Carine

Francuska suzdržana u pogledu sporazuma EU-SAD, zalaže se za čvršći stav

Hina

Foto Sergej Drechsler

Foto Sergej Drechsler



Francuska je, razočarana trgovinskim sporazumom između Europske unije i Sjedinjenih Država, objavljenim u nedjelju, u ponedjeljak pozvala Europu da zauzme čvršći stav tijekom predstojećih pregovora o njegovoj provedbi.


Francuski premijer François Bayrou izrazio je žaljenje zbog ovoga “sumornog dana” za Europu, koja je pristala pokoriti se.


“Ovaj sporazum ne bi trebao biti kraj priče jer bi to jednostavno značilo da smo oslabljeni”, rekao je francuski ministar za vanjsku trgovinu Laurent Saint-Martin za radi France Inter. “Ovo ne smije biti kraj”, kazao je, dodavši da “sada kreću tehnički pregovori” i da “tu priliku možemo iskoristiti da bismo se osnažili”.




Američki predsjednik Donald Trump i predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen u nedjelju su u Škotskoj najavili carinski sporazum, kojim se predviđa uvođenje carina od 15 posto na europske proizvode koji se izvoze u Sjedinjene Države.


U nadi da će uspjeti izbjeći eskalaciju trgovine, EU se obvezala i na 750 milijardi dolara kada je posrijedi kupnja energije, čiji je cilj zamijeniti kupnju ruskog plina, kao i na 600 milijarda dolara dodatnih ulaganja u Sjedinjene Države.


Premda Pariz priznaje da će ovaj sporazum donijeti “stabilnost” tvrtkama, poseban se naglasak stavlja na njegovu “neuravnoteženu” prirodu, kako je kazao Saint-Martin, a isti izraz upotrijebili su i ministar industrije i energetike Marc Ferracci, kao i ministar izaslanik za Europu Benjamin Haddad u poruci objavljenoj na X-u.


“Danas je naša odgovornost zajamčiti da u konačnici ovaj sporazum bude što manje neuravnotežen. Treba zajamčiti da se postigne rebalans kada su posrijedi usluge” i “da velike američke tvrtke više pridonose kada u Europu izvoze svoje usluge, posebno one digitalne”, rekao je Ferracci.


Na “rebalansiranje” je pozvao i Saint-Martin, koji je istaknuo da je, dok je trgovinska bilanca Sjedinjenih Država s Europom u deficitu kada je riječ o robi, uvelike u suficitu kada su posrijedi usluge.


Europski pregovarači morat će upotrijebiti “sve alate koji su im na raspolaganju”, među njima i instrument trgovinske zaštite EU-a od gospodarske prisile koji, primjerice “omogućuje ograničen pristup američkih tvrtki europskim tržištima javne nabave”, istaknuo je Ferracci.


Osmišljen prvenstveno kao sredstvo odvraćanja taj instrument trgovinske zaštite pomaže EU-u u borbi protiv gospodarske prisile i uzvraćanju protumjerama u zaštiti suvereniteta Unije i država članica u geopolitičkom kontekstu u kojem strane zemlje sve više koriste trgovinu i ulaganja kao oružje.


Među predstavnicima francuskih tvrtki vladaju podijeljeni osjećaji.


“S jedne strane postoji olakšanje jer ovaj sporazum omogućuje transparentnost”, rekao je AFP-u Emmanuel Guichard, glavni izaslanik Udruge kozmetičkih tvrtki (FEBEA), no istodobno “za nas ovo nije dobar dogovor, jednostavno zato što smo u siječnju imali nula posto carina na izvoz u Sjedinjene Države, a sada ćemo biti na 15 posto”, dodao je, istaknuvši da su Sjedinjene Države najveće tržište kozmetičkog sektora i čine 12 posto izvoza.


Istodobno postoji olakšanje za zrakoplovnu industriju, koja ima koristi od izuzeća, i primjerice, kada su posrijedi žestoka alkoholna pića.


Francuska udruga zrakoplovne i svemirske industrije (GIFAS) je u poruci AFP-u napisala da pozdravlja izuzeće, jer je “dobro za uravnoteženu industriju između Francuske i Sjedinjenih Država”, a i utjecat će na “održanje kvalificirane radne snage u Francuskoj na svim razinama lanca podizvođača”.


S obzirom na to da ne raspolaže pojedinostima sporazuma, Francuska udruga izvoznika vina i žestokih pića (FEVS) odbila je komentirati sporazum u ovoj fazi.


Visoki dužnosnik Europske komisije u ponedjeljak je rekao da se nastavlja rasprava o carinskim izuzećima za sektor vina i žestokih pića u sklopu trgovinskog sporazuma te je dodao da su rasprave po tom pitanju najdalje napredovale za sektor žestokih pića, za razliku od sektora vina.