The Boss

Bruce Springsteen i njegov E-Street Band briljirali i u Beču: “Što je bio vrhunac? Sve!”

Marinko Krmpotić

Iznova sjajan koncert Brucea Springsteena i E Street Banda koji su briljirali i u Beču / Foto Marinko Krmpotić

Iznova sjajan koncert Brucea Springsteena i E Street Banda koji su briljirali i u Beču / Foto Marinko Krmpotić

Želite li ih još „uloviti“ u Europi samo su još tri prilike - Hockenheim, 21. srpnja, Munchen, 23. srpnja i Monza. Ako volite rock – neizostavno nabavite kartu



Na pitanje što je bio vrhunac Springsteenovog koncerta u Beču, jedan od njegovih fanova odgovorio je – sve!


Naravno, zaljubljenici u glazbu nekog banda, pjevača ili pjevačice često znaju biti nekritični jer je njima sve dobro, ali opći je dojam nakon 2 sata i 55 minuta dugog koncerta Bossa i njegovog E Street Banda na Ernst Happel Stadionu u Beču da smo svjedočili još jednom fantastičnom i nezaboravnom koncertu prepunom energije, emocija i sajajne atmosfere koju je stvorilo 55.000 gledatelja pristiglih iz raznih dijelova Europe, pa i iz Hrvatske iz koje je, primjerice, samo firma „Svi koncerti“ u Beč poslala osam punih autobusa.


Izniman nastup


Put u carski Beč nagrađen je iznimnim nastupom autora i grupe koji su debitantski album „Greetings From Ashbury Park“ objavili davne 1973. godine, a tijekom tih pola stoljeća koliko je proteklo do danas Springsteen je što u suradnji s njima, što sam objavio ukupno dvadeset i jedan studijski album stekavši u tih pet desetljeća milijune poklonika te, posebno, status koncertne atrakcije koja se bespoštedno daje na svakom koncerti i čija je simbioza s publikom zadivljujuća, pri čemu koncerti traju od tri do četiri sata!




Bilo je tako i ovog puta, mada su mnogi bili uvjereni kako će Boss i ekipa „skinuti nogu s gasa“ jer je već riječ o oldtimerima. Konkretno, Springsteenu, Garry Talentu (bas) i Royu Bitanu (klavijature) pune su 74 godine, godinu dana mlađi je gitarist Steven Van Zandt, a dvije godine sjajni drugi gitarist Nils Lofgreen i drugi bubnjar Max Weinberg.


U toj ekipi sedamdesetogodišnjaka izuzetak je Jake Clemons (1980), briljantni saksofonist koji je u grupu ušao 2012. godine kao zamjena za svog preminulog ujaka, još boljeg saksofonistu i jednog od utemeljitelja grupe, Clarencea Clemonsa koji je umro godinu dana ranije.


Borbeni stav


No, nikavog bitnijeg usporavanja nije bilo, a taj borbeni stav Bossa i E Street Banda najbolje je izražen kroz pjesmu kojom je koncert otvoren, prekrasnu pjesmu o nepristajanju na odustajanje, iskonsku rock himnu „No Surrender“ čiji su već prvi taktovi „raspametili“ cijeli stadion.


Foto Marinko Krmpotić


Uslijedit će nakon toga još 24 pjesme od kojih će sve biti primljene s oduševljenjem i praćene zbornim pjevanjem, a nedvojbeno je kako je nakon himnične „No Surrender“ kroz koju je iskazana filozofija grupe i životni stav Bossovih poklonika, uslijedilo još nekoliko iznimnih trenutaka. „Letter To You“ jedan je od njih.


Kroz pjesmu objavljenu 2020. godine na istoimenom albumu Springsteen je progovorio kako je svaka njegova pjesma svojevrsno pismo slušateljima, pismo kroz koje nudi bezbroj emocija i ljubavi.


Kad je tren nakon te divne balade koja je malo smirila atmosferu, krenula „Promised Land“ svima koji prate Springsteenov rad sve je bilo jasno.


Boss je vezao svojih sadašnjih 74 sa davnom mladošću te kroz pjesmu napisanu davne 1978. godine rekao kako je duhom i idealima ostao isti, ili kako divni stihovi te pjesme kažu „I ain’t a boy, no, I’m a man, And I believe in a promised land“ (Nisam više dječak, muškarac sam, ali vjerujem u obećanu zemlju)


Bura oduševljenja


Buru oduševljenja izazvala je i briljatna obrada soul pjesme „Nightshift“ grupe Commodores objavljena na prošlogodišnjem albumu „Only the Strong Survive“.


Tisuće svjetala iz publike pratilo je izvedbu divne ljubavno-socijalne balade „The River“, do besvijesti se plesalo uz „Darlington County“ i „Working on a Higway“, a na sebe mladog (i mnoge od nas) Springsteen je podsjetio maestralnim izvedbama „Badlands“ i „Thnder Road“ kroz koje je iskazana borbenost i snaga vjere pojedinca u borbi za bolji život.


Nakon ta dva rock dragulja uslijedio je prvi bis sa magičnim nizom hitova koji su iznova do usijanja doveli stadion na Prateru („Born to Run“, „Bobby Jean“, „Glory Days“, „Dancing in the Dark“, „Tenth Avenue Freeze-Out“ – praćen fotografijama umrlih članova banda, spomenog Clemonsa i Dannija Federicija) te divan solo akustični završetak uz nježnu „I’ll See You in My Dreams“. Savršen kraj savršenog koncerta.


Tijelo umorno, srce i duša puni


Sve u svemu nakon Bossovog koncerta tijelo je umorno, a srce i duša puni. Hoćemo li i kad ćemo ponovo vidjeti Springsteena u Europi teško je reći.


S obzirom na njegovu i vitalnost banda sve je moguće, a želite li ih još „uloviti“ u Europi samo su još tri prilike – Hockenheim, 21. srpnja, Munchen, 23. srpnja i Monza koja će 25. srpnja „glumiti“ Milano u kojem Boss ove godine zbog rekonstrukcuije stadiona nije mogao nastupiti. Ako volite rock – neizostavno nabavite kartu.


Set lista


No Surrender
Ghosts
Prove It All Night
Letter to You
The Promised Land
Out in the Street
Darlington County
Working on the Highway
Kitty’s Back
Nightshift
(Commodores cover)
Mary’s Place
The River
Last Man Standing
(Acoustic with Barry Danielian on trumpet)
Backstreets
Because the Night
She’s the One
Wrecking Ball
Badlands
Thunder Road


Bis:


Born to Run
Bobby Jean
Glory Days
Dancing in the Dark
(Followed by band introductions)
Tenth Avenue Freeze-Out
(Pictures of Danny Federici… more )
I’ll See You in My Dreams
(Solo Acoustic)