SANACIJA ŠTETE

Država u stečajevima isplatila 52 tisuće radnika: Brisano je 1.417 tvrtki, veći dio potraživanja je nemoguće naplatiti

Jagoda Marić

Foto Arhiva/NL

Foto Arhiva/NL

Radnicima potonulih tvrtki država isplaćuje tri minimalca, pa se kasnije pokušava namiriti iz stečajne mase. U posljednjem krugu otpisano je 17,65 milijuna potraživanja države u 87 poduzeća



ZAGREB – Agencija za osiguranje radničkih potraživanja otpisat će 17,65 milijuna kuna što ih je kroz stečajne postupke potraživala od 87 poduzeća, koja su nakon završetka tih postupaka brisana iz registra i ne postoji nikakva nada da bi se taj novac mogao naplatiti. Suglasnost za otpis tražbina dala joj je Vlada na posljednjoj sjednici, a riječ je o novcu koji je država isplatila radnicima kroz tri zajamčene bruto minimalne plaće, jer im plaće njihove tvrtke nisu mogle ili nisu htjele isplatiti.


Stečajni postupak pokazao je i da te tvrtke ne mogu uopće preživjeti, pa je 87 poduzeća, a u nekima se stečaj vodio još od 2007. godine, ugašeno i Agencija je od Vlade zatražila suglasnost da se potraživanja otpišu jer ih više nema od koga naplatiti. U Vladinoj odluci napominje se i to da bi se ta nenaplativa potraživanja iznimno mogla naplatiti u slučaju da se naknadno pronađe imovina koja je trebala ući u stečajnu masu te da se ona unovči.


Beznadni slučajevi


Drugi je to put ove godine da Vlada Agenciji daje suglasnost za otpis nenaplativih potraživanja, ali u paket otpisa duga u veljači nije »upalo« 87 poduzeća kojima je stečaj pravomoćno zaključen i brisana su iz registra, pa se mora razriješiti i sudbina potraživanja koje država ima na osnovu isplate plaća radnicima. Radnicima tih propali tvrtki država je isplatila ukupno 23, 26 milijuna kuna, a do kraja prošle godine uspjela je od toga naplatiti tek 5,61 milijun kuna kroz stečajne postupke.




– U stečajnim postupcima koji su pravomoćno zaključeni i stečajni dužnik brisan je iz odgovarajućeg registra, namirenje nije realno očekivati. Nad 87 dužnika je stečajni postupak pravomoćno zaključen i isti su brisani iz odgovarajućeg registra. Zaključenjem stečajnog postupka i brisanjem stečajnog dužnika iz odgovarajućeg registra, potraživanja koja nisu naplaćena postala su nenaplativa, navodi se u obrazloženju Vladine odluke.


Šira zaštita zaposlenih

 


Prema aktualnom zakonu pravo na isplatu tri minimalca imali su radnici kojima je radni odnos prestao šest mjeseci prije otvaranja stečaja, a sada se taj rok produžuje na deset mjeseci. Tako će država zaštititi radnike koji su, zbog neisplate plaća napustili tvrtku sedam ili osam mjeseci prije otvaranja stečaja, otišli su na burzu, u mirovinu ili su pronašli drugi posao, a prema aktualnim zakonskim odredbama mogli su samo potraživati kroz stečaj svoje zarađene plaće, ali nisu mogli računati na zaštitu države.

U veljači je otpisano čak 120 milijuna kuna potraživanja na ime isplaćenih plaća u 374 poduzeća koja su nakon stečaja brisana. No, ni to nije bio prvi put da Vlada Agenciji daje suglasnost za otpis potraživanja koja su nastala na osnovu isplate tri minimalne bruto plaće radnicima. U nekoliko odluka, u posljednjih sedam godina, uključujući i ovu posljednju, Vlada je Agenciji dala suglasnost za otpis potraživanja u ukupnom iznosu od oko 370 milijuna kuna, jer je 1.417 poduzeća nakon stečaja brisano iz registra i nema nade za naplatu tražbina.


Dva desetljeća


Institut osiguranja radničkih tražbina u slučaju stečaja poslodavca provodi se od 2003. godine, novac se osigurava u proračunu, a Agencija se onda uime države nastoji naplatiti kroz stečajne postupke. No, to namirenje ovisi o vrijednosti stečajne mase i kako se navodi u obrazloženju najnovije odluke o otpisu u pravilu je manje od potraživanja. Od 2003. do kraja prošle godine država je kroz isplatu tri minimalca isplatila oko 731 milijun kuna za više od 52 tisuće radnika, a uspjela je naplatiti nešto manje od 215 milijuna kuna, što znači da kroz stečaj uspije naplatiti oko 29 posto svojih potraživanja.


Radnici u stečaju prolaze još lošije jer u prosjeku naplate oko 22 posto ostalih radničkih potraživanja, a baš je činjenica da radnici kroz stečaj ne uspiju naplatiti svoja potraživanja prije 20 godina i potaknula državu da im osigura barem tri minimalca.


Od sljedeće godine to bi se trebalo i promijeniti jer je Vlada prije nekoliko mjeseci u javnu raspravu uputila izmjene Zakona o osiguranju radničkih tražbina, a plan je dodatno povećati zaštitu radnika čije tvrtke završe u stečaju. Umjesto sadašnje tri plaće, odnosno tri minimalca, Agencija bi ubuduće, u slučaju neisplate plaća, radnicima isplaćivala pet minimalaca. Širi se i krug onih koji imaju pravo na tu pomoć države.