
Foto D. Škomrlj
Milicioneri tzv. »SAO Krajine« skinuli su dvojicu svećenika do gola, polijevali ih vodom na niskim temperaturama te pozvali i rulju da sudjeluje u iživljavanju. Dušan Smiljanić bio je u to vrijeme visoko pozicioniran u obavještajnom aparatu JNA
RIJEKA Naredili su, izvodili, odobravali ili tolerirali fizičko i psihičko zlostavljanje dvojice katoličkih svećenika, dviju časnih sestara te šestorice pogrebnika i službenika u policiji, a posebnoj teškoj torturi u Korenici izvrgnut je svećenik Josip Bogović. Inkriminacija je to zbog koje je svojedobno na oštrije zatvorske kazne u odsutnosti pravomoćno osuđena, zbog ratnog zločina, skupina od sedmorice optuženih, oglašenih krivim da su naredili protuzakonito zatvaranje, nečovječno postupanje i mučenje civila.
Jedan od pravomoćno osuđenih na šest godina zatvora jest i Dušan Smiljanić iz Korenice, koji sada živi u Srbiji. No, kasnije je određeno da će se on ponovo procesuirati za optužbu da je, kao »načelnik avijacije bivše V. armijske oblasti u Željavi«, počinio ratni zločin i upleten u zlostavljanje civila, uz ostalo i svećenika. Smiljanić je tražio obnovu postupka, zbog novih činjenica u slučaju, prijedlog je prihvaćen, a u sklopu novog sudskog procesa za jučer je bilo zakazano pripremno ročište u riječkom Županijskom sudu. No, ročište je odgođeno jer su izostali i optuženi Smiljanić i njegov riječki odvjetnik.
Masovno iživljavanje
Kalvarija svećenika Josipa Bogovića završila je 23. siječnja 1992. godine, kada je svezanih očiju odvezen i ostavljen u jednom selu kraj Brčkog. Ostali uhićeni, pogrebnici i djelatnici policije, nakon šest mjeseci boravka u Korenici prebačeni su u Knin, a nakon toga su kroz razmjenu vraćeni hrvatskim vlastima.
U optužnici se navodi da su dvojicu svećenika skidali do gola, polijevali ih vodom na niskim temperaturama, da je dozvoljeno i mještanima da ih tuku i ponižavaju. Posebno brutalan u zlostavljanju svećenika Josipa Bogovića bio je Momo Nikolić, »komandir milicije u Titovoj Korenici«, koji se tereti da je svećeniku činio i stvari koje nisu za objavljivanje u novinama. Drugom svećeniku je dan nakon uhićenja dozvoljeno da se vrati u Slunj, zajedno s dvjema časnim sestrama. Ostali uhićeni su i dalje maltretirani sve do sredine prosinca 1991. godine.
Tortura u Beogradu
Svećenik Josip Bogović je u teškom fizičkom stanju bio podvrgnut ispitivanju u »milicijskoj stanici«, jer je »bio interesantan za obavještajnu službu JNA«, radi pribavljanja podataka o djelovanju i naoružavanju hrvatske i policije, te drugom od značaja. Tužiteljstvo tvrdi da je ispitivanje provodio Stanko Prica, ondašnji »operativni radnik službe državne sigurnosti u Titovoj Korenici«. Sredinom prosinca Slobodan Rakočević, kao »načelnik sigurnosti u avijaciji JNA«, omogućio je da se svećenik Josip Bogović prebaci u Beograd. Izvedeno je to vojnim avionom koji je stigao iz Bihaća, a svećenik je, kada je stigao u Beograd zavezanih očiju, smješten u samicu Vojnog zatvora na Batajnici. U zamračenoj samici, bez grijanja, branilo mu se i spavanje, kroz duže vrijeme, tvrdi se u optužnici, u kojoj se obrazlaže i da je jednom prilikom, u teškom fizičkom i psihičkom stanju, doveden u posebnu prostoriju radi ispitivanja, kojeg su proveli Radenko Radojčić, »obavještajni radnik u V. oblasti JNA«, i Slavko Malobabić, »operativni radnik obavještajne službe JNA«.
Smiljanićeva obrana tvrdi da nema dokaza da je on upleten u teško kazneno djelo, te da se, uostalom, on može jedino dovesti u vezu sa slučajem samo kroz prebacivanje svećenika Bogovića u Beograd. Kako će Dušan Smiljanić proći u novom sudskom procesu pokazat će vrijeme, a ostaje za vidjeti i da li će se on osobno pojaviti u sudnici u novom procesu.