Skijaški turizam

Austrijanci nude plaće od 6.000 eura, zainteresiranih gotovo pa i nema, evo u čemu je kvaka

Portal Novi list

Foto Jurica Galoic/PIXSELL

Foto Jurica Galoic/PIXSELL

U Ischglu, Söldenu ili Kitzbühelu postoje tvrtke koje dobrog kuhara koji govori njemački plaćaju između 4.500 i 6.000 eura



U Austriji vlada velika potražnja za radnom snagom u domaćim skijalištima, posebice kuharima. Radnike se već očajnički traži, a kuhare koji govore njemački jezik čekaju plaće od 4.500 do 6.000 eura.


No, zainteresiranih gotovo da i nema, prenosi tportal.


Agent za zapošljavanje Peter Mayer za portal heute.at tvrdi da trenutno vlada ogroman nedostatak zaposlenih u zimskom turizmu, posebno kuhara. Mayer pristaje unajmiti osoblje sa svojom agencijom.




“U Ischglu, Söldenu ili Kitzbühelu postoje tvrtke koje dobrog kuhara koji govori njemački plaćaju između 4.500 i 6.000 eura”, govori Mayer.


Prema riječima 30-godišnjaka zaposlenog u branši, radnike se očajnički traži.


“Na ovom području prosječno se plaća 2000 eura neto. Bez savjeta. Od mnogih kolega znam da se kući može otići s 4500 eura neto”, poručuje.


Ponovno zatvaranje u zemlji izazvalo je val otkazivanja u hotelijerstvu pred početak skijaške sezone. Ove godine ipak će biti otvoreni restorani, ali Aprés-Ski partiji nisu dopušteni.


Turisti ipak ne odustaju od skijanja, buking polako raste, ali broj zaposlenih u skijalištima pada.


U intervjuu za Heute, Thomas Geiger, generalni direktor sektora za turizam i razonodu Tirolske gospodarske komore, izrazio je zabrinutost zbog sve većeg nedostatka osoblja.


“Izazov za tvrtke koje traže dovoljno zaposlenika dramatičniji je nego ikad. Trenutno samo AMS ima skoro 4.500 slobodnih radnih mjesta. U stvarnosti, međutim, stvarna potreba za zaposlenima je znatno veća”, kaže on.


Prijava trenutno nema ni iz Njemačke ni iz inozemstva, dodaje.


“Mnogi koji su bili stalno zaposleni napustili su industriju zbog nedostatka sigurnosti. Stalno otvaranje i zatvaranje je smrt za industriju.


Zbog karantene, čestih promjena uvjeta pri ulasku u zemlju i nerijetko izostanka bilo kakvog plana koji bi garantirao sigurnost kompanijama i gostima, potraga za radnicima je izuzetno teška”, smatra Geiger.


Ukidanje poznatih Aprés-Ski također ne pomaže interesu za prijave za posao. Zbog toga se očekuje manje napojnica, prenosi tportal.