
Ilustracija / Foto iStock
Kršenje zakona o radu podiglo je na noge i vladu u Rimu
povezane vijesti
Nekoliko dobavljača modnih tvrtki poslovalo je nezakonito i nanijelo štetu brendu “Made in Italy”, izjavio je u utorak talijanski ministar industrije, dodajući da je u pripremi mehanizam dodjele certifikata koji bi trebao otkloniti problem izrabljivanja radnika.
Milanski sud dodijelio je prošli tjedan tvrtki Loro Piana posebnog upravitelja nakon što su tužitelji otkrili dokaze o izrabljivanju radnika i zaključili da nije primjereno kontrolirala dobavljače.
Vlasnik je talijanskog proizvođača odjeće od kašmira francuska grupa za luksuznu robu LVMH.
Od početka prošle godine sudovi su zbog manjkavog nadzora uvjeta rada kod dobavljača uveli izvanrednu upravu i u odjelima Valentina, Diora, Armanija i Alviera Martinija.
Italija je dom tisućama malih poduzeća koja proizvode od 50 do 55 posto svjetske luksuzne robe, izračunala je konzultantska tvrtka Bain.
Model uključuje tisuće malih proizvođača koji opskrbljuju velike brendove i zauzvrat stječu pravo da na svojim proizvodima istaknu cijenjenu oznaku ‘Made in Italy’..
Kršenje zakona o radu podiglo je na noge i vladu u Rimu.
“Ne možemo dopustiti da nezakonito ponašanje nekolicine ugrozi ugled cijelog sektora i da posljedice snose i poštene tvrtke i brend ‘Made in Italy’ u cjelini, simbol izvrsnosti i kvalitete”, rekao je ministar Adolfo Urso na sastanku s udrugama modnih tvrtki, prema navodima izvora.
Ministarstvo radi na mjeri koja predviđa dodjelu certifikata o održivosti i zakonitom poslovanju tvrtki u opskrbnom lancu kako brendovi ne bi morali odgovarati za ponašanje svojih dobavljača ili podizvođača, dodao je Urso.
Talijanske pravne i političke vlasti, udruge modne industrije i sindikati potpisali su u svibnju memorandum o suzbijanju raširene prakse iskorištavanja radnika, “generaliziranoj metodi proizvodnje koja ugrožava živote radnika u ime veće zarade, prema riječima milanskih tužitelja.
Težište je plana na sastavljanju baze podataka o dobavljačima i njihovoj radnoj snazi. Tvrtke dobrovoljno unose u bazu podatke o poštivanju poreznih obaveza i zakona o radu i o uplati doprinosa i ažuriraju ih svakih šest mjeseci, a vlada Lombardije u kojoj se Milano nalazi dodjeljuje im zauzvrat šestomjesečni certifikat o transparentnosti.