SIMBOLIKA SPAJANJA

General Rahim Ademi o Pelješkom mostu: “To je golemo postignuće i za zemlje okruženja, Albaniju i Kosovo”

Edi Prodan

Foto Davor Kovačević

Foto Davor Kovačević

Simbolika Pelješkog mosta je u povezivanju, integraciji i spajanju Hrvatske, ali njegov strateško-gospodarski značaj mnogo je, mnogo veći. On će naprosto omogućiti emancipaciju i integraciju jednog velikog dijela Mediterana što ima nesagledivi povijesni značaj, rekao je Ademi.



O značaju otvaranja Pelješkog mosta razgovarali smo i s generalom Rahimom Ademijem. Vrhunski vojni strateg koji je zajedno s generalom Antom Gotovinom bio među glavnim kreatorima VRO Oluja, posebno u južnom dijelu bojišta i oslobađanju cjelokupnog kninskog područja, jedan je od onih koji su omogućili kasnije euroatlantske integracije Hrvatske, pa tako i izgradnju autoceste što, posebno nakon otvaranja Pelješkog mosta dobiva svoje jasne kontinetnalno-povijesne obrise.


– Pelješki most otvara jedan sasvim novi strateški pravac, da se izrazim vojnim rječnikom. Zahvaljujući njemu i daljnjem nastavku izgradnje autoceste prema Dubrovniku u dogledno će se vrijeme omogućiti potpuna valorizacija ne samo hrvatskoj juga nego i država koje se na taj pravac nadovezuju. Silno će profitirati i Albanija, njezina ekonomija kao i turizam, a ono što mi je posebno drago, i moje rodno Kosovo će se zahvaljujući Pelješkom mostu i autocesti koja se na njega nastavlja cijelosti integrirati u mediteranski i europski prostor što je od ključne važnosti za ekonomiju Kosova, istaknuo je Ademi, hrvatski general rođen u mjestu Karače nedaleko Vučitrna i Prištine.


Ademi je naime dragi gost rodbine na Kosovu do koje uvijek putuje preko Dubrovnika i Skadra, te dalje, prije Tirane cestom prema Kukešu i Prištini. Kako je poznato Priština je autocetom “Ibrahim Rugova” povezana s Albanijom, a sve posjećenija albanska rivijera, od Drača preko Vlore do Sarande, će zahvaljujući Pelješkom mostu i, kako se svi nadaju skorom nastavku izgradnje autocesta, putovanje do svoje granice skratiti za više od tri sata. Drugim riječima, generalu Ademiju je danas za put od Šibenika do Prištine, nešto više od 700 kilometara, potrebno više od 12 sati, s graničnim čekanjima i više od 13. Zbog toga Ademijevi put prema Prizrenu organiziraju uključujući i jedno noćenje. Zahvaljujući Pelješkom mostu, i svime što će u prometnom, gospodarskom i političkom smislu potaknuti pa tako i kompletiranju autoceste do Tirane, put do rodnog kraja skratit će ne za polovicu ali da za dobrih četiri sata.




– Simbolika Pelješkog mosta je u povezivanju, integraciji i spajanju Hrvatske, ali njegov strateško-gospodarski značaj mnogo je, mnogo veći. On će naprosto omogućiti emancipaciju i integraciju jednog velikog dijela Mediterana što ima nesagledivi povijesni značaj, dodao je Ademi, general koji je integrirao Hrvatsku o mostu što integrira Mediteran.