„Albanija je otvorila 24 od 33 pregovaračkih poglavlja i mi pozdravljamo taj brzi napredak”, rekao je dan ranije u raspravi o izvješću njegov autor Andres Schieder.


Tirana još ima puno posla na putu prema EU-u, naglasio je taj Austrijanac iz redova socijalista i demokrata (S&D), posebno po pitanju medijskih sloboda, vladavine prava, ekonomskih i ekoloških reformi te civilnog društva.




Albanijom vlada i „duboka politička polarizacija”, no ono što je drugačije u odnosu na druge države zapadnog Balkana je što su svi politički akteri „proeuropski nastrojeni, a to je snaga koja može voditi do novih reformi”. Schiederovo izvješće usvojeno je s 502 glasova ‘za’ i 120 glasova ‘protiv’.


Povjerenica Europske komisije za proširenje Marta Kos u raspravi je također hvalila Albaniju, kazavši da ona „napreduje bez presedana”. Slovenka je naglasila da se „transformacijska snaga proširenja jasno vidi u Albaniji” te da ta zemlja i ostatak regije „ostaju geostrateški prioritet EU-a”.


Hrvatski zastupnik u klubu pučana Davor Ivo Stier (HDZ/EPP) za Hinu je rekao da je „Albanija možda najbolje iskoristila geopolitički trenutak” koji je ponovno stavio proširenje na dnevni red EU-a nakon ruske agresije na Ukrajinu.


Od tada je „tendencija ubrzavanja pristupnih pregovora s Albanijom vidljiva” te je ona „preuzela vodeću poziciju” na putu prema članstvu, smatra Stier, iako se Albanija suočava s nizom izazova, prvenstveno „oko vladavine prava te transparentnosti demokratskih procesa”.


Stier, član odbora EP-a za vanjske poslove (AFET), naglasio je da Crna Gora i dalje najbolje „statistički” stoji po pitanu otvorenih i zatvorenih poglavlja, no za razliku od Albanije gdje su i vlast i oporba proeuropske, Podgoricu usporavaju „zagovornici politike prebliske konceptu srpskog svijeta”.