Džepari operiraju

U tjedan dana deset džepnih krađa u Rijeci i okolici Opatije, oprez u autobusima

Portal Novi list

Ilustracija / Foto Ana Križanec

Ilustracija / Foto Ana Križanec

Iz policije upozoravaju da džepari najčešće djeluju na mjestima s velikom koncentracijom ljudi, poput autobusa, tržnica, trgovačkih centara, ugostiteljskih objekata i javnih okupljanja



RIJEKA – Policijska uprava primorsko-goranska u proteklih je tjedan dana zaprimila deset prijava drskih krađa, odnosno krađa novčanika, na području Rijeke i šireg područja Opatije. U njima je oštećeno devet hrvatskih državljana i jedna državljanka Danske, a ukupna materijalna šteta procjenjuje se na više od 4.200 eura.


Većina krađa dogodila se u autobusima, dok su pojedinačni slučajevi zabilježeni u zdravstvenoj ustanovi na opatijskom području i u jednom ugostiteljskom objektu. Osim novca, počinitelji su otuđili osobne dokumente, a u nekoliko slučajeva i bankovne kartice.


Posebno se izdvaja slučaj 73-godišnje hrvatske državljanke kojoj je u Rijeci ukraden novčanik s bankovnom karticom i zapisanim PIN-om. Nepoznati počinitelj potom je karticu neovlašteno koristio za podizanje gotovine i kupnju raznih predmeta, čime joj je, prema policijskim podacima, pričinio dodatnu štetu od oko 720 eura kaznenim djelom računalne prijevare.




Šteta nastala u ostalim krađama procjenjuje se na najmanje 3.500 eura.


Iz policije upozoravaju da džepari najčešće djeluju na mjestima s velikom koncentracijom ljudi, poput autobusa, tržnica, trgovačkih centara, ugostiteljskih objekata i javnih okupljanja. Tijekom turističke sezone njihov je broj u pravilu veći, a često djeluju u skupinama – jedna osoba odvlači pozornost, druga krade novčanik, dok treća preuzima plijen i udaljava se.


Građanima savjetuju da novčanike, dokumente i mobitele drže pod stalnim nadzorom, torbe nose zatvorene i ispred sebe, ne drže PIN uz bankovnu karticu te izbjegavaju nošenje većih iznosa gotovine.


Ako postanu žrtvom džepara, građani bi trebali odmah obavijestiti policiju na broj 192. U slučaju da pronađu odbačeni novčanik ili drugi otuđeni predmet, policija preporučuje da ga ne diraju nepotrebno, već ga predaju policijskim službenicima kako bi se mogli izuzeti eventualni tragovi koji bi mogli pomoći u otkrivanju počinitelja.