Ministar prostornoga uređenja

Bačić najavio da će gradove učiniti energetski učinkovitijima, pogotovo se to odnosi na one na obali Jadrana

Hina

Snimio Davor KOVAČEVIĆ

Snimio Davor KOVAČEVIĆ



ZAGREB – Ministar prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić, domaćin treće ministarske konferencije Unije za Mediteran o održivom urbanom razvoju, najavio je u četvrtak da će Hrvatska posebnu pozornost posvetiti urbanoj održivosti gradova na Jadranu.


Naglasio je da svi gradovi trebaju biti energetski učinkovitiji te je u izjavi za medije najavio da će se u Zagrebu usvojiti deklaracija temeljena na usvajanju Akcijskih planova o održivom urbanom razvoju te priuštivom stanovanju.


Akcijski planovi dat će smjernice zemljama Unije za Mediteran (UfM) kako ublažiti posljedice klimatskih promjena i kako gradove učiniti energetski učinkovitijima, rekao je Bačić.




Prema podacima UfM-a, Mediteran se zagrijava 20 posto brže od svjetskog prosjeka. Obalni gradovi smatraju se najosjetljivijima na klimatske promjene, a posebna pozornost usmjerava se na one koji su na UNESCO-ovom popisu svjetske baštine poput Dubrovnika, Splita, Trogira, rekao je ministar.


“Tu je naša odgovornost još veća s obzirom na to da su to gradovi koji praktički čine hrvatski identitet i dio su naše turističke ponude, tu smo posebno osjetljivi”, rekao je Bačić.


No ni drugi gradovi ne mogu izbjeći ekstremnije uvjete, dodao je Bačić.


Gradovi pokrivaju tek dva posto svjetskog kopna, ali proizvode 70 posto globalnih emisija stakleničkih plinova i koriste 78 posto svjetske energije.


“Energetski učinkovite zgrade najbolje pomažu u postizanju ciljeva smanjenja emisija stakleničkih plinova jer je stanovanje zapravo najveći potrošač energije”, naglasio je Bačić novinarima u NSK gdje se održava ministarska konferencija.


2030. Nacionalni plan stambene politike


Resorni ministar rekao je okupljenima na skupu da Hrvatska provodi program poticanja stanogradnje, kao i program subvencioniranja stambenih kredita.


“Kroz dva modela (APN-a) osigurano je mladim sugrađanima, po povoljnim uvjetima, rješavanje krova nad glavom, ukupno 43.000 stanova”, dodao je Bačić.


Hrvatska mora rješavati i sanaciju zgrada oštećenih u nedavnom potresu, podsjetio je.


Stoga je ministarstvo predložilo dodatno alociranje oko 600 milijuna eura (iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti) za obnovu zgrada pogođenih potresom, ali i za posvećivanje ciljevima smanjenja štetnih emisija, kazao je Bačić.


Ministar je najavio i da će Hrvatska do 2030. donijeti Nacionalni plan stambene politike.


UfM okuplja 27 država članica Europske unije te 15 država Sjeverne Afrike i Bliskog istoka.