Bivši ministar

Lalovac o rastu cijena: Ovo je tek početak, pravi udar na standard građana kreće od ožujka

Portal Novi list

Boris Lalovac

Boris Lalovac

Onda će ponovno biti panika u Vladi jer će vidjeti da je to mizerija u odnosu na to koliko su rasle cijene. Bit će tu vrlo velikih i ozbiljnih udara na standard građana, kaže Boris Lalovac



Bivši ministar financija Boris Lalovac komentirao je u Newsroomu N1 televizije rast cijena energenata.


Što se tiče situacije s rastom cijena, nije optimističan, kaže kako je “ovo tek početak”.


“Vidimo cijene plina, poduzetnici su dobili veće račune, sigurno će to utjecati i na cijene njihovih usluga. Već sad poduzetnici kalkuliraju s travnjem, sad već povećavaju cijene. A poslije toga dolazi turistička sezona kad se i inače malo korigiraju cijene. Taj porast cijena mogao bi još potrajati”, govori.


Udar na standard građana




Govoreći o tome koliki bi mogao biti skok cijena plina i struje kaže: “Nažalost, kad ministar gospodarstva ne kaže koliko je, a on ima podatke, i ne želi izaći u javnost, teško je davati informacije, a nemam ih.


Ovo su sve nagađanja. Nije dobro jer se spekulira s brojnim iznosima. Vjerojatno još rade kalkulacije. Povećanje cijena uvijek izaziva strah. On zna, ali neće još da izađe s tim dok ne naprave protumjere”, govori Lalovac.


Što se tiče iznosa koji bi pomogao građanima, posebno umirovljenicima, Lalovac kaže da su SDP-u već komunicirali o tome posljednjih mjeseci.


“Indeksacija kreće s 1. siječnja i još se ne zna kolika će ona biti”, govori.


“Nažalost, najviše rastu cijene hrane i energije i to u umirovljeničkoj košarici iznosi i do 70 posto, oni će osjetiti najjači pad standarda”, kaže.


“Toliko će udariti na standard građana i najviše će se osjetiti u trećem mjesecu. Onda će ponovno biti panika u Vladi jer će vidjeti da je to mizerija u odnosu na to koliko su rasle cijene. Bit će tu vrlo velikih i ozbiljnih udara na standard građana”, smatra Lalovac.


“U razdoblju inflacije najviše stradaju oni koji su najsiromašniji, ona razdvaja društva. Covid nas je već razdvojio, inflacija će još više, na one koji imaju i one koji nemaju. Umirovljenici nemaju ništa, oni ne mogu pronaći drugi posao, ne mogu pronaći novi posao i mislim da pravi problemi tek dolaze”, kaže.


Nama se događa što nijednoj zemlji


“Nama se događa što se nijednoj zemlji nije događalo: Jaka inflacija i uvođenje eura. Sve zemlje koje su uvodile euro su imale mirnu situaciju. Mi smo predložili monitoriranje cijena, praćenje cijena”, govori.


“Državne financije su sad punije nego ikad i jedino što možete napraviti je redistribucija tog novca koji je država prikupila na one najugroženije, a to su umirovljenici. Jedino se tako može spasiti standard.


Nema tu mjera da ćete vi zamrznuti cijenu ili nešto zabraniti. To zaboravite jer svaka zabrana dovodi do nestašice… Vi ne možete prisiliti nekoga da isporuči robu. Nitko se nije usrećio s tim, to zamrzavanje može trajati 7, 10 dana… Vidite kako je bilo s ovim zamrzavanjem cijena energenata”, kaže.


Prema njegovim riječima odmah treba promijeniti način indeksacije mirovina.


“Prosječna plaća puta indeks cijena hrane i energenata. Kad tako budete usklađivali, onda usklađivanje neće biti 50 ili 60 kuna nego će biti onoliko koliko su rasle cijene ovih provizoda. Vlada ima sredstva jer se proračun puni bolje nego ikad zbog inflacije”, objašnjava.


Dodaje i da se ne može reći da nema novaca, jer novaca je bilo i za avione i za Bradleye, pa ih se mora pronaći i za najvažnije stvari.


“Žaloste me njihovi odgovori”, kaže o saborskoj raspravi zbog trgovanja vrijednosnim papirima zaposlenika HNB-a.