Oglasili se

HEP o zagađenju mora i plaža iz TE Urinj: Pripremamo se za mogućnost ponovnog pokretanja proizvodnje

Sanja Gašpert

Termoelektrana Rijeka početi će s proizvodnjom isključivo ukoliko to budu zahtijevale okolnosti kriznog stanja, poručuju iz HEP-a



U srijedu 9. studenog došlo je do onečišćenja mora i obale na prostoru od Termoelektrane Rijeka – HEP proizvodnja d.o.o. (TE Rijeka), do plaže Mikulova kava u Kostreni, a čiji je uzrok prema dostupnim informacijama dobivenim od nadležnih službi s terena, izlijevanje naftnih derivata iz postrojenja TE Rijeka/Urinj.



Službenici Lučke kapetanije Rijeka terenskim i pomorskim nadzorom ustanovili površinsko onečišćenje mora lož uljem, s manjim postotkom sumpora – do 0,5 posto, na poziciji ispred Urinja, u neposrednoj blizini Termo elektrane Rijeka.




Iz nadležnosti Lučke kapetanije Rijeka, odmah po zaprimanju informacije na poziciju onečišćenja angažirana je tvrtka specijalizirana za pružanje komercijalnih usluga sprječavanja i uklanjanja onečišćenja mora, čiji djelatnici su postavili plutajuće upijajuće brane u obuhvatu najveće koncentracije površinskog onečišćenja.



Istovremeno su iz nadležnosti TE Rijeka/Urinj također angažirane dodatne dvije tvrtke, čiji djelatnici saniraju onečišćenje mora i morskog okoliša u užem perimetru industrijskog postrojenja, piše u priopćenju nadležnog Ministarstva.


Nadalje, službenici riječke Kapetanije u okviru očevida o uzrocima onečišćenja uzeli su izjave djelatnika TE Rijeka/Urinj, budući je ustanovljen izvor onečišćenja s kopna, odnosno, polutant je iz postrojenja prodro u kanalizacijski cjevovod, odakle je putem podmorskog ispusta iscurio u more, na udaljenosti trideset metara od obale.



Djelatnici TE Rijeka/Urinj incident su primijetili u 14.15 sati i poduzeli sve potrebne radnje na žurnom zaustavljanju istjecanja polutanta, dok su iz Uprave tvrtke o događaju obavijestili Državni inspektorat i Policijsku upravu primorsko-goransku.


Na naš upit o uzrocima onečišćenja mora, kao i o mogućoj odgodi eventualnog puštanja termoelektrane u rad zbog ovog ekološkog incidenta iz HEP-a odgovaraju kako je istjecanje goriva uočeno pri redovitom pregledu postrojenja.



– Dana 9. studenog oko 15 sati pri redovitom pregledu postrojenja primijećeno je istjecanje manje količine tekućeg goriva u pumpaoni goriva.


Smjesta je zatvoren dovodni ventil te je interventno pomoću gumenih čepova na napuhavanje zatvoren odvod na ispustu prema moru.


Kako je pregledom uočeno da je ipak određena količina goriva prije intervencije iscurila u more, odmah je obavješten centar 112 i sve nadležne službe, a sukladno Operativnom planu za slučaj izvanrednih i iznenadnih onečišćenja voda u TE Rijeka.



Istovremeno su angažirane i vlastite snage kao i ovlaštena tvrtka za izvođenje interventnih radova. Pristupilo se pražnjenju i čišćenju separatora i kanalizacije, a Lučka kapetanija je sukladno Pravilniku o posebnim uvjetima za obavljanje djelatnosti sprječavanja širenja i otklanjanja posljedica izvanrednih i iznenadnih onečišćenja voda i vodnog dobra (NN 3/20) angažirala ovlaštenu tvrtku radi postavljanja brana, osiguranja i sprečavanja širenja onečišćenja prema obali i moru i čišćenja.



U tijeku je čišćenje te se poduzimaju sve radnje s ciljem zaštite voda i okoliša, što se tiče eventualnog puštanja termoelektrane u pogon, nakon što je desetak godina bila ugašena, iz HEP-a odgovaraju da će Termoelektrana Rijeka početi s proizvodnjom isključivo ukoliko to budu zahtijevale okolnosti kriznog stanja, a u skladu s Planom intervencije o mjerama zaštite sigurnosti opskrbe plinom u Republici Hrvatskoj.



– Važno je da TE Rijeka, dođe li do ponovnog pokretanja proizvodnje, neće koristiti istu vrstu goriva – teško loživo ulje, odnosno “mazut”, kakvo se koristilo u razdoblju prije konzervacije 2015. godine. Koristit će se isključivo ekološki povoljnije gorivo.


U okolnostima najveće energetske krize u Europi u novije vrijeme, HEP poduzima sve potrebe aktivnosti s ciljem osiguranja dovoljnih količina električne energije, prvenstveno proizvodnjom iz vlastitih izvora.


Foto: V. KARUZA


U tom kontekstu se i TE Rijeka priprema za mogućnost ponovnog pokretanja proizvodnje, bude li za to potrebe, a u skladu, kako smo naveli s Planom intervencije o mjerama zaštite sigurnosti opskrbe plinom, odgovaraju iz HEP-a.


Postavili smo i pitanje o sigurnosti TE Rijeka po pitanju zaštite okoliša, zdravlja građana i samih zaposlenika termoeleketrane, s obzirom na stanje postrojenja koje je godinama bilo izvan pogona, ali odgovor iz HEP-a na tu temu nismo dobili.