Konferencija

CIHT: Uvodi se upisnik i znak zdravstvenog turizma

Slavica Bakić

Foto Mateo Levak

Foto Mateo Levak

Crikvenička konferencija o zdravstvenom turizmu dobila snažnu potporu države



Nakon što je u ožujku ove godine izmjenama i dopunama u Zakon o zdravstvenoj zaštiti uveden potpuno novi, suvremeni pristup području zdravstvenog turizma te jasno definiran taj pojam s gledišta zdravstva, od ovoga tjedna na e-savjetovanje upućeni su i podzakonski akti koji bi trebali omogućiti da se medicinske, lječilišne i usluge medicinskog wellnessa, koje su tim izmjenama zakona navedene kao oblici zdravstveno-turističke ponude, pružaju u skladu s najvišim standardima te tako omogući da se veliki hrvatski potencijal pretvori i u važan turistički proizvod visoke dodane vrijednosti koji će biti pokretač cjelogodišnjeg i regionalno uravnoteženog razvoja hrvatskog turizma.


Osim ovog zakonskog, za razvoj zdravstvenog turizma osigurani su i financijski okviri, točnije oko 100 milijuna eura osigurano je kroz Nacionalni plan oporavka i otpornosti te kroz novu financijsku omotnicu.


Javna rasprava


Na javnoj raspravi su tri pravilnika koja se tiču izravno zdravstvenog turizma: Pravilnik o normativima i standardima za pružanje zdravstvenih usluga u zdravstvenom turizmu, Pravilnik o sadržaju i načinu vođenja Upisnika zdravstvenog turizma i Pravilnik o izgledu, uvjetima i načinu korištenja zaštićenog znaka zdravstvenog turizma te, kao četvrti, Pravilnik o normativima i standardima za turističku ambulantu također važan za stvaranje uvjeta za kvalitetnije pružanje turističkih usluga.




– S obzirom na značaj i za prepoznatljivost zdravstvenog turizma i zaista veliki broj pružatelja svih oblika zdravstvenog turizma pokazala se potreba za detaljnijim uređenjem toga područja.


Zato smo početkom ove godine donijeli izmjene i dopune Zakona o zdravstvenoj zaštiti kojim su definirani oblici zdravstvenih usluga u zdravstvenom turizmu, uređeno je područje prirodnih ljekovitih činitelja, definirana je organizacija turističkih ambulanti, a s ciljem cjelovitosti podataka i prepoznatljivosti zdravstvenog turizma uvedena je obveza i posebnog Upisnika zdravstvenog turizma te pravo na korištenje zaštićenog znaka zdravstvenog turizma i to za sve registrirane korisnike zdravstvenog turizma.


Izrađeni su i posebni podzakonski akti koji uređuju određeno područje te se od srijede nalaze na javnom savjetovanju mjesec dana, pojasnila je Danica Kramarić, ravnateljica Uprave za primarnu zdravstvenu zaštitu, zdravstveni turizam, lijekove i medicinske proizvode, javno zdravstvo i javnozdravstvenu zaštitu Ministarstva zdravstva u uvodnom dijelu dvodnevne konferencije o zdravstvenom turizmu koju pod nazivom Crikvenica International Health Tourism Conference (CIHT) organiziraju Turistička zajednica grada Crikvenice i Klaster zdravstvenog turizma Kvarnera u suradnji sa Specijalnom bolnicom Thalassotherapia Crikvenica i Poliklinikom Terme Selce.


Riječ je o jedanaestom izdanju susreta vrhunskih domaćih i svjetskih stručnjaka iz područja medicine, turizma, marketinga i brendiranja destinacije, koji se prvi put održava u obnovljenom hotelu Miramare u Crikvenici, u kojemu je od samoga njegovog početka, točnije od 1906. godine, djelovalo i lječilište u kojem su se pružale različite vrste tada najmodernijih vrsta hidro i talasoterapija.


Ove godine tu se okupilo 15 predavača iz sedam zemalja – Hrvatske, Slovenije, Austrije, Njemačke te iz Indije, SAD-a i Ujedinjenih Arapskih Emirata, a tijekom dva dana njihova raznovrsna predavanja te zanimljive panel-rasprave pratit će u Crikvenici, ali i putem interneta više od 200 domaćih i inozemnih sudionika.


Već dugi niz godina CIHT, uz brojne partnere i sponzore, podržavaju i Ministarstvo zdravstva i Ministarstvo turizma i sporta koji su joj ove godine potvrdili i status najznačajnije konferencije tog tipa u Republici Hrvatskoj s internacionalnim karakterom.


Kvalitetna suradnja


Govoreći na otvorenju CIHT-a o zdravstvenom turizmu kao specifičnom obliku turističke ponude, Josip Pavić, državni tajnik u Ministarstvu turizma i sporta istaknuo je značaj ove konferencije za razvoj tog turističkog proizvoda visoke vrijednosti te skupa koji se, kako je kazao, “savršeno uklapa u sve strateške smjernice i dokumente koje Ministarstvo turizma i sporta donosi i koje Vlada RH usvaja” i kroz proteklih deset godina je pokazala da kroz kvalitetnu suradnju svih dionika u zdravstvenom turizmu potiče razvoj i doprinosi ispunjavanju svih nacionalnih ciljeva u ovoj djelatnosti.


– U strateškim planovima naglašena je upravo važnost zdravstvenog turizma kao pokretača u razvoju cjelogodišnjeg i regionalno uravnoteženog turizma u Hrvatskoj. Bližimo se tome da ćemo govoriti o cijeloj turističkoj godini, a ne samo turističkoj sezoni.


Upravo je zdravstveni turizam taj kotačić koji gura sve naprijed i ustrajat ćemo u tome da to i ostane, kazao je Pavić, dodajući kako wellness i zdravstveni turizam mogu ponuditi značajne koristi za destinacije, ali također naglašavajući da je potrebna koordinacija, ulaganja te kvalificirana radna snaga kako bi se u potpunosti iskoristio taj potencijal.


– Da ne ostane sve na riječima, treba nešto i ulagati pa smo osigurali više od 100 milijuna eura iz NPOO-a i sljedeće financijske omotnice za razvoj zdravstvenog turizma, kazao je Pavić.


Zadovoljstvo činjenicom da su dva ministarstva u čijoj je nadležnosti zdravstveni turizam crikveničku konferenciju označili kao skup od nacionalne važnosti na otvorenju CIHT-a izrazio je i predsjednik Klastera zdravstvenog turizma Kvarnera Vladimir Mozetič.


– Povezivanje različitih institucija i ustanova pokazao se kao uspješan model koji dodatno prezentira Kvarner, ali i cijelu Hrvatsku. Ova konferencija ima snažnu nacionalnu komponentu.


S ponosom mogu objaviti da je Klaster zdravstvenog turizma Kvarnera s Ministarstvom zdravstva i Ministarstvom turizma i sporta potpisao sporazum o suradnji u području daljnjeg razvoja zdravstvenog turizma u Hrvatskoj, kazao je Mozetič.


Dugogodišnja tradicija


Direktorica Turističke zajednice grada Crikvenice Marijana Biondić, ali i crikvenički gradonačelnik Damir Rukavina, istaknuli su dugogodišnju tradiciju zdravstvenog turizma u Crikvenici, gradu koji se, baš kao i cijela rivijera, još u 19. stoljeću počeo razvijati kao zdravstveno-turistička destinacija.


Da je zdravstveni turizam temelj razvoja turizma na cijelom Kvarneru još od 19. stoljeća istaknula je i voditeljica projekata Turističke zajednice Kvarnera Renata Vincek, napominjući kako se u današnje vrijeme pomalo vraćamo tome da liječnici u zemljama koje su i tada bile emitivno područje ovoga kraja, umjesto boravka u zdravstvenim ustanovama ljudima preporučaju boravak u našem podneblju zbog njegovih izuzetno dobrih klimatskih karakteristika.


Važnost zdravstvenog turizma za Primorsko-goransku županiju istaknula je i pročelnica Upravnog odjela za turizam, poduzetništvo i ruralni razvoj PGŽ-a Alessandra Ban, dok je savjetnica za međunarodnu suradnju u Hrvatskoj turističkoj zajednici Olivera Šarić naglasila da upravo taj segment ponude stvara dodatni motiv za dolazak u Crikvenicu i na Kvarner te omogućuje razvoj kvalitetne i održive destinacije, a istodobno je i jedan od najvažnijih pokretača razvoja turizma na kontinentu te istaknula kako Hrvatska, zahvaljujući svojim potencijalima za ovaj vid turističke ponude, ali i razvijenoj infrastrukturi, ima priliku nametnuti se u jakoj konkurenciji zemalja u okruženju.


Šumska terapija i Ayurveda


Nakon pozdravnih govora službeni dio konferencije nastavio se u istom tonu jer je prva tema bila daljni razvoj zdravstvenog turizma u Hrvatskoj, o čemu je, uz Danicu Kramarić iz Ministarstva zdravstva, govorio i Slavko Šefičar, ravnatelj Uprave za održivi razvoj i konkurentnost turističke destinacije Ministarstva turizma.


Tema koja je posebno pobudila interes sudionika bila je tzv. šumska terapija, odnosno terapijska šetnja šumom čiji je cilj povezati se s prirodom i na taj način se osloboditi stresa, o čemu je govorio Aleksandar Racz sa Zdravstvenog sveučilišta u Zagrebu.


Anandaraman Sharma, voditelj Odsjeka za Panchakarmu prestižnog indijskog instituta – All India Institut of Ayurveda predstavio je metodu korištenja Ayurvede u liječenju kožnih bolesti, a zatim je uslijedilo predavanje Indranoshee Das, direktorice nacionalnog Ayush Direktorata iz Indije o pozitivnom utjecaju joge na zdravlje.