Ublažavanje kazne

Pijani mladić jureći Zagrebom 143 km na sat skrivio smrt djevojke. Turudićev sud mu je umanjio kaznu

Vanja Vesić

Neva Zganec/PIXSELL

Neva Zganec/PIXSELL

Za prizivni sud bilo je »neosnovano« što je državni odvjetnik u žalbi inzistirao na činjenično prevelikoj brzini



Visoki kazneni sud (VKS) smanjio je kaznu zatvora sa sedam na šest godina okrivljenom Jakovu Vrdoljaku (25) koji je krajem siječnja prošle godine, vozeći pijan BMW, u divljačkoj noćnoj vožnji Zagrebom uzrokovao smrt 25-godišnje djevojke suvozačice sletjevši s kolnika.


Preinačenu presudu objavilo je sudsko vijeće pod predsjedanjem suca Ivana Turudića, aktualnog odabranika vladajućih za novu dužnost glavnog državnog odvjetnika. Vijeće je uvažilo žalbu okrivljenog koji je tražio i dobio nižu kaznu, a odbacilo žalbeni podnesak državnog odvjetnika sa zahtjevom za višom kaznom nego što je odredio Županijski sud u Zagrebu. Nesretna djevojka poginula je na mjestu nesreće, a alkoholizirani vozač i od ranije poznati prometni recidivist imao je najmanje 1,53 promila alkohola u krvi. Prošao je bez težih ozljeda. Vozio je brzinom od 143 kilometra na sat Mandlovom ulicom. Zbog vlažnog kolnika i prevelike brzine, prešao je u kočenju na suprotni, desni prometni trak, sletio na zelenu površinu i u nekontroliranom kretanju zabio se BMW-om u stup javne rasvjete.


VKS je ocijenio da je prvostupanjski sud u Zagrebu pravilno utvrdio otegotne okolnosti protiv okrivljenika, poput dosadašnje brojne prekršajne osuđivanosti u relativno kratkom vremenskom periodu i činjenicu da je poginula djevojka u dobi od 25 godina. Isto tako, prizivni sud smatra da su nepravomoćnom presudom pravilno ocijenjene olakotne okolnosti, da je u vrijeme nesreće optuženik imao 24 godine, da je otac dvogodišnjeg djeteta te njegovo potpuno priznanje i izraženo žaljenje iskazujući potresenost nesrećom i stradavanjem djevojke. Ipak, prema zaključku vijeća pod predsjedanjem suca Ivana Turudića postupanje s neizravnom namjerom ne može se po odredbama Kaznenog zakona uzeti kao otegotna okolnost, a koju je niži sud unio u odluku.




Za prizivni sud bilo je »neosnovano« što je državni odvjetnik u žalbi inzistirao na činjenično prevelikoj brzini kojom se optuženik kretao uoči nesreće, u gusto naseljenoj zoni gdje je dopuštena maksimalna brzina do 50 kilometara na sat i koncentraciji alkohola vinovnika tragedije većoj od 1,5 promila. Ni za niži sud to nije bila otegotna okolnost. VKS ne vidi osnovu za višu, nego i za nižu kaznu zatvora nego što je odredio prvostupanjski sud.


– Kazna u trajanju od šest godina primjerena je osobnim prilikama optuženika te dostatna da se izrazi društvena osuda za počinjeno kazneno djelo, koje u sadašnjem društvenom trenutku predstavlja veliku društvenu opasnost, kao i da se utječe na optuženika i sve ostale da se suzdrže od činjenja kaznenog djela, zaključio je VKS.


Tijekom sudskog postupka na Županijskom sudu u Zagrebu odvjetnik Ognjen Krznarić, zastupnik obitelji žrtve, u spis je predao ispis poruka koje su večer uoči tragedije na mobitelima razmjenjivali pokojna i okrivljenik. Smatra da se iz njihova sadržaja iščitava sasvim druga priroda odnosa žrtve i oštećenika te da bi ih trebalo uvažiti jer ukazuju da je riječ zapravo o ubojstvu, a ne o prometnoj nesreći sa smrtnom posljedicom iz neizravne namjere. Na suđenju je potreseni otac u jednom trenutku zavapio da okrivljeni laže i da kći nije bila u intimnoj vezi s okrivljenim.