POSLOVANJE U PLUSU

Fina izračunala da su poduzetnici iz PGŽ-a lani povećali dobit za 1,7 milijardi kuna. Na prvom mjestu su i dalje Plodine

Aneli Dragojević Mijatović

Plodine su riječko poduzeće s najvećom dobiti u 2019.

Plodine su riječko poduzeće s najvećom dobiti u 2019.

PGŽ je na rang-listi Fine četvrta po broju poduzetnika, njihovom prihodu i neto dobiti, kao i po broju zaposlenih, ali je peta visinom prosječne plaće, te šesta po vrijednosti izvoza. Najveću dobit imali su Plodine i Jadrolinija



RIJEKA Prema rezultatima poslovanja poduzetnika u 2021. godini, promatrano na razini županija, gospodarsku sliku Hrvatske i dalje karakterizira velika razlika u razvijenosti pojedinih regija, odnosno županija, navodi Fina u svojoj najnovijoj analizi o usporedbi poslovanja poduzetnika po županijama u 2021. Prvi po svim kriterijima, osim po ekonomičnosti poslovanja, poduzetnici su čije je sjedište u županiji Grad Zagreb. Oni drže udio od 33,2 posto u ukupnom broju poduzetnika u Hrvatskoj, 38,4 posto u broju zaposlenih, 48,9 posto u ukupnim prihodima, 38,4 posto u izvozu i 52,7 posto u neto dobiti. Tome su, navodi se, najviše pridonijeli rezultati društava INA d.d., HEP d.d., Pliva Hrvatska d.o.o., Hrvatski Telekom d.d. i drugih. Prema kriteriju neto dobiti, slijede poduzetnici Zagrebačke, Splitsko-dalmatinske, Primorsko-goranske, Osječko-baranjske i Istarske županije. Poduzetnici grada Zagreba u 2021. ostvarili su veći konsolidirani rezultat, odnosno neto dobit, u odnosu na 2020., za 11,7 milijardi kuna, na što je utjecaj imalo društvo INA d.d. s 1,3 milijarde kuna dobiti, HEP d.d. s 1,1 milijardom kuna dobiti i Fortenova Grupa d.d. s 318,2 milijuna kuna dobiti. INA i Fortenova su u 2020. iskazali gubitak u ukupnom iznosu od 2,2 milijarde kuna.


Poduzetnici Splitsko-dalmatinske županije lani su ostvarili veću neto dobit za 2,1 milijardu kuna, poduzetnici Primorsko-goranske za 1,7 milijardi kuna, a poduzetnici Zadarske županije za milijardu kuna, izračunala je Fina. Na rezultat poduzetnika u navedenim županijama najviše su utjecali rezultati društava: Tommy d.o.o. Split (129,6 milijuna kuna dobiti), Plodine d.d. Rijeka (264,5 milijuna kuna dobiti), Jadrolinija Rijeka (42,1 milijun kuna dobiti, u odnosu na gubitak u 2020. od 135,6 milijuna kuna, Tankerska plovidba d.d. Zadar (130,5 milijuna kuna dobiti), Punta Skala d.o.o. Zadar (121,8 milijuna kuna dobiti, dok je u 2020. bilo 29,8 milijuna kuna gubitka) i Turisthotel d.d. Zadar (77,9 milijuna kuna dobiti, a u 2020. godini 2,9 milijuna kuna gubitka).


Skok neto dobiti


Iz priložene Finine rang-liste županija prema neto dobiti poduzetnika u prošloj godini, broju poduzetnika i zaposlenih, prosječnoj plaći, ukupnim prihodima, izvozu, te dobiti ili gubitku razdoblja, da se još iščitati i da je Primorsko-goranska županija lani zauzela četvrto mjesto prema broju poduzetnika kojih je dakle u 2021. u PGŽ-u poslovalo 11.753. Primorsko-goranska županija četvrta je i po broju zaposlenih, sa 63.135 zaposlenih, ali je nešto niže rangirana, na peto mjesto, kada je u pitanju visina prosječne mjesečne neto plaće, koja je dakle u PGŽ-u lani u prosjeku iznosila 6.060 kuna. To je nešto niže od prosječne plaće na razini RH koja je iznosila 6.350 kuna neto. Gospodarstvo PGŽ-a četvrto je, među gospodarstvima ostalih hrvatskih županija, i po ukupnim prihodima, sa 45,85 milijardi kuna prihoda, šesto po visini izvoza, s vrijednosti izvoza od 8,94 milijarde kuna, te dakle četvrto po spomenutoj dobiti razdoblja, sa ukupnih 2,2 milijardi kuna dobiti u 2021.




To je inače veliki skok dobiti u odnosu na pandemijsku 2020., jer je u 2020. ostvarena dobit poduzetnika u PGŽ-u iznosila znatno manjih 456,6 milijuna kuna. To znači da je dobit poduzetnika u PGŽ-u 2021. u odnosu na pandemijsku 2020. povećana za gotovo pet puta, odnosno za 473,8 posto. Tako veliki skok dobiti, čak i nešto veći, imala je među višerangiranim županijama samo Splitsko-dalmatinska županija, koja je ostvarila čak više od pet puta veću dobit u 2021. u odnosu na 2020., odnosno poduzetnici te županije imali su dobit veću za čak 512 posto. Poduzetnici prvorangirane po dobiti županije Grad Zagreb ostvarili su gotovo dvostruko veću dobit (i ostali naravno na prvom mjestu zbog visokih apsolutnih iznosa), a drugoplasirane po dobiti Zagrebačke županije 16 posto veću dobit, te su na drugom mjestu, ispred Splitsko-dalmatinske i Primorsko-goranske.


Iza PGŽ-a, po dobiti poduzetnika slijede Osječko-baranjska te Istarska županija. Fina u priopćenju navodi da, za razliku od 2020., kada su poduzetnici Istarske, Dubrovačko-neretvanske i Šibensko-kninske županije iskazali negativan financijski rezultat, 2021. su završili s neto dobiti, a na rezultat su im, kažu u Fini, najviše utjecali rezultati društava: Valamar Riviera d.d. Buići (dobit od 304,6 milijuna kuna), Maistra d.d. Rovinj (dobit od 170,6 milijuna kuna), Plava laguna d.d. Poreč (dobit od 145,1 milijuna kuna), Belvedere d.d. u stečaju Dubrovnik (dobit od 123,1 milijun kuna) i Knauf d.o.o. Uzdolje (dobit od 82 milijuna kuna).


Trgovina i turizam


Dakle, moglo bi se reći da gospodarstvo Hrvatske i dalje karakterizira koncentracija u Zagrebu i okolici, gdje sjedište imaju velike tvrtke koje djelatnost obavljaju u cijeloj zemlji, ali im se rezultati broje u Zagrebu, te, kada su u pitanju obalne županije, onda su s najvećom neto dobiti uglavnom tvrtke iz područja trgovine i turizma.


Finina statistika pokazuje i da su prema pokazatelju ekonomičnosti poslovanja, prvi poduzetnici Karlovačke županije, drugi poduzetnici Zadarske, a treći poduzetnici sa sjedištem u Krapinsko-zagorskoj županiji. Ukupno, na razini Hrvatske, a što je već poznato, dobit poduzetnika je u 2021. gotovo udvostručena u odnosu na 2020.. U 2021. u Hrvatskoj je poslovalo 144.259 poduzetnika, sa 964.742 zaposlenih, ukupni prihodi ostvareni su u visini 885,7 milijardi kuna, ukupni izvoz 189 milijardi kuna, dok je ukupna ostvarena neto dobit 44,8 milijarde kuna (u odnosu na 21,4 milijarde kuna iz godine ranije).