HTV2

Sutra počinje prikazivanje serije “Putin i zapad: Moje dvorište”, insajderska priča o ruskom predsjedniku

Ivana Kocijan

Foto: MICHAEL KAPPELER/DPA PICTURE ALLIANCE

Foto: MICHAEL KAPPELER/DPA PICTURE ALLIANCE

Tijekom dva desetljeća, koliko je Vladimir Putin upravljao Rusijom, globalni su čelnici iskušavali razne taktike kako bi ga držali na uzdi



Na HTV2 od ponedjeljka u terminu od 20.15 počinje prikazivanje dokumentarne serije “Putin i zapad: Moje dvorište”.


Tijekom dva desetljeća, koliko je Vladimir Putin upravljao Rusijom, globalni su čelnici iskušavali razne taktike kako bi ga držali na uzdi. Hillary Clinton resetirala je odnose, Trump se odlučio za razgovore u četiri oka, Macron se upustio u šarmiranje, a Angela Merkel nadala se da će uspjeti diplomacijom.


Ali nitko od njih nije razumio Putina niti utjecao na njega.




Dok u Ukrajini bjesni rat i svijet se suočava s jednom od najvećih mirnodopskih kušnji od hladnog rata, trodijelna BBC-jeva dokumentarna serija pokušava otkriti gdje su ti čelnici pogriješili i ustanoviti kako smo s Putinom došli do točke s koje nema povratka. Ovo je insajderska priča o tome kako su zapadni čelnici teško izlazili nakraj s Vladimirom Putinom i na kraju nisu uspjeli obuzdati njegove ambicije.


Prva epizoda govori o tome kako su europski čelnici, kad je Putin 2014. prvi put napao Ukrajinu, bili podijeljeni oko toga kako ga zaustaviti. Nakon što su u Kijevu izbili masovni prosvjedi, a ukrajinski predsjednik Viktor Janukovič pobjegao u Rusiju, Putin povlači dotad najodvažniji potez otkako je predsjednik: šalje vojsku na Krim.


Zavirujemo iza kulisa ključnih sastanaka na vrhu i napetih telefonskih poziva koji slijede nakon njih, dok Zapad pokušava pronaći neki način da se suprotstavi, osobito nakon što su se borbe proširile na Donbas i nakon što je oboren let MH17 Malaysian Airlinesa.


Uz intervjue s ključnim igračima, poput Davida Camerona, Françoisa Hollandea, Joséa Manuela Barrosa i Petra Porošenka, doznajemo kako je došlo do nesuglasica oko toga treba li Rusiji nametnuti sankcije ili Ukrajini poslati oružje. Naposljetku je neodlučnost Zapada dovela do toga da Putin preuzme nadzor nad Krimom.


A čak i nakon cjelonoćnih pregovora u Minsku o prekidu vatre, ruske snage ostale su u Donbasu…