Razgledajte Rijeka Nautic Show još danas

Nautički sajam donosi i gospodarske prilike: U Rijeci će se proizvoditi leteća barka Ramphos?

Marinko Glavan

Spoj plovila i motornog zmaja, talijanskog proizvođača AETOS, predstavljen je na sajmu jer je, prema riječima predstavnika proizvođača Roberta Moraala, dio poslovanja prebačen upravo u Rijeku. Proizvodnja je još u Italiji, ali bi se dio pokrenuo i u Rijeci

Prekrasan sunčan dan, regata krstaša »Nautička 2016.« i natjecanje u big game fishingu Big OM obilježili su drugi dan održavanja Rijeka Nautic Show-a, sajma nautike koji se ovog vikenda održava na Gatu Karoline Riječke. Kako je uz to subota za mnoge neradan dan, nije ni čudo da je drugi dan sajma privukao više nego pristojan broj znatiželjnika i zaljubljenika u more, koji su došli pogledati što sve ovogodišnje izdanje sajma nudi.A izlagači su, njih sedamdesetak, predstavili ukupno četrdeset plovila, uz nezaobilaznu ponudu raznorazne opreme, usluga i koječega drugog povezanog s morem.

Riječki nautički sajam i ove je godine, publici predstavio ponajprije plovila domaćih proizvođača, i to uglavnom ona manja, duljine između pet i sedam metara, nešto pristupačnija običnim smrtnicima, iako i to treba uvjetno shvatiti, jer su čak i prigodne, sajamske cijene od nekoliko desetaka tisuća kuna za osnovne verzije brodica, pa do sto i više tisuća za one opremljene motorom i ostalom potrebnom opremom, mnogima jednako astronomske i nedostupne, kao da je riječ o milijunskim iznosima.


Arba prodala obje brodice


Ipak, kao i obično na sličnim događanjima, većina izložaka našla je svoje kupce, bilo da su već unaprijed prodani ili su nove vlasnike pronašli na samom sajmu, u prvom redu zbog cijena koje su za ovu prigodu u većini slučajeva bile desetak posto niže od uobičajenih. Tako je, primjerice, tvrtka Arba nautika već prvog dana sajma prodala obje izložene brodice, ponešto izmijenjenu izvedbu Arbe 500, jednog od najpopularnijih plovila među rekreativcima na moru, kao i posve novi model Arba 555, otvoreni gliser premijerno predstavljen na Kvarneru.


– Zadovoljni smo nastupom, jer smo, očekivano, plovila već prodali, a i predstavili ih širem krugu potencijalnih kupaca. Ove godine nudimo našu dobro poznatu Arbu 500, ali u novoj izvedbi, više prilagođenoj sportskom ribolovu na moru, s manje sjedećih mjesta, ali zato s većim radnim prostorom na krmi. Posebno smo ponosni na naš novi proizvod, Arba 555, otvoreno plovilo koje, unatoč relativno malim dimenzijama nudi mogućnost prihvata čak sedmero putnika, što će, vjerujemo, biti zanimljivo ne samo zaljubljenicima u more »za svoj gušt«, nego i svima koji se bave iznamljivanjem plovila ili prijevozom putnika u ljetnim mjesecima, kaže Goran Popara, direktor tvrtke.




Arba 555 već i svojim izgledom odaje dojam solidne izrade, uz jednostavan dizajn, a u temeljito tapeciranoj unutrašnjosti nudi udoban smještaj za putnike. Prema tvrdnjama proizvođača, s motorom od četrdeset konjskih snaga postiže makismalnu brzinu od čak četrdeset čvorova, a na sajmu je ovo plovilo bilo ponuđeno s cijenom od oko 150 tisuća kuna, s vanbrodskim motorom.


– Dizajn trupa je poseban, to je naša mala tajna, koju ne želimo odavati. Uspjeli smo postići da se brodica pri velikim brzinama na moru ponaša kao klasični gliser, a na manjim brzinama nudi stabilnost i udobnost poludeplasmanca, ističe Popara.


Letjelica/barka


Uz glisere, brodice, barke i gumenjake, na sajmu je predstavljeno i posve neuobičajeno prijevozno sredstvo, leteća barka Ramphos, spoj plovila i motornog zmaja, talijanskog proizvođača AETOS.


snimio Ivica TOMIĆ


snimio Ivica TOMIĆ



– Odlučili smo se predstaviti na riječkom sajmu, jer je dio poslovanja prebačen upravo u Rijeku. Proizvodnja je još u Italiji, ali moguće je da se barem dio pokrene i u Rijeci, objašnjava nam predstavnik proizvođača Robert Moraal.


Iako je Ramphos sam po sebi prilično neobičan, za ovim proizvodom vlada velik interes na tržištu, unatoč pozamašnoj cijeni od trideset tisuća eura pa na više.


– Dosad je proizvedeno i prodano preko 150 primjeraka, u 27 zemalja, a naročito velik interes je u Aziji. Ramphos je poseban po tome što može slijetati i na vodene površine i na kopno, ali i na snijeg i led, što ga čini upotrebljivim u praktički svim uvjetima, kaže Moraal, dodajući kako je za upravljanje ovom letjelicom/barkom, potrebna edukacija jednaka onoj za upravljanje motornim zmajem, uz dodatnu obuku za polijetanje i slijetanje na more.


Po prvi put u Rijeci i Hrvatskoj prikazana je i Koda 880, brodica za slobodno vrijeme proizvedena u Sloveniji. Radi se o plovilu duljine 9,95 metara »preko svega«, širine 3,3 metra, neuobičajenog dizajna, ali prilično prostranom, s dvije odvojene kabine za po dvije osobe, uz mogućnost smještaja još dvije u kokpitu. U verziji prikazanom u Rijeci pogoni je VM motor snage 350 konjskih snaga, a cjenik starta od sto tisuća eura, što nipošto nije malo, ali je u usporedbi sa sličnim proizvodima nekih drugih brodograditelja relativno povoljan iznos.


Najveća premijera


Uvjerljivo najveća premijera riječkog sajma nautike, kako veličinom, tako i cijenom i luksuzom, je ona jedrilice nazvane Bubamare, 64 stope ili dvadeset metara dugačke, te široke 5,5 metara. Radi se o plovilu francuskog proizvođača Janneau, vrijednom milijun i 250 tisuća eura, s vrhunski dizajniranim i opremljenim kokpitom i unutrašnjošću, koju će riječka tvrtka KIGO charter nuditi u najam, ponajprije stranim diplomatskim predstavništvima u Hrvatskoj.


– Bubamare je prva diplomatska jedrilica u Hrvatskoj. Diplomati i svi svjetski uglednici koji su zaljubljeni u jedrenje, a koji žele upoznati ljepote hrvatske obale, uz ispričanu priču hrvatske povijesti i sadašnjosti, moći će uživati u jedrenju među 1244 otoka, kaže direktor tvrtke i zapovjednik broda Leo Pavela.


Na njemu će se posluživati uglavnom hrvatski proizvodi, a gosti na jedrilici svakoga će dana obilaziti drugu destinaciju gdje će upoznavati kako nove sredine, tako i vrhunske delicije.


– Unutrašnjost broda je jednostavno je i elegantno izvedena. Tu su četiri kabine, tri WC-a s tuševima, veliki salon s kuhinjom, agregat, klima, TV, satelitska antena, internet, desalinizator, pet hladnjaka, od čega je jedan samo za vina. Bubamare ima i mikrovalnu pećnicu, perilicu za rublje i posuđe, kao i pekač za kruh, ističe Pavela.


Svi koji žele razgledati ovu iznimno atraktivnu jedrilicu, ali i ostale izložene brodice na sajmu, mogu to učiniti još danas, do 18 sati, kada službeno završava Rijeka Nautic Show.