Uigrani trojac

Crikveničani osuđeni za pljačku pazinskog urara: Plijen vrijedan 400 tisuća predali “nepoznatom gospodinu”

Mateo Sardelin

Foto M. Sardelin

Foto M. Sardelin

Alen Delić, Fanton Osmani zvani Fantom te Damir Peričić zvani Pero dovezli su se do kuće Atilija Banovca, kojeg su ranije lažnim pozivom namamili u Rijeku, provalili i ukrali stare satove, vrijedne numizmatičke i filatelističke zbirke, stare gramofonske ploče, ordene, vrijedan nakit...



PAZIN  Crikveničani Alen Delić (35), Fanton Osmani zvani Fantom (29) te Damir Peričić zvani Pero (44) na pazinskom sudu nepravomoćno su osuđeni zbog krađe satova, srebrnjaka i filatelističke zbirke početkom veljače prošle godine u Bertošima kraj Pazina. Delić je osuđen na dvije godine i dva mjeseca zatvora, Osmani na dvije godine zatvora, a Peričić na godinu dana zatvora. Peričiću je kazna zamijenjena radom za opće dobro na slobodi i svaki dan zatvora bit će mu zamijenjen za dva sata rada za opće dobro. Atilio Banovac, vlasnik vrijednih zbirki koje su otuđene, postavio imovinskopravni zahtjev – traži 404 tisuće kuna, što je sud prihvatio. 


Tužilaštvo je trojicu Crikveničana teretilo da su se 1. veljače prošle godine, oko 9.35 sati, dovezli osobnim automobilom fiat brava riječkih oznaka u blizinu obiteljske kuće Atilia Banovca u Pazinu, na adresi Bertoši, Stancija Pataj 45. Peričić se vozilom odvezao podalje od kuće i sačekao Delića i Osmanija koji su došli do kuće i polugom razvalili zaključana aluminijska ostakljena ulazna vrata u prizemlju i ušli u kuću.


Sve priznali


Pretražili su prizemlje i kat i iz kuće izašli sa zbirkom od najmanje 75 starih ručnih i džepnih satova od plemenitih metala, albumom starih papirnatih novčanica te vrijednom filatelističkom zbirkom. Uspjeli su ukrasti i numizmatičku zbirku kovanog novca od zlata, srebra i bronce iz 18. i 19. stoljeća, neutvrđenu količinu zlatnog i srebrnog nakita, osam komada gramofonskih ploča, između ostalog i jednu staru gramofonsku ploču Atellil Marlen, novčani iznos od 600 eura u raznim apoenima te nekoliko medalja i ratnih ordena. Ukupna vrijednost ukradenih predmeta je najmanje 404.700 kuna. Ukrali su i jedan džepni sat marke Waltham iz 1879. godine čija je vrijednost – neprocjenjiva. 


Na glavnoj raspravi priznali su kazneno djelo u cijelosti. Alen Delić, prvookrivljeni u ovom slučaju, priznao je da je telefonski nazvao Banovca da dođe na Preluk. Cilj je bio da ga udalje iz kuće da mogu provaliti i ukrasti vrijedne predmete. Do njegovog broja je došao »preko jednog gospodina« kojeg nije htio imenovati zbog bojazni za sebe i svoju obitelj, a istom je »gospodinu« nakon provalne krađe predao plijen. No, sudu je izjavio da su iz kuće ukrali zbirku ručnih i džepnih satova, ali je negirao krađu albuma starih papirnatih novčanica, zbirku poštanskih maraka, zbirku kovanog novca od zlata, srebra i bronce, zlatni i srebrni nakit. Također je negirao i da su ukrali gramofonske ploče, te novčani iznos od 600 eura što se spominje, kao i medalje i ratne ordene. 

Lažni poziv




Fanton Osmani potvrdio je dio priče. No, rekao je da je vidio samo ručne satove te da nije bilo gotovine, albuma, papirnatih novčanica, poštanskih marki, zlatnika i srebrnjaka. Nije znao gdje su završili satovi. Peričić je pak sudu kazao da je o provali doznao tek na dan kada su krenuli prema Pazinu. Budući da je za vrijeme provale bio u automobilu, nije vidio plijen. Kada su se Delić i Osmani vratili u automobil, odvezli su se, ispričao je, nazad u smjeru Rijeke. 



U kolekciji je Atilio Banovac imao i sat marke Waltham iz 1879. godine, koji je gotovo zasigurno došao s poznatog broda Titanica. Sat je dobio u zamjenu za odrađeni popravak sredinom 60-ih godina od potomka jednog mornara koji je bio na nesretnom brodu i spasio se nakon potonuća. Za Banovca je to najvredniji sat u kolekciji i neprocjenjive je vrijednosti. Sat je bio na srebrnom lancu na kojem su bila četiri srebrnjaka. Na lancu čak postoji zapis iz kojeg se zaključuje da je djevojka sat poklonila zaručniku. 



Banovac, u Pazinu desetljećima poznat kao vrsni majstor za satove,  nakon provale je ispričao novinarima da sumnja da se radilo o naručenoj provali i krađi, te da su provalnici dobro znali što će ukrasti. On je kazao ono što je Delić kasnije priznao, da ga je nazvala nepoznata osoba sa željom da se nađu radi popravka starog Grundig radiouređaja. Pristao je otići do Rijeke i pogledati o kakvom se uređaju radi, no kada je došao na dogovoreno mjesto, čekao je uzaludno budući da se nitko nije pojavio. Kako se nitko nije pojavio, vratio se u Pazin, no nije otišao izravno kući, već kod kćeri na ručak. Da je pokraden, utvrdio je tek u popodnevnim satima. 


Kazao je da je u kolekciji imao i brojne zlatnike, srebrnjake, stari kovani i papirnati novac i poštanske marke iz cijeloga svijeta. Nije mogao sa sigurnošću reći kolika je vrijednost svega nabrojenoga, no pretpostavlja da prelazi milijun kuna.