
Foto D. KOVAČEVIĆ
Neće se sve bolnice promatrati istim »aršinom«, već će se uvažavati njihove specifičnosti
povezane vijesti
Sve bolnice u Hrvatskoj odsad će imati svoj financijski karton, koji će se ažurirati na mjesečnoj razini s ciljem sustavnog praćenja financijskog poslovanja pojedine bolničke ustanove. Rezultat je to jučerašnjeg sastanka ministrice zdravstva Irene Hrstić s ravnateljima bolnica, održanog nakon burnih reakcija koje je izazvala odluka Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO) o smanjenju avansnog plaćanja bolničkih limita sa 100 na 90 posto.
Hitno preslagivanje
Tijekom sastanka na Ksaveru, ravnateljima bolnica predstavljen je i uručen tzv. financijski karton, alat koji će se ažurirati na mjesečnoj razini, s ciljem praćenja financijskog poslovanja bolničkih ustanova. Prema priopćenju Ministarstva zdravstva, karton sadrži standardizirane financijske podatke za sve bolničke ustanove, pri čemu su uzroci varijacija financijskog poslovanja specifični za svaku ustanovu pojedinačno. Drugim riječima, neće se sve bolnice promatrati istim »aršinom«, već će se uvažavati specifičnosti i profil svake pojedine bolnice.
Novi je to način da se stekne bolji uvid u poslovanje bolnica koje su, podsjetimo, od 1. siječnja 2024. godine prešle u vlasništvo države s ciljem financijske konsolidacije sustava. Država je time dobila mehanizme za upravljanje kompletnim bolničkim sustavom, dotad podijeljenim među državom i županijama kao osnivačima. Da bolničkom sustavu treba hitno financijsko preslagivanje dokazuju stalne sanacije bolničkog duga koji mjesečno raste za 42 milijuna eura, a potvrda loše uređenog sustava je i podatak da su bolnice lani manjkom izvršenih usluga stvorile dug prema HZZO-u od 148 milijuna eura. Prema podacima HZZO-a, lani su na račune 63 ustanove isplatili iznos od 2.171.001.494,39 eura, dok je ukupno izvršenje iznosilo 2.048.225.878,81 eura. Najveći je pritom dug općih bolnica, oko 88 milijuna eura, zatim specijalnih bolnica – 17,8 milijuna, dok su tri KBC-a i četiri klinike stvorile dug od po 15 milijuna eura za neizvršene usluge.
Treba ipak reći i da je dio bolnica premašio izvršenje u iznosu od ukupno 25.119.024,04 eura, isporučujući usluge iznad limita koji im je platio HZZO.
Na jučerašnjem sastanku kojem je nazočio i Lucian Vukelić, ravnatelj HZZO-a, s ravnateljima bolnica raspravljalo se o financijskoj održivosti javnog zdravstvenog sustava, s posebnim naglaskom na novi model financiranja bolnica. Zaključeno je kako izazovi u poslovanju bolnica postoje, ali i da se oni razlikuju od ustanove do ustanove. Ravnatelji bolnica, HZZO i Ministarstvo zdravstva svjesni su da ne postoji univerzalni uzrok financijskih izazova, već se problemima treba pristupati individualno, poručili su po završetku sastanka iz resornog ministarstva.
Stabilizacija poslovanja
– Upravo Financijski karton predstavlja priliku za svakog ravnatelja da razvije vlastiti model postizanja cilja financijske stabilnosti, poručila je ministrica Hrstić, dodajući kako svi dijele isti cilj – dostupnu, kvalitetnu i pravovremenu zdravstvenu skrb pacijentima, najbliže mjestu stanovanja.
Ministrica se osvrnula i na kritike koje su se proteklih dana pojavile u medijima, nakon odluke HZZO-a o novom načinu plaćanja bolnicama.
– Odbacujemo teze prema kojima bi novi/stari model rezultirao gomilanjem dugova, nestašicom lijekova, ugrozom isplata plaća ili, što osobito smatram neprihvatljivim, padom kvalitete zdravstvene zaštite. Naši zdravstveni djelatnici u javnom zdravstvenom sustavu svoj posao obavljaju predano i profesionalno, i za to će biti adekvatno nagrađeni kao i do sada. Ključna promjena u ovom modelu, kao i u našoj zajedničkoj odgovornosti, leži u učinkovitijem upravljanju bolničkim proračunima, a ne u smanjenju prava ili kvalitete zdravstvene usluge, poručila je ministrica Hrstić. Javni zdravstveni sustav, zaključuje, ne može se gledati kroz prizmu profitabilnosti, ali se može sagledavati kroz prizmu financijske stabilizacije poslovanja.
Hrstić je pritom prozvala i one koji su posljednjih dana javno govorili protiv odluke HZZO-a o ukidanju modela 100-postotnog avansnog plaćanja limita. Ustvrdila je kako »uopćene izjave pojedinih aktera na temu financiranja bolničkih ustanova ne odražavaju nužno i službene stavove ravnatelja bolničkih ustanova«. Kako je ova njena izjava upućena direktno na račun Dražena Jurkovića, direktora Udruge poslodavaca u zdravstvu (UPUZ), pokušali smo dobiti njegov komentar na tu ministričinu izjavu, ali bez uspjeha. Iako ova udruga koja već dulje vrijeme inzistira na povećanju, kako tvrde, nerealno niskih cijena usluga koje HZZO plaća bolnicama, nitko od ravnatelja na sastanku s ministricom, doznajemo, nije postavio to pitanje.