjetsko prvenstvo u branju grožđa uz popratni festival vina.


Moglo bi se postaviti pravila kao na Braču, da ekipe imaju 45 minuta da poberu što više grožđa, a pobjednik je ona ekipa koja nakon vaganja ima najviše grožđa. Bio bi to odličan festival, a mogao bi postati i globalna priča, predložio je odličnu ideju Bradbury, dodavši da bi sudionici iz cijelog svijeta mogli donijeti njihova vlastita vina te predstaviti ih posjetiteljima.


– Isto bi se moglo organizirati s lovom na tartufe, dodao je.


Magična Istra


– Mogu reći da sam u ovih nekoliko dana koliko sam ovdje, Istru doživio magičnom. Dosad sam posjetio konobu Danijeli kraj Tinjana, radionicu Vina Anđelini kraj Pazina gdje sam prvi put probao kombinaciju meda i vina, zatim smo učili raditi domaću tjesteninu, posjećujemo još jednu vinariju, a dotle smo smješteni u jednoj predivnoj vili u selu Jakovici kraj Tinjana, otkrio nam je sugovornik koji posebno hvali trud manjih turističkih zajednica poput one središnje Istre koja po njemu radi izvanredan posao.