Novi Meksiko

Film “Oppenheimer” Christophera Nolana donio je neočekivanu dobit stanovnicima grada Los Alamosa

Hina

Foto: DEPARTMENT OF ENERGY VIA REUTERS

Foto: DEPARTMENT OF ENERGY VIA REUTERS

Turistički procvat mogao bi pomoći u prikupljanju dva milijuna dolara potrebnih za obnovu stoljetne kuće u kojoj je živjela Oppenheimerova obitelj



Film »Oppenheimer« Christophera Nolana koji je već zaradio milijardu dolara, nije napunio samo džepove direktora holivudskih studija, već je donio neočekivanu dobit i stanovnicima grada Los Alamosa.


Film, koji govori o izumu atomske bombe, jedan je od favorita na ovogodišnjoj dodjeli Oskara 10. ožujka. Veći dio radnje odvija se u gradu Los Alamosu, izgrađenom blizu tajnog laboratorija u Novome Meksiku podignutom na prijedlog fizičara J. Roberta Oppenheimera.


Puno povijesti


Otkad se film počeo emitirati u srpnju prošle godine, turisti hrle na mjesta poput Oppenheimer Housea i Fuller Lodgea, gdje su nuklearni znanstvenici »partijali« da bi proslavili svoj uspjeh – izradu atomske bombe. Gradske vlasti kažu da je broj posjetitelja tijekom prošle godine porastao za 68 posto.




– Još prošlog proljeća uočili smo priljev velikog broja ljudi i prije nego što je film stigao u kina. Osvoji li film Oscar, vjerujem da će biti još više interesa, rekla je Kathy Anderson, turistička vodičica lokalnoga povijesnog društva čiji su zaposlenici morali utrostručiti broj dnevnih obilazaka.


No, odnos između Los Alamosa i Oppenheimera, kojega u gradu još uvijek od milja zovu Oppie, zamršen je. Turistički procvat mogao bi pomoći u prikupljanju dva milijuna dolara potrebnih za obnovu stoljetne kuće u kojoj su živjeli Oppenheimerovi, a prijeko su joj potrebni brojni popravci.


– Oppenheimer je bio poznat po svojim martinijima i po tomu što je bio vrlo susretljiv domaćin. Mnogo se povijesti dogodilo upravo u ovim prostorima, rekao je povjesničar Nacionalnog laboratorija Los Alamosa Nic Lewis.



Dr. J. Robert Oppenheimer, Foto: DEPARTMENT OF ENERGY VIA REUTERS

Čovjek s manama


Istodobno se ne može pobjeći od činjenice da su se dogodila razaranja koja su prouzročile atomske bombe osmišljene upravo u ovome gradu. U Los Alamosu i danas u istome laboratoriju pod visokim sigurnosnim mjerama radi oko 15.000 znanstvenika i ostalog osoblja.


Kako je u filmu prikazano, na kraju je i Oppenheimer postao vrlo glasan kritičar širenja nuklearne tehnologije za vrijeme hladnog rata. Kasnije je po knjizi »Američki Prometej« na kojoj se temelji Nolanov film i sam priznao da je »odgovoran za uništenje toga prekrasnog mjesta«.


– Ovo nam govori da je i on bio čovjek s manama, čovjek koji je radio pogreške. Bio je vrlo kompliciran. Bio je vrlo promišljen i mislim da je Nolan vrlo precizno opisao te Oppenheimerove osobine, dodao je Lewis.


Pravi znanstvenici


Unatoč svemu, Nolanova odluka da brojne scene snimi upravo u zgradama Los Alamosa u kojima su se i dogodile i u stvarnom životu, izazvala je golemi ushit među stanovništvom grada. U oglasu objavljenom u lokalnim novinama pozvani su pravi znanstvenici iz laboratorija da pridonesu stvaranju filma.


Jedan od njih je Shane Fogerty, astrofizičar i Nolanov obožavatelj koji je Cillianu Murphyju i Robertu Downeyu Jr. objašnjavao proces nuklearne fuzije i nastanak Mjeseca. Fogerty je kazao da je »Nolan povremeno sve prisutne morao podsjećati da rade, da se smire jer treba krenuti na sljedeću klapu«.


Zanimanje za Los Alamosom je postalo toliko veliko da je sve brojnijim turistima sve teže rezervirati stol u jednome od malobrojnih restorana u gradu.