Dokumentarna serija

Nova sezona “Betonskih spavača” od 9. studenog na HRT-u

Portal Novi list

Foto HRT

Foto HRT

U trećoj sezoni, nazvanoj “Treći put”, autori obrađuju vezu arhitekture i središnjih ideja jugoslavenskog socijalističkog sustava



Prva epizoda treće sezone dokumentarne serije “Betonski spavači”, koja predstavlja modernu arhitekturu u Hrvatskoj i zemljama bivše Jugoslavije, bit će prikazana 9. studenog na Hrvatskoj radioteleviziji.


Autori koncepta i scenaristi serije, koju je za HRT proizveo Hulahop, su Saša Ban, Maroje Mrduljaš i Nevenka Sablić, redatelj je Saša Ban, a voditelj arhitekt Maroje Mrduljaš.


U prethodne dvije sezone bavili su se turističkom arhitekturom na Jadranu te projektima koji su bili pokretači modernizacijskih procesa, dok u trećoj, nazvanoj “Treći put”, obrađuju vezu arhitekture i središnjih ideja jugoslavenskog socijalističkog sustava.




Kako se napominje u najavi, serijal na putu kroz glavne gradove i zemlje nastale nakon raspada Jugoslavije, području na kojem je veliki broj napuštenih i neiskorištenih zgrada iz druge polovice 20. stoljeća, istražuje arhitekturu koja je predstavljala temeljne vrijednosti tadašnjeg društva: federativnost, nesvrstanost, industrijalizaciju i antifašizam.


Da bi sagledali cjelinu, autori su otputovali do središta Europske unije i belgijskog gradića Wevelgema koji krije tajnu kako je znameniti paviljon Vjenceslava Richtera koji je predstavljao Jugoslaviju na svjetskoj izložbi „EXPO ’58“ u Bruxellesu danas škola, a zgrada je zaštićena kao belgijski spomenik kulture.


Među ostalim, predstavit će se zgrada nekadašnjeg Saveznog izvršnog vijeća u Beogradu, napuštena borilišta Olimpijskih igara u Sarajevu, Sava centar – okupljalište svjetske političke i kulturne elite koje uskoro otvara svoja vrata te kompleks Brodarskog instituta u Zagrebu koji je donedavno bio uspješni istraživački centar, a čeka ga neizvjesna budućnost.


Tu je i grad Zenica kao primjer cjelovitog planiranja, ali i kontroverze modernizacije, spomenici najviše kulturne vrijednosti, poput onoga Vojina Bakića na Petrovoj gori, zgrade Političke škole i Spomen-doma u Kumrovcu koje propadaju unatoč svojim potencijalima, dok iz Sarajeva stiže priča o nekadašnjem Muzeju revolucije.


Serija, čija je druga sezona serije prodana televizijama u Švedskoj, Nizozemskoj, Češkoj i Slovačkoj, u novoj sezoni propituje možemo li prepoznati autentične društvene i arhitektonske vrijednosti i skinuti stigmu ideoloških neprijatelja s nekih od najvrjednijih primjera našeg urbanog naslijeđa, kritički sagledati ostvarenja jedne generacije i tako uspostaviti kontinuitet novije povijesti.


Četiri nove epizode serijala – “Mogućnost zajednice”, “Između željeznih zavjesa”, “Grad radnika i arhitekata” i “Smrt fašizmu, sloboda ostalima” emitirat će se četvrtkom na HRT 1 od 23,15 sati, a jedna epizoda premijerno će se prikazati na Danima Orisa, koji se održavaju u Lisinskom 3. i 4. studenog.