Dobar poslovni potez

The Cure snizili cijenu ulaznice i ostvarili rekordnu zaradu i posjetu na netom završenoj američkoj turneji

T.I.

Foto: Wikimedia Commons

Foto: Wikimedia Commons

Usprkos nižim cijenama ulaznica, ili možda baš zbog toga, pokazalo se da je ovo najuspješnija američka turneja za The Cure ikad u financijskom smislu. 37,5 milijuna dolara više je nego dvostruko od zarade njihove druge najuspješnije turneje iz 2016. godine



Legendarni gothic rock bend The Cure može trljati ruke nakon američko-kanadske turneje koju su zaključili 1. srpnja u Miamiju. Na 35 koncerata prodali su 547 tisuća karata što će reći da su po nastupu privukli gotovo 16 tisuća ljudi i uprihodili 37,5 milijuna dolara. Najveći koncerti održani su, očekivano, u dva najveća grada, Los Angelesu, gdje je za tri nastupa u Hollywood Bowlu prodano sveukupno 50.800 ulaznica za tri noći, i New Yorku gdje ih je na tri koncerta zaredom u Madison Square Gardenu vidjelo 44.300 ljudi.


Oduvijek na glasu kao izvanredan koncertni bend, The Cure su u međuvremenu pretvorili svoje nastupe i u dojmljiv vizualni doživljaj raskošnom rasvjetom, a i ne štede se, nastupi im nerijetko traju i tri sata u što se mogla uvjeriti i hrvatska publika krajem prošle godine u rasprodanoj zagrebačkoj Areni. Ali, čini se da nisu samo zbog toga polučili ovako dobre rezultate.


Početak američke turneje izazvala je kontroverza oko cijena karata i naknada troška za uslugu i obradu naloga kućama koje ih prodaju. Fanovi su bili usupnuti njihovom visinom, neke su bile toliko velike da su nadilazile najnižu cijenu karte. Uključio se i frontmen benda Robert Smith sa stavom da se tako nabildane cijene ne mogu održati.  Sam se obratio Ticketmasteru i isposlovao da se kupcima karata za njihove koncerte vrati 15 dolara.




Prosječna cijena za koncert The Cure bila je tako tek 68 dolara u prosjeku, što je 37 posto niže od prosjeka 50 najvećih turneja po podacima Billboarda. Za usporedbu, prosječna ulaznica za koncert Taylor Swift koja u posljednje vrijeme iskače iz svake paštete, iznosi 254 dolara.


Usprkos nižim cijenama ulaznica, ili možda baš zbog toga, pokazalo se da je ovo najuspješnija američka turneja za The Cure ikad u financijskom smislu. Spomenutih 37,5 milijuna dolara više je nego dvostruko od zarade njihove druge najuspješnije turneje iz 2016. godine. Tada su zaradili „tek“ 18 milijuna dolara.


Dapače, 547 tisuća prodanih karata na ovoj turneji, također je rekord za The Cure u Americi. Dosadašnji najveći broj prodanih karata na američkoj turneji dogodio se već davne 1992. godine, kad je prodano 402 tisuće karata.


Nije loše za bend koji još od 2008. godine nije izdao novi album.