Prijevara

Na društvenoj mreži se Lošinjaninu predstavio kao rođak i zatražio uslugu; oštetio ga za 1700 kuna

P. N.

Snimio VEDRAN KARUZA

Snimio VEDRAN KARUZA

Vjerujući u istinitost poruke i bez provjere navedenog, 52-godišnjak je prema uputi te nepoznate osobe, inače na neuobičajeni način kupnje, za rođaka na benzinskoj postaji uplatio iznos od 1700 kuna za tzv. „bonove„ kojima će isti dobiti popust pri kupnji određene vrste alata. Kada je nakon uplate kontaktirao telefonski rođaka saznao je da mu on nije slao poruke




U tijeku je kriminalističko istraživanje koje provode policijski službenici Policijske postaje Mali Lošinj s ispostavom Cres zbog počinjenja kaznenog djela prijevare na štetu 52-godišnjeg hrvatskog državljanina.


Naime, oštećeni je prošli tjedan putem aplikacije jedne od društvenih mreža dobio poruku, za sada nepoznate osobe, koja mu se s lažnog profila njegovog rođaka u inozemstvu javila s određenom molbom, priopćeno je iz PU primorsko-goranske.


Vjerujući u istinitost poruke i bez provjere navedenog, 52-godišnjak je prema uputi te nepoznate osobe, inače na neuobičajeni način kupnje, za rođaka na benzinskoj postaji uplatio iznos od 1700 kuna za tzv. „bonove„ kojima će isti dobiti popust pri kupnji određene vrste alata. Kada je nakon uplate kontaktirao telefonski rođaka saznao je da mu on nije slao poruke, niti je od njega zatražio navedenu uslugu, prijevaru je prijavio policiji.




Opisanim događajem vidljivo je kako počinitelji postaju sve domišljatiji i koriste različite metode te zlouporabljuju internetski prostor kako bi se na prijevaran način materijalno okoristili.

U cilju zaštite građana, policija savjetuje da prije bilo kakve uplate fizičkim ili pravnim osobama, odnosno pri kupnji putem interneta, svakako provjere točnost poruka i vjerodostojnost pošiljatelja.



Posebno upozorenje građanima bi trebalo biti, kao i sumnja na počinjenje kažnjive radnje,  u slučajevima kada ih se navodi na neuobičajeni način uplate ili kupnje (bonova i sličnog) na mjestima gdje se određeni proizvodi inače ne prodaju.


Vrlo su česte investicijske prijevare i prijevare u online kupovini. Prevarant ponekad navede osobu da misli da je na tragu pametnog ulaganja ili joj daje izvrsnu lažnu online ponudu. Postoji više vrsta internetskih prijevara o kojima se više informacija može saznati na mrežnim  stranicama MUP-a na poveznici
https://policija.gov.hr/prevencija/racunalna-sigurnost/internet-prijevare/456.