Kriza

Kako je ponos njemačke ekonomije otišao u dim?

Branko Podgornik

REUTERS

REUTERS

Njemačka se suočava s najvećom ekonomskom krizom proteklih desetljeća jer su brzorastuće cijene energije te poremećaji u trgovini gurnuli zemlju u mjesečni robni trgovinski deficit



ZAGREB – Iz dana u dan stižu sumorni podaci o slabljenju gospodarstva koji upozoravaju da se Europa približava recesiji, i to puno brže od očekivanja. Najnoviji šok izazvala je vijest da je Njemačkoj – glasovitom svjetskom izvozniku, ponosnom na to što ima izvoz daleko veći od uvoza – ishlapio trgovinski višak. U svibnju je Njemačka zabilježila deficit u trgovini sa svijetom. Taj negativni preokret u najvećem europskom gospodarstvu, nezabilježen još od ujedinjenja Njemačke, izazvao je duboku zabrinutost ne samo u toj zemlji, nego i daleko izvan njezinih granica.


Trgovinski deficit


– Njemački politički i poslovni vođe upozorili su da se zemlja suočava s najvećom ekonomskom krizom proteklih desetljeća jer su brzorastuće cijene energije te poremećaji u trgovini gurnuli zemlju u mjesečni robni trgovinski deficit prvi put u posljednjih više od 30 godina, izvijestio je Financial Times.


Dok je znatno porasla trgovina sa SAD-om, a neznatno i s Kinom, njemačka robna razmjena s Rusijom u posljednjih se godinu dana više nego prepolovila, a zemlja je u svibnju zabilježila trgovinski manjak od milijardu eura. Za 2,5 posto pala je čak i trgovina s članicama Europske unije, koje su Njemačkoj glavno tržište. To znači da je i cijela Europa zahvaćena padom potražnje i usporavanjem gospodarske aktivnosti. Pogoršavanje stanja u Njemačkoj može i ostale zemlje povući u recesiju.




Kancelar Olaf Scholz svojim građanima više ne krije da će njihova zemlja pasti u krizu. Scholz je ovih dana upozorio da se Njemačka suočava s »povijesnim izazovom« i da »kriza neće proći za nekoliko mjeseci«. Prema njegovim riječima, ruski napad na Ukrajinu »promijenio je sve, dok su opskrbni lanci već bili poremećeni pandemijom«.


Oskudica energijom


Ministar financija Christian Lindner je nedavno upozorio njemačke građane da ih čekaju pad standarda i oskudica energijom, što bi »moglo potrajati tri-četiri, a možda i pet godina«. Povod za dramatično pogoršavanje stanja u to zemlji jest divljanje cijena nafte, plina i struje, koja se sada na tržištu prodaje po šest puta višoj cijeni nego prije godinu dana.


– U prošlosti se Njemačka uvijek mogla oslanjati na snažan izvoz koji je oživljavao gospodarstvo, ali najnoviji podaci pokazuju da se trgovinska bilanca, kao pozitivni element za njezin rast, neće vratiti barem sljedećih nekoliko godina, ocijenio je Carsten Brzeski, ekonomist iz konzultantske kuće ING. Nestanak trgovinskog viška jedan je od znakova da se gospodarstvo Njemačke u drugom kvartalu smanjilo. »Velika je vjerojatnost da će Njemačka i ostatak eurozone ući u recesiju ove godine«, kaže Brzeski.


Eurozoni u trećem kvartalu prijeti ekonomski pad

Da se ekonomsko stanje u Njemačkoj i Europi pogoršava, potvrdilo je i najnovije istraživanje tvrtke S&P Global, prema kojem je gospodarstvo eurozone u lipnju naglo usporilo. U usporedbi sa svibnjem, industrijska aktivnost u lipnju je zabilježila negativne vrijednosti (ispod 50 bodova), dok tempo rasta uslužnog sektora naglo slabi. Nastavi li se tako, gospodarstvo eurozone moglo bi u trećem tromjesečju pasti, predviđa S&P Global.